דו"חות כספיים

הפסד ענק לדלק ב-2014 - תחלק דיווידנד של 150 מיליון שקל

עיקר ההפסד של דלק נבע מההפחתות הגדולות שהיא ביצעה בגין אחזקותיה בחברות הבנות והמוחזקות ■ כמו כן הודיעה דלק כי היא בוחנת אפשרויות לבצע השקעה אסטרטגית חדשה בתחום האנרגיה הבינלאומית

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
מיכאל רוכוורגר

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה פירסמה הערב (ב') את דו"חותיה הכספיים לרבעון הרביעי ולשנת 2014 כולה, מהן עולה כי דלק המנוהלת ע"י אסי ברטפלד, סיימה את 2014 עם הפסד (המיוחס לבעלי המניות) של כ-765 מיליון שקל לעומת רווח של כ-740 מיליון שקל ב-2013 .את הרבעון הרביעי של 2014 סיימה דלק עם הפסד של 120 מיליון שקל לעומת רווח של כ-125 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2013 .למרות ההפסד הודיעה דלק על חלוקת דיווידנד נוסף לבעלי מניותיה של 150 מיליון שקל. לדלק יש יתרת רווחים הראויה לחלוקה כדיווידנדים של כ-3.2 מיליארד שקל.

עיקר ההפסד של דלק נבע מההפחתות הגדולות שהיא ביצעה בגין אחזקותיה בחברות הבנות והמוחזקות. כך בוצעה הפחתה חשבונאית של למעלה מ-500 מיליון שקל בגין האחזקה בחברת הביטוח והפיננסים שבימים אלה דלק מקדמת את מכירתה (42%-52%) לענקית ההשקעות הסינית פוסון לפי שווי של כ-3.7 מיליארד שקל. ההפחתה בוצעה בעקבות קיצור משך תקופת היוון זרמי המזומנים שאמורים להתקבל מהפניקס לכ-3 שנים.

ברטפלד ותשובהצילום: מוטי קמחי

במידה ועסקת המכירה תושלם לפי נשווי שעליו סיכמו הצדדים, דלק צפויה לרשום בדו"חותיה ריקוברי (הכנסות בגין הפרשות שבוצעו בעבר) של מאות מיליוני שקלים. כמו כן בוצעו הפחתות של למעלה מ-100 מיליון שקל בעקבות ירידת ערך המניה של דלק ארה"ב וכן בוצעו הפחתות בהיקף כולל של כ-150 מיליון שקל בגין האחזקות בדלק ישראל (בעקבות פרעון מוקדם של אג"ח) וכן בגין האחזקה בשותפויות הנפט והגז נוכח ביצוע הערכת שווי מעודכנת למאגר ים תטיס.

כמו כן הודיעה דלק כי היא בוחנת אפשרויות לבצע בחודשים הקרובים השקעה אסטרטגית חדשה בתחום האנרגיה הבינלאומית אשר תהיה סינרגטית ומשלימה לפעילותה של הקבוצה היום, בדגש על איתור הזדמנויות בתחום האופרציה. זאת, תוך מעורבות של מספר בנקים בינלאומיים כמו גולדמן סאקס ו- UBS. זאת בשל העובדה כי בקופת החברה יש כיום מזומנים של כ-2 מיליארד שקל ואם תושלם מכירת הפניקס הקופה תגדל לכ- 3.6 מיליארד שקל.

כמו כן הודיעה דלק כי בכוונתה לקדם בחודשים הקרובים את תוכנית הפיתוח של בקפריסין, בה מחזיקה הקבוצה (באמצעות השותפויות דלק קידוחים ואבנר) ב -30% מהזכויות במאגר. תגלית אפרודיטה המוערכת בכ-127 BCM מיועדת לספק גז טבעי לשוק המקומי בקפריסין ולהוות בסיס לייצוא גז לכל מדינות האיזור.

תחנת של חברת דלקצילום: אלירן אביטל

ברטפלד מסר כי "שנת 2015 תעמוד בסימן המשך ההתמקדות בתחום האנרגיה, תוך ניצול היכולות הפיננסיות יוצאות הדופן של הקבוצה, מתוך רצון לאתר ולהוציא לפועל השקעה אסטרטגית חדשה בשוק האנרגיה הבינלאומי, אשר תהיה סינרגטית ומשלימה לפעילות של הקבוצה היום, ותתרום להמשך צמיחתה, ותאפשר לקבוע זרוע פעילות בינלאומית יציבה וחזקה בתחום האנרגיה לצד פעילות הקבוצה בישראל."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker