כלל ביוטכנולוגיה הפסידה 278 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2014

ההפסד נובע בעיקר מהפרשה חשבונאית של 226 מיליון שקל בעקבות מכירת רישיון לטכנולוגיה של החברה הבת קיורטק לחברת מדיויישן

יורם גביזון

חברת כלל ביוטכנולוגיה, שבשליטת לן בלווטניק, הפסידה 278 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2014 לעומת הפסד של 55 מיליון שקל ברבעון המקביל ב־2013. ההפסד נובע בעיקר מהפרשה של 253 מיליון שקל בגין גריעת נכס בלתי מוחשי בגין השקעתה של כלל ביוטכנולוגיה בחברת קיורטק בעקבות מכירת הרישיון למסחר את הטכנולוגיה שפיתחה החברה הבת קיורטק לטיפול במחלות סרטן לחברת Mediviation.

ההסכם הוגדר חשבונאית כמכירה של נכס ולא מכירה של עסקי קיורטק ועל כן נאלצה כלל ביוטכנולוגיה לגרוע ממאזנה את חלקה בקניין הרוחני של קיורטק בסכום של 509 מיליון שקל שנרשמה כאשר כלל ביוטכנולוגיה הפכה לבעלת השליטה בקיורטק בפברואר 2013.

הפרשה זו קוזזה חלקית בשחרור עתודה לתשלום מס בסכום של 50 מיליון שקל שנרשמה עם רישום הנכס בפברואר 2013 ובתשלום של 20 מיליון שקל שקיבלה כלל ביוטכנולוגיה עם החתימה על ההסכם עם חברת Medivation.

ראובן קרופיק, מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה

ההפרשה לגריעת נכס לא מוחשי בגין הסכם הרישיון עם חברת Medivation קוזזה חלקית בלבד עם הכנסות מימון של 24.4 מיליון שקל, שזקפה כלל ביוטכנולוגיה ברבעון הרביעי של 2014 בגין שיערוך של זכויות בטכנולוגיה של קיורטק.

הכנסות אלו נובעות משערוך ההחזקה הישירה שיש לכלל ביוטכנולוגיה בטכנולוגיה של חברת קיורטק ומחלקה מתשלום שקיבלה קיורטק מחברת Medivation בגין עמידה באחת מאבני הדרך שהוגדרו בהסכם הרישיון. גורם אחר להפסד הוא מהפרשה של 15.6 מיליון שקל לירידת ערך השקעתה של כלל ביוטכנולוגיה בחברת פוליהיל שמפתחת תרופה לפצעים קשי ריפוי.

גורם נוסף להפסד הכבד של כלל ביוטכנולוגיה ברבעון הרביעי של 2014 הוא חלקה של החברה בהפסדי החברות הבנות והמוחזקות שגדל ל־44.8 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2014 בהשוואה להפסד של 8.9 מיליון שקל שהסבו החברות הבנות והמוחזקות לכלל ביוטכנולוגיה ברבעון הרביעי של 2013.

הגידול בחלקה של כלל ביוטכנולוגיה בהפסדי החברות שבתיק ההשקעות שלה נבעה בין היתר מהפסד של 12.1 מיליון שקל שהסבה לה חברת מדיוונד שפיתחה את התרופה Nexobrid להטריית כוויות.

הפסד זה נובע מהיערכות של מדיוונד לשיווק עצמאי של התרופה באירופה מצד אחד ורמת הכנסות של מאות אלפי דולרים בלבד ב־2014. עלות השכר של גל כהן מנכ"ל החברה הבת מדיוונד הסתכמה ב־5.2 מיליון שקל ב־2014.

סכום זה כלל שכר בעלות של 1.3 מיליון שקל, מענק של 785 אלף שקל ותשלום לא תזרימי ומבוסס מניות ב־3 מיליון שקל. עלות שכרו של שרון מלכה סמנכ"ל הכספים של מדיוונד הסתכמה ב־3.9 מיליון שקל. עלות זו כללה שכר של 863 אלף שקל, מענק של 480 אלף שקל ותשלום מבוסס מניות של 2.4 מיליון שקל.

עלות שכרו של ראובן קרופיק מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה הסתכמה ב־3.3 מיליון שקל כולל דמי ניהול של 1.8 מיליון שקל , מענק של 479 אלף שקל ותשלום מבוסס מניות של מיליון שקל.

שלמה דגן המנכ"ל של החבר הבת לשעבר אנדרומדה שמפתחת תרופה נגד סכרת נעורים הגיעה ל־3 מיליון שקל שכללה שכר של 431 אלף שקל ומענק של 2.6 מיליון שקל.

אנדרומדה נמכרה ביוני 2014 לחברת הייפריון אולם בספטמבר 2014 פרץ סכסוך בין הייפריון לכלל ביוטכנולוגיה על רקע טענותיה של הייפריון שעובדים באנדרומדה נהגו באופן בלתי הולם, ופעלוביחד עם גורם מתחום הביו-סטטיסטיקה לקבלת נתונים ולשימוש בהם לביצוע מניפולציה בתוצאות ניסוי Phase III הראשון אותו ביצעה אנדרומדה, במטרה להשיג תוצאות משופרות בניסוי.

בעקבות טענות אלו והחלטת הייפריון להפסיק את הניסוי בתרופת הדגל של אנדרומדה DiaPep277 ביצעה כלל ביוטכנולוגיה הפרשה של 456 מיליון שקל לירידת ערך הנכס הפיננסי שגלום בתמורות העתידיות שכלל ביוטכנולוגיה היתה אמורה לקבל מהייפריון. הפרשה זו היתה הסיבה העיקרית לכך שכלל ביוטכנולוגיה רשמה הפסד של 368 מיליון שקל ב־2014.

מניית כלל ביוטכנולוגיה בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker