שנה טובה לפז: הרווח הנקי המתואם עלה ב-39% ל-376 מיליון שקל

החברה שבשליטת צדיק בינו ובניהולו של יונה פוגל הציגה את הרווח הגבוה ביותר בענף האנרגיה בקרב החברות הציבוריות ב-2014

מיכאל רוכוורגר

חברת פז נפט שבשליטת צדיק בינו ובניהולו של יונה פוגל פרסמה תוצאות חיוביות לשנת 2014 והציגה את הרווח הגבוה ביותר בענף האנרגיה בקרב החברות הציבוריות.

פז הציגה ב-2014 עלייה של 56% ברווח הנקי לעומת 2013 ל-172 מיליון שקל. את הרבעון הרביעי של 2014 פז סיימה עם הפסד של 7 מיליון שקל לעומת רווח של 9 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2013 - זאת בשל ירידת ערך המלאי והשפעות של התחזקות הדולר מול השקל.

פז פועלת בתחומי אנרגיה, קמעונאות ותעשייה ונסחרת במדד ת"א 25 לפי שווי שוק של כ-5.85 מיליארד שקל - עלייה של כ-14%. להבדיל ממרבית חברות אנרגיה אחרות, מלבד התוצאות הרגילות, פז מציגה גם את התוצאות המתואמות וזאת בכדי ליצור בסיס אחיד להשוואה כלכלית של הפרמטרים התפעוליים, בנטרול עסקות גידור על מלאי הנפט, השפעות מט"ח ועסקות החלף (SWAP) על אג"ח צמודות שהנפיקה. בהתאם לכך, הרווח הנקי המתואם של פז קפץ ב-2014 בכ-39% לעומת 2013 והסתכם בכ-376 מיליון שקל. הרווח הנקי המתואם של פז זינק ברבעון הרביעי בכ-145% לעומת הרבעון המקביל ב-2013 .פז פרעה במהלך הרבעון הרביעי של 2014 ממקורותיה האג"חיים בכ-2.5 מיליארד שקל.

בית הזיקוק באשדוד
בית הזיקוק באשדודצילום: אילן אסייג

הרווח התפעולי המתואם השתפר בכ-23% ב-2014 לעומת 2013 והסתכם בכ-631 מיליון שקל. זאת בעיקר בשל זינוק ברווחיות מגזר הזיקוק. הרווח התפעולי המתואם הסתכם ברבעון הרביעי בכ-216 מיליון שקל - קפיצה של כמעט פי 2 לעומת הרווח התפעולי ברבעון המקביל ואילו ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון,מסים, פחת והפחתות) עלה בכ-50% לכ-319 מיליון שקל.

הרווח התפעולי המתואם של חטיבת הזיקוק ברבעון הרביעי של 2014 זינק והסתכם בכ-90 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2013.  ב-2014 כולה גדל הרווח התפעולי בכ-172% והסתכם בכ-163 מיליון שקל. עיקר הגידול ברווח התפעולי המתואם נובע מעלייה בכמויות מכירת תזקיקים וחשמל ושיפור תמהיל המוצרים. כמו כן, שינוי מבנה עקום השוק והפער בין מחיר הנפט הפיזי למחיר הנייר שהפכו לחיובים במחצית השנייה של השנה, לצד הירידה במחיר חבית, תרמו אף הם לשיפור ברווחיות. שינוי זה מגיע לאחר תקופה ארוכה של שפל במרווחי הזיקוק ומבנה שוק שלילי.

חטיבת הקמעונאות והסחר, הכוללת בעיקר את פעילות שיווק הדלקים במתחמי התדלוק ובערוץ השיווק הישיר, ואת פעילות רשת חנויות הנוחות YELLOW, מציגה שנה ורבעון טובים עם רווח תפעולי לשנת 2014 של כ-397 מיליון שקל ורווח תפעולי רבעוני של כ-109 מיליוני שקל. המחזור של רשת חנויות הנוחות YELLOW צמח ברבעון הרביעי בכ-3% לעומת רבעון מקביל והסתכם ברמה השנתית  בכ-718 מיליון שקל בדומה למחזור ב-2013.

צדיק בינו
צדיק בינו

חטיבת התעשייה והשירותים של החברה, בה מרוכזות פעילויות פזגז, פז שמנים וכימיקלים, פז שירותי ונכסי תעופה ופזקר, סיכמה את השנה עם רווח תפעולי מתואם של כ-178 מיליון שקל לעומת כ-164 מיליון שקל בשנת 2013, שיפור שנובע בעיקר הודות למהלכי התייעלות וקיטון בעלות המכר בפזגז.

בתוך כך פז הודיעה על מינוייה של דוברת החברה, מירי שאול, לתפקיד סמנכ"לית תקשורת ורגולציה. שאול הגיעה לפז לפני יותר משנתיים ומאז השתלבה בחברה  ומעורבת גם בתחומים נוספים, מעבר לדוברות.

פוגל ציין עם פרסום הדו"חות כי "אנו מסכמים שנה טובה עם שיפור מהותי ברווחי הקבוצה ובמיוחד ברבעון הרביעי של השנה. השיפור ברווחי הקבוצה בולט על רקע הצמיחה הנמוכה שאפיינה את המשק. את השיפור בתוצאות ניתן לראות בכל בפרמטרים ובכל המגזרים, זאת הודות לגיוון בפעילות, התייעלות, לצד אופטימיזציה תפעולית ומיקוד בשיפור הצעת הערך והשירות ללקוחות".

יונה פוגל, מנכ"ל חברת פז
יונה פוגלצילום: גלי אמויל

עוד הוסיף פוגל כי "עיקר השיפור נובע מגידול משמעותי ברווחי מגזר הזיקוק, הנהנה מפירות השקעות שביצענו ושיפור במרווחי הזיקוק הבינלאומיים המצויים במגמת עלייה החל ממחצית השנייה של שנת 2014, מגמה הנמשכת ומתחזקת גם לתוך 2015. במקביל, אנו ממשיכים להתמקד בפיתוח הרשת הקמעונאית תוך השבחת תמהיל נכסי הנדל"ן, השקעה בתחנות ומתחמים חדשים והרחבת שטחי מסחר. פעילות הקבוצה מייצרת תזרים מזומנים חזק המאפשר גמישות פיננסית והקטנת המינוף שאפשרו חלוקת דיווידנדים בגובה של 500 מיליוני שקל".

מניית פז בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker