אמיתי זיו

חברות הסלולר הגדולות ממשיכות לייצר תזרים מזומנים חזק ולהיות ריווחיות, וזאת על אף התחרות העזה בשוק הסלולר. פרטנר היא הראשונה מבין חברות הסלולר הגדולות לדווח את הדו"ח השנתי שלה והתמונה המצטיירת ממנו היא של יציבות.

החברה מדווחת על שנה שבה יצרה הכנסות של 4.4 מיליארד שקל, ירידה של 3% בנתון. מתוך זה, רוב הפגיעה הייתה בהכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-10% ל-3.4 מיליארד שקל, אך החברה הצליחה למכור 35% יותר מהשנה שלפני כן מכשירים (סמארטפונים) בהיקף כולל של 992 מיליון שקל. בשורות הרווח, סך הכל מסכמת פרטנר שנה עם ירידה של 2% ב-EBITDA ל-1.09 מיליארד שקל, אך שיעור רווחיות זה נשאר דומה לזה של 2013, 25% EBITDA מהכנסות. ברווח הנקי, הפתעה לטובה, עם רווח שנתי של 162 מיליון שקל - שיפור תוצאה של 20%. מה שנפגע מאד הוא תזרים המזומנים החופשי של החברה, שעומד על 520 מיליון שקל, שחיקה של 50%.

בהתייחס לתוצאות 2014, ציין מר חיים רומנו, מנכ"ל פרטנר, את תהליך ההתייעלות והקטנת ההוצאות של החברה: "שנת 2014 התאפיינה בעליית מדרגה נוספת ברמת התחרות בשוק התקשורת בישראל וכתוצאה מכך בשחיקה בהכנסות וברווחיות של החברה. יחד עם זאת, נשארנו נאמנים ליישום האסטרטגיה של החברה והמשכנו לקדם את אבני היסוד שבבסיסה: השקעה בטכנולוגיה וחדשנות ומיקוד בחוויית הלקוח. כמו כן, נקטנו בצעדים נוספים לחיזוק החוסן הפיננסי של החברה. הקטנו את החוב נטו של החברה ב-388 מיליון שקל נוספים ובסוף שנת 2014 הסתכם החוב נטו ב-2.6 מיליארד שקל, ירידה של 2.2 מיליארד שקל מיוני 2011. המשכנו להתאים את מבנה ההוצאות והמודל התפעולי של החברה למציאות העסקית המשתנה בשוק התקשורת, ובמהלך 2014 הקטנו את ההוצאות התפעוליות של החברה ב-201 מיליון שקל".

פרטנרצילום: דן קינן

רומנו התייחס בדבריו גם להזדמנות ברפורמה בפס הרחב אך האשים במרומז את בזק בהערמת קשיים: "ב-17 בפברואר 2015 נכנסה לתוקפה אסדרת השוק הסיטונאי בתחום התשתית הנייחת רחבת הפס. אנו מאמינים כי אסדרת השוק הסיטונאי תוכל לאפשר לפרטנר להתקדם צעד נוסף בתהליך הפיכתה לקבוצת תקשורת כוללת. 012 הייתה הראשונה להודיע על היערכותה לספק לציבור את אינטרנט One - שירותי אינטרנט ותשתית באמצעות ספק אחד. מחד גיסא, אנו עדים לעניין רב מצד הלקוחות ונפעל להעניק להם ערכים מוספים בתחום זה, כפי שאנו עושים בתחום הסלולר. מאידך גיסא, אנו חווים קשיים לא מבוטלים ביישום האסדרה בפועל לאור הנהלים הנוכחיים של בעלי התשתיות. אסדרת השוק הסיטונאי עשויה להסיר חסם מהותי לכניסתנו גם לשוק שידורי הטלוויזיה הרב-ערוצית".

זיו לייטמן, מנהל הכספים הראשי של פרטנר, ציין בהתייחס לתוצאות הרבעון הרביעי: "התחרות בשוק המשיכה להחריף במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2014 וקיבלה ביטוי בירידה משמעותית נוספת בהכנסות משירותי הסלולר. שיעור הנטישה של מנויי הסלולר ברבעון הרביעי של שנת 2014 הסתכם ב-11.5% בהשוואה ל-12.0% ברבעון הקודם. כפי שהעריכה החברה בעבר, ההכנסה הממוצעת מלקוח סלולרי (ARPU) ברבעון הרביעי 2014 הסתכמה ב-71 שקל, ירידה של 5 שקלים בהשוואה לרבעון השלישי של השנה, המשקפת בעיקרה את המשך שחיקת המחירים של שירותים סלולריים עקב התחרות העזה בשוק, כמו גם את הירידה העונתית בהכנסות משירותי נדידה".

את הירידה בתזרים המזומנים מיחס לייטמן להתחזקות מכירת המכשירים ופרישת התשלומים ללקוחות: "ברבעון זה מדווחת החברה על תזרים מזומנים חופשי (לפני תשלומי ריבית) שהסתכם ב-71 מיליון שקל בהשוואה ל-112 מיליון שקל ברבעון הקודם. התזרים החופשי הושפע לרעה מהמשך המגמה של עלייה ביתרת הלקוחות עקב גידול במכירות ציוד באמצעות פריסה לתשלומים חודשיים, שצפויה להימשך גם ברבעונים הבאים".

בהסתכלות רבעונית, ובחלוקה לפעילויות, ניתן לראות כי הסלולר נשחק והפעילות הקווית של פרטנר באמצעות 012 סמייל - קפואה. מגזר הסלולר של החברה ייצר הכנסות ברבעון 4 של 895 מיליון שקל, ירידה של 2%. ה-EBITDA של פעילות הסלולר ירידה ב-19% ל-161 מיליון שקל. המגזר הנייח דיווח על הכנסות רבעוניות של 268 מיליון שקל, כמו ברבעון המקביל, וה-EBITDA שלו השתפר ב-6% ל-88 מיליון שקל.

לפרטנר יש כיום 2.83 מיליון לקוחות סלולר. זה אומר שהחברה איבדה 119 לקוחות סלולר בשנה. לטענת פרטנר רק 1,000 מלקוחות אלו הם לקוחות אשראי והשאר לקוחות Pre-Paid. כ-75% מלקוחות החברה, 2.1 מיליון, הם לקוחות אשראי. ההכנסה החודשית מלקוח סלולר היא 75 שקל לחודש לפני מע"מ, מול 83 שקל לחודש ב-2013.

מניית פרטנר בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker