בנק הפועלים הציג דוחות חזקים מאד - למרות הוצאות התייעלות הפרשה בגין החקירה

הבנק הציג גידול של 7.5% ברווח הנקי שהסתכם ב-2.74 מיליארד שקל ותשואה על ההון של 9% ■ הגידול ברווח הוסבר בהגדלת האשראי בשינוי תמהיל האשראי ובהפרשות נמוכות להפסדי אשראי כתוצאה מהצלחה בגבייה של חובות שהופרשו בעבר

סיון איזסקו
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו
עמרי זרחוביץ'

בנק הפועלים בניהולו של ציון קינן ובראשות יאיר סרוסי הציג אתמול דוחות כספיים חזקים במיוחד. הבנק חתם את 2014 ברווח נקי של 2.74 מיליארד שקל, עלייה של 7.5% לעומת השנה הקודמת. הרווח משקף תשואה על ההון בשיעור של 9.05%. יחס הלימות ההון הגיע ל-9.3%.

ידין ענתבי, ראש החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים אמר כי "שיפרנו כל אחת ואחת מהשורות בדוח. המרווח המימוני של הבנק גדל מ-2.12% בשנת 2013 ל-2.17% ב-2014 וזאת למרות שריבית בנק ישראל ירדה משיעור ממוצע של 1.39% בשנת 2013 ל-0.6% בשנת 2014. המרווח שלנו עלה בזכות גידול של 13% באשראי לשלושה סקטורים שהגדרנו אותם כאסטרטגיים: משקי בית, לעסקים קטנים ולמגזר המסחרי. מנגד הקטנו את האשראי למגזר העסקי ב-7.6%". מנכ"ל הבנק ציון קינן אמר כי "פוטנציאל הצמיחה בתחום האשראי הצרכני הוא גדול מאד וזה אחד מיעדי הצמיחה שלנו".

בסה"כ תיק האשראי של בנק הפועלים גדל ב-1.8% ל-252.7 מיליארד שקל. בבנק הדגישו את השינוי בתמהיל האשראי: אם ב-2011 42% מתיק האשראי מימן את התאגידים הגדולים במשק - הרי שב-2014 שיעור זה ירד ל-33% מתיק האשראי בלבד.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: עופר וקנין

הבנק רשם ב-2014 גידול של 7.5% בהיקף הפיקדונות שהסתכמו ב-297.2 מיליון שקל, וכן רשם גידול של 16% ביתרת האחזקה של הלקוחות בני"ע שהסתכמה ב-192.6 מיליארד שקל. כלומר בסה"כ נכסי הלקוחות בבנק נאמדים בסוף 2014 בכ-490 מיליארד שקל.

הכנסות הבנק מעמלות גדלו ב-1.8% ל-5.2 מיליארד שקל, כאשר עיקר הגידול נרשם בזכות הגידול בהיקפי הפעילות של הלקוחות בני"ע שהינה פעילות עמוסה בעמלות. בתחום העמלות מניהול חשבונות עו"ש הבנק רשם גידול של 1.8% כך שנראה כי הרפורמה של המפקח על הבנקים ובמסגרתה חייב אותם להציע סל שירותים במחיר מפוקח לא הובילה לפגיעה בהכנסות הבנק.

ב-2014 הבנק רשם שיעור נמוך במיוחד של הפרשה להפסדי אשראי - 0.16% בלבד, וזאת לעומת שיעור הפרשה כפול בשנה הקודמת. הבנק הסביר את הירידה בהפרשה להפסדי אשראי בעיקר בהצלחה בגביית חובות שהופרשו בעבר, וציין כי בנטרול החזר הפרשות הבנק היה מציג הפרשה של 0.62%.

התוצאות החזקות של הבנק נרשמו למרות שהדוחות כללו הפרשה בהיקף של 390 מיליון שקל בגין תוכנית התייעלות שיושם בשנה הקרובה, ובמסגרתה יפרשו מאות עובדים, וזאת בהמשך לכך שבשנתיים החולפות הבנק קיצץ כאלף משרות.

קינן אמר כי "כחלק מתהליכי העבודה בבנק אנחנו נוקטים בהתייעלות כדרך חיים. בחטיבת האסטרטגיה יש יחידה שלמה של עשרות עובדים – יועצים של הנדסת ניהול – שבוחנים פונקציות כפולות שלא נכון לעבוד איתם או פעולות שנעשות עדיין באופן ידיני מבלי שיש לכך הצדקה. ההתייעלות היא לא רק בכוח אדם אלא גם צמצום שטחי הסניפים" קינן הדגיש כי "המתודולוגיה היא שמתייעלים איכן שצריך ולא כי החלטנו להוריד על X אחוזים מכוח האדם. זו הסיבה שמי שמוביל את התהליך היא חטיבת האסטרטגיה ולא חטיבת משאבי האנוש".

מה שהעיב על הדו"חות הוא מידע חדש שהבנק חשף על החקירה בה הוא מצוי מצד משרד המשפטים האמריקאי ומצד הרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק - רשות שידועה בהליכים החריפים שהיא נוקטת נגד נחקריה.

הבנק ציין כי ביום חמישי האחרון הרשות לשירותים פיננסים מסרה לבנק צו גילוי מסמכים על פעילותו מול לקוחות אמריקאיים. הפועלים הפריש, על פי דרישת המפקח על הבנקים עד כה 196 מיליון שקל בגין אומדן ראשוני של הקנסות שיתכן ויוטלו בגין פעילות השלוחה בשוויץ מול לקוחות אמריקאיים.

הבנק חשף בדו"חותיו כי פעילותו בישראל מול לקוחות אמריקאיים "גדולה בשיעור ניכר" לעומת היקף הפעילות של השלוחה בשוויץ, ובכל זאת עד כה הבנק לא ביצע כל הפרשה בגין הפעילות שנעשתה בישראל מול לקוחות אלו. כלומר, ניתן להעריך כי הפועלים עוד ייאלץ להגדיל את ההפרשות בגין החקירה האמריקאים בעוד מאות מיליוני שקלים לכל הפחות. כזכור בבנק לאומי נזקי החקירה הסתכמו ביותר מ-1.8 מיליארד שקל, ובשל ההסתבכות אף החליט לחסל את פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית.

מניית בנק הפועלים בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker