בצל המשבר עם אפל: הכנסות סומוטו ברבעון הרביעי גדלו ב-135% ל-14 מיליון דולר

חברת הפצת התכנים באינטרנט סיימה את הרבעון הרביעי ואת שנת 2014 עם שיא בהכנסות וברווח התפעולי הודות למיזוג עם ג'ניו

ערן אזרן

בצל המשבר עם ענקית האלקטרוניקה העולמית אפל, חברת האינטרנט הקטנה סומוטו, פירסמה את תוצאותיה לרבעון הרביעי ולשנת 2014 עם שיא בהכנסות וברווח התפעולי. החברה, שאיחדה לראשונה את תוצאותיה עם ג'ניו, שנרכשה על ידה בקיץ האחרון בתמורה לכ-34 מיליון דולר, סיימה את הרבעון הרביעי עם הכנסות של 14 מיליון דולר – גידול של 135% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2013. בנטרול תוצאות ג'ניו, הכנסותיה של סומוטו עלו בכ-76.5% לכ-7.6 מיליון דולר.

את 2014 סיימה סומוטו עם גידול של 55% בהכנסות לכ-42.3 מיליון דולר, וזאת על בסיס דו"ח פרופורמה, המאחד את תוצאותיהן של ג'ניו וסומוטו. הגידול נבע בעיקר מהסינרגיה שיצר המיזוג עם ג'ניו. סינרגיה זו איפשרה לחברה להפיץ מספר גדול יותר של מוצרים דרך צינורות השיווק הרגילים שלה; וזאת לצד גידול בהפצת מוצרי החברה במובייל, וכן הודות לשיתוף פעולה עם חברה גדולה (הפועלת בעולם ה-WINDOWS). בתגובה, מניית סומוטו עולה בכ-1.7%.

סומוטו, שנשלטת על ידי בן גירון ואייל יעקב (41%), עוסקת בשיווק, פיתוח והתקנה אוטומטית של תוכנות למשתמשי האינטרנט. המודל העסקי של החברה, הנמנית על חברות "עמק ההורדות" הישראלי (Download Valley) דוגמת בבילון או פריון, מבוסס על הפצת תוכנות חינמיות (למשל, תכנים לרשתות חברתיות, תוכנות המרת קבצי מדיה, תוכנות להשוואת מחירים ותוכנות לעדכון מזג האוויר), שמפנות את הגולשים למנועי החיפוש הגדולים - מקור ההכנסות של החברה.

צילום: רויטרס

הרווח התפעולי המאוחד, לפני הפחתות (על בסיס דו"ח פרופורמה) הסתכם ברבעון הרביעי ב-4.5 מיליון דולר, כ-32.2% מההכנסות, וזאת לעומת הפסד תפעולי של 71 אלף דולר ברבעון רביעי 2013. הרווח התפעולי ב-2014, לפני הפחתות, הסתכם בכ-11.3 מיליון דולר (כ-26.7% מההכנסות) – עלייה של כ- 182% לעומת 2013. הגידול ברווח התפעולי נתמך בקיצוץ של כ-20% בעלויות התפעול השותפות, שנבע מההתייעלות שהושגה בעקבות המיזוג וכללה פיטורי עובדים.

גירון, שמכהן כמנכ"ל סומוטו, הדגיש כי 2014 הייתה משמעותית לסומוטו, ובה הונחה התשתית להמשך צמיחה. "רכישת ג'ניו מגוונת את מקורות ההכנסה שלנו, וכעת אנו יכולים להפיץ אפליקציות בכל הפלטפורמות, לרבות ובדגש על המובייל", אמר. "המיזוג יצר סינרגיה תפעולית וטכנולוגית ומאפשר לקבוצה לצמוח ולהגדיל את נתח השוק שלה. התוצאות הראשונות של הסינרגיה באו לידי ביטוי ב-2014 ויבואו ליידי ביטוי ביתר שאת גם ב-2015". גירון העריך כי הכנסותיה של סומוטו והרווח התפעולי בשנה הבאה יעלו על 2014.

עם פרסום הדו"חות הכספיים סומוטו התייחסה גם למשבר עם אפל. זאת, לאחר שענקית הטכנולוגיה העולמית ביטלה בתחילת ינואר את אישור החתימה הדיגיטלית לג'ניו. משמעות ההחלטה הייתה עצירת ההתקנות לתוכנה מרכזית של ג'ניו (תוסף החיפוש Omnibar), המותקנת בדפדפן של אפל (ספארי). סומוטו ציינה אז כי 25% מכלל הכנסותיה ב-2014 הגיעו מההתקנה של התוסף, חלק משמעותי שהעלה חשש לפגיעה בתוצאותיה. על רקע זאת, מניית סומוטו קרסה ביותר מ-50%.

"בתחילת 2015 נאלצנו להתמודד עם הודעות אפל בנושא החתימות הדיגיטליות. כיום, אני יוכל לומר, שהפעולות שביצענו, שנועדו להגדיל את הפצת מוצרי ג'ניו ואת ההכנסות, החלו להוכיח את עצמן, ואנו ממשיכים לבצע את הפעולות הנדרשות על מנת להמשיך לפעול באופן שוטף על גבי הפלטפורמות של אפל", אמר גירון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker