"במרכז ובירושלים גם עשירון 9 יתקשה מאוד לרכוש דירה ולעמוד בהחזרי המשכנתא" - דו"חות Q4 - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"במרכז ובירושלים גם עשירון 9 יתקשה מאוד לרכוש דירה ולעמוד בהחזרי המשכנתא"

(עדכון) מנכ"ל מזרחי טפחות: "פרופיל הסיכון של תיק המשכנתאות שלנו הוא כזה שאין שני לו בעולם" ■ "ריבית ריאלית שלילית זה שוק חשמלי למשק"

5תגובות

"אני חושב שסביבת ריבית ריאלית שלילית יוצרת לאורך זמן בעיות. אי אפשר להתעלם מזה. אני מבין את הרציונל הכלכלי של קובעי המדיניות כאשר הם נוקטים את הגישה הזו - אבל סביבת ריבית ריאלית שלילית לאורך זמן יוצרת העדפה להשקעות בנדל"ן ובשוק ההון שאינן בהכרח בעלות רציונל פרמננטי -כך אמר היום מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות, אלדד פרשר.

"אני לא חושב שנוצרה בועה בנדל"ן כי הבעיה הבסיסית בשוק הנדל"ן נובעת מכך שהביקוש לנדלן הוא אמיתי מצד רוכשים שרוצים לגור בה ולא לצורך ספקולציה", אמר פרשר.

"מחירי הנדל"ן גבוהים ויוצרים בעיה ציבורית שהיא בעיית היכולת של משפחות במדינת ישראל לרכוש דירה. הבעיה העיקרית עלולה להיות כששיווי המשקל יופר. התנודה עלולה להיות חדה. זה מתייחס גם לשוק ההון. הבעיה השנייה בשוק ההון בריבית שלילית היא שהתכנון הפנסיוני ארוך הטווח של אנשים הופך להיות בעייתי יותר ויותר ככל שסביבת הריבית הזו נשארת יותר זמן".

לדברי פרשר, "למעלה מ-5 שנים אנחנו בסביבת ריבית ריאלית שלילית. זה שוק חשמלי למשק. אנחנו מייבאים את זה מהעולם. יכול מאד להיות שבנק ישראל צודק ב-100% במדיניות הריבית שלו. אני מצר שאין על כך דיון ציבורי".

עופר וקנין

"תיק המשכנתאות של מזרחי טפחות - ברמת סיכון מאוד נמוכה"

ב-2014 הציג הבנק צמיחה של 6.5% בסך האשראי שהסתכם ב-147.5 מיליארד שקל - נתון שמציב אותו עם נתח של 17% מהאשראי הבנקאי בישראל. עיקר הצמיחה נבעה בפעילות המסורתית בתחום המשכנתאות. תיק המשכנתאות של מזרחי צמח ב-8.7% בשנה החולפת והיקפו עמד בסוף השנה על 91.6 מיליארד שקל. כלומר, 62% מתיק האשראי של הבנק מורכב ממשכנתאות.

בהתייחס לתיק המשכנתאות, אמר פרשר כי "פרופיל הסיכון של תיק המשכנתאות שלנו הוא פרופיל שאין שני לו בעולם. שיעור המימון הממוצע הוא 50.6%, יחס ההחזר החודשי להכנסה הוא 27% ושיעור המשכנתאות בפיגור הוא 0.79%.

"על התיק, שלהערכתי הוא ברמת סיכון מאד נמוכה, אנחנו מקצים הון בשיעור שבין פי 2 לפי 3 מכל בנק אירופאי אחר. כלומר אנחנו מקצים את ההון שלנו על תיק שאנחנו מעריכים ברמת סיכון נמוכה, בעוד שהוא יכול היה לשמש למטרות בנקאיות אחרות". בכך, פרשר למעשה מתח ביקורת על ההוראות השונות שפירסם המפקח על הבנקים, דודו זקן, לאורך השנים האחרונות - שחייבו את הבנקים להגדיל את כריות ההון כנגד פעילות המשכנתאות.

בהתייחס לשוק הדיור אמר פרשר כי "עמדתי היא ששוק הדיור במדינת ישראל הוא בעיה ציבורית ולא בעיה בנקאית. התיק הבנקאי הוא בעל רמת סיכון מאד נמוכה גם בהשוואה בין לאומית. פרופיל הסיכון במשכנתאות נמוך מאוד. זה אומר שהלקוחות צריכים להביא הון עצמי גבוה מהבית. כשלוקחים עלות דירה ממוצעת והמשכנתא הממוצעת הנגזרת ממנה, רואים שבתל אביב, ירושלים והמרכז גם עשירון תשיעי מאוד יתקשה לרכוש דירה ולעמוד בהחזרי המשכנתא".

פרשר מעריך כי "למרות שהיקף הביצועים בשוק המשכנתאות הלך ועלה ונמצא בנקודת השיא שלו, כ-52 מיליארד שקל בשנה, אפשר להגיד שגם ב-2015 נראה שוק בהיקפים כאלו. בינואר ובפברואר אנחנו נמצאים בקצבים האלו".

יש לציין כי לצד פעילות המשכנתאות, הבנק הציג ב-2014 צמיחה חדה גם באשראי הצרכני שגדל ב-7.6% ובמגזר העסקים הקטנים שצמח ב-17.6%.

פרשר הזהיר מפני שינויים "אלימים" שעלולים להתפתח בסביבה העסקית. לדבריו "אנחנו חיים בסביבת ריבית ריאלית שלילית תקופה ארוכה. לאחרונה, האינפלציה שלילית. יש שינויים חדים במחירי סחורות: נפט, הריבית העולמית, האינפלציה העולמית ולחצים פוליטיים ברוסיה, סין והמזרח התיכון - כל אלה מוליכים אותנו לסביבה מאוד לא יציבה. זה נשמע כאילו אנחנו יודעים לאן אנחנו הולכים - אבל גם אם זה נכון, שינויים שיקרו בתוך הסביבה הזאת יהיו אלימים וחדים ועלולים לתפוס את לקוחותינו - והם עלולים לתפוס סקטורים במערכת העולמית, כשהם לא מוכנים.

"עלינו לפעול בשיקול דעת ובאחריות כלפי הלקוחות והמשקיעים שלנו, וצועדים על קרקע יציבה ככל הניתן. אלה שחושבים שזה תיאור מוגזם, שיסתכלו מה קרה לפרנק השוויצרי תוך פחות משעה - תנודה של 30% למעלה ו10% למטה - כשהוחלט לשחרר את שער החליפין. באותה נקודת זמן לא ניתן היה למצוא ציטוטים לפרנק השווייצי וזו תוצאה קשה. זו הסביבה שאנחנו מתמודדים איתה".

רווח נקי יציב

הרווח הנקי של בנק מזרחי טפחות נשאר יציב במהלך השנה החולפת, על 1.083 מיליארד שקל, לעומת 1.078 מיליארד שקל ב-2013 - כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסם הבנק הבוקר.

התשואה להון היתה ב-2014 10.4% על רקע גידול בהון העצמי, לעומת תשואה להון של 11.5% ב-2013. מדובר בשיעור התשואה הגבוה ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים. האשראי בתחום העסקים הקטנים זינק ב-17.6%. פקדונות הציבור הסתכמו ב-2014 בכ-152.4 מיליארד שקל, עלייה של 8%. שיפור נרשם גם בהוצאות על הפסדי אשראי שירדו מ-288 מיליון שקל ב-2013, ל-173 מיליון שקל ב-2014.

מזרחי טפחות הפריש כ-95 מיליון שקל בגין חשיפה לחקירה בארה"ב. הבנק ציין כי ביולי האחרון דרש משרד המשפטים בארה"ב מן הבנק לספק נתונים ומידע הנוגעים לפעילות עם לקוחותיה האמריקאים של הבנק, מינואר 2002 ועד ל-2014.

הבנק חשף כי ביוני האחרון משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי החקירה לא תתמקד רק בשלוחת הבנק בשוויץ מול לקוחות האמריקאים, אלא גם פעילות של הלקוחות האמריקאיים בבנק בישראל. מדובר באשראי שהבנק העניק ללקוחות אמריקאים, באמצעות סניפיו בארה"ב, כנגד כספים שהלקוחות החזיקו בסתר בסניפים בישראל.

עוד חשף הבנק כי התקופה הנחקרת היא מתחילת 2002 ועד יולי 2014. במסגרת החקירה, הבנק התבקש למסור מידע מקיף ומלא לגבי הפעילות שניהל מול הלקוחות האמריקאים, כאשר המידע שהתבקש למסור כולל מסמכים פנימיים שלו. הבנק החל לאסוף את המידע מהמערכות שלו בישראל, לונדון, שוויץ ולוס אנג'לס, ומעריך כי יסיים את הליך איסוף המידע לקראת יולי.

עד כה הבנק ביצע הפרשה בהיקף של 95 מיליון שקל בגין קנסות שיוטלו על פעילותו בשוויץ, כאשר בגין הפעילות בישראל ובארה"ב עדיין לא ביצע הבנק כל הפרשה.

מהדו"חות עולה כי עלות שכרו של מנכ"ל הבנק פרשר הסתכמה ב-8.9 מיליון שקל, הכוללים כ-2.5 מיליון שקל השלמת עתודות בגין הפרשות סוציאליות וכ-550 אלף שקל בגין 2013. בשנה שלפני כן עמדה עלות שכרו על 1.8 מיליון שקל. עלות השכר של היו"ר משה וידמן הגיעה ב-2014 ל-4.9 מיליון שקל, לעומת 4.5 מיליון שקל ב-2013.

פרשר מסר עם פרסום הדו"חות כי "התוצאות הכספיות לשנת 2014 משקפות את המשך תנופת הצמיחה של הבנק תוך גידול בהכנסות, ברווח הנקי ובנתחי השוק שלו. ההצלחה של מזרחי טפחות להמשיך לצמוח ולגדול בנתחי שוק, על רקע תנאי מקרו מורכבים ומאתגרים והכבדה רגולטורית, מעידה על עוצמתו של הבנק. הכנסות שיא, מפעילות מימון ומעמלות של כ 5- מיליארד שקל, ורווח שנתי נקי של כ-1.08 מיליארד שקל מהווים הישג חשוב וראוי לציון, ויכולים לשמש אינדיקציה כיצד ייראו התוצאות בסביבה כלכלית נורמטיבית למשק הישראלי, עם צמיחה מוגברת, אינפלציה חיובית וריבית הנגזר

פרשר הדגיש כי "מזרחי טפחות שמר על מעמדו כבנק המוביל בתחום המשכנתאות עם נתח שוק של כ-34%, על רקע התחרות החריפה בשוק המשכנתאות, צעדי הרגולציה וחוסר הוודאות באשר , לתוכניות הממשלה בתחום הנדל"ן למגורים".

מניית מזרחי טפחות בשנה האחרונה

מניית מזרחי טפחות בשנה האחרונה

ע

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#