למרות ירידת מניות מבטח שמיר: הרווח הנקי השנתי של אשטרום נכסים עלה ב-4%

עליית ערך הנדל"ן להשקעה תמכה ברווח הנקי של החברה; עלות שכרו של מנכ"ל החברה הסתכמה בכ-4.5 מיליון שקל, מתוכם 3 מיליון שקל מענק

עמרי זרחוביץ'

חברת הנדל"ן אשטרום נכסים, שבשליטת קבוצת אשטרום, דיווחה הבוקר על עלייה ברווח הנקי, למרות הירידה בהכנסות. הרווח הנקי השנתי של החברה עלה ב-4% והסתכם ב-160.4 מיליון שקל, מתוכם 133.3 מיליון שקל מיוחסים לבעלי המניות. החברה, שמנוהלת על ידי מוטי סלע, נסחרת בתל אביב לפי שווי של 740 מיליון שקל. מניית החברה הגיבה לדו"חות בעלייה של 2.7%.

הרווח הנקי השנתי של החברה כלל בין היתר הכנסות של כ-75 מיליון שקל מעליית ערך נדל"ן להשקעה, בעיקר בגין קניון בת ים שעבר שדרוג משמעותי, ובגין עלייה בשכר הדירה בפרויקט לייפציג שבגרמניה. העלייה ברווח הנקי השנתי היא למרות שברבעון הרביעי נרשמה ירידה של 34% ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות, שהסתכם בכ-58 מיליון שקל, לעומת כ-88 מיליון שקל ב-2013. הרווח הנקי הרבעוני הושפע מעלייה בהוצאות המימון של החברה, שכללו הפסד מירידת ערך מניות מבטח שמיר, שבה היא מחזיקה בכ-8.8%, של כ-32.3 מיליון שקל.

הרווח הנקי אמנם עלה, אך הכנסות אשטרום נכסים ירדו בכ-16.5% והסתכמו ב-285.3 מיליון שקל. הירידה בהכנסות נובעת מכך שרוב ההכנסות ממכירת שטחים בפרויקט Vtower, 125 מיליון שקל, היו ב-2013. ב-2014 נרשמו הכנסות ממכירת שטחים בפרויקט זה בסכום של כ-57.6 מיליון שקל. עם זאת, הכנסות מהשכרת נדל"ן להשקעה, פעילות הליבה של החברה, עלו בכ-5% לכ-220.5 מיליון שקל, בין השאר בגלל העלאת שכר הדירה. ה-FFO (רווח תפעולי תזרימי) של החברה צמח ב-2014 בכ-34% לכ-87 מיליון שקל.

מוטי סלע

עלות שכרו של המנכ"ל מוטי סלע הסתכמה בכ-4.487 מיליון שקל, מתוכם כ-3 מיליון שקל מענק. המנכ"ל יהיה זכאי מדי שנה לבונוס בשיעור של 2.5% מן הרווח לפני מס המיוחס לבעלי המניות, ובניכוי רווחים/הפסדים מהשקעות שהוחרגו מחישוב המענק על ידי ועדת התגמול.

בקופתה של החברה מזומנים, שווי מזומנים והשקעות לזמן קצר בהיקף של כ-303.8 מיליון שקל. במקביל לאישור הדוחות אישר דירקטוריון החברה חלוקת דיווידנד בהיקף של 40 מיליון שקל. בבעלות החברה שטחי משרדים, מסחר, תעשייה ומלונאות בכל רחבי הארץ בהיקף של כ-490 אלף מ"ר.

לפני כחודשיים דיווחה אשטרום נכסים כי תרכוש יחד עם שותף בחלקים שווים מתחם עליו ממוקמים שני מבני משרדים בשטח בנוי כולל של כ-11 אלף מ"ר וכן 125 מקומות חניה בפרנקפורט, גרמניה. היקף העסקה מסתכם בכ-90 מיליון שקל (כ-18 מיליון יורו). הנכס הנרכש מושכר במלואו, בעיקר ללשכת התעסוקה של פרנקפורט, תמורת דמי שכירות של כ-7.3 מיליון שקל ׁ(כ-1.6 מיליון יורו). בנוסף, לנכס קיימת תב"ע לפיה ניתן  להסב אותו לפרויקט מגורים, כך שקיים במתחם פוטנציאל השבחה משמעותי.

מוטי סלע, מנכ"ל אשטרום נכסים, התייחס לדוחות הכספיים ואמר כי "2014 היתה שנה טובה לחברה, דבר שבלט בעיקר על רקע הקיפאון שנרשם בחלק מהשנה בשוק הנדל"ן המניב. אשטרום נכסים המשיכה לצמוח במהלך השנה בהיקפי פעילותה, הודות להשבחה והרחבה של נכסיה בישראל ובגרמניה, דבר המשתקף ברווחיות החברה ובשיפור המשמעותי ב- FFO  של החברה".

מניית אשטרום נכסים בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker