חנן מור: טיפול בהיצע הנדל"ן מחייב התמקדות במחסור בבעלי המקצוע

קבוצת חנן מור פירסמה הבוקר דו"חות כספיים מהם עולה כי הכנסות החברה גדלו והרווחיות נשחק; החברה מכרה מתחילת השנה 56 דירות

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההכנסות של חברת הנדל"ן קבוצת חנן מור גדלו ב-43.5% במהלך 2014 והסתכמו ב-280 מיליון שקל, נתון המשקף מסירה של 211 יחידות דיור בשנה החולפת, כך עולה מהדו"חות הכספיים אותם פירסמה החברה.

עם זאת, הרווח הנקי של הקבוצה ירד במהלך השנה החולפת ב-25% והסתכם ב-9 מיליון שקל, לעומת 12 מיליון שקל ב-2013. הרווחיות של חנן מור נשחקה בהשוואה ל-2013 בעיקר מכיוון שעלויות הבנייה גדלו, וכן בגלל שינויים בשווי הקרקעות.

החברה הודיעה על חלוקת דיווידנד בהיקף של כמיליון שקל (כ-7.8 אגורות למניה). החלוקה תתבצע בהתאם למדיניות חלוקת הדיווידנד עליה הכריזה החברה אשתקד, במסגרתה תחלק החברה עד 25% מרווחיה לבעלי המניות.

חנן מור
חנן מורצילום: עופר וקנין

במהלך השנה החולפת מכרה החברה בפרויקטים השונים ברחבי הארץ כ-170 יחידות דיור חדשות בהיקף כספי כולל של 199 מיליון שקל. מתחילת 2015 מכרה החברה 56 דירות. בשנה הקרובה נערכת החברה לאכלוס של כ-300 יחידות דיור.

"הדו"חות הכספיים היו טובים, אבל היו יכולים להיות אף יותר טובים. הם מייצגים את מה שעברנו בישראל בתחום הדיור ב-2014, למשל, מע"מ 0% שהקפיא את השוק", אמר חנן מור ל-TheMarker. "כשקובעים פתרונות דיור צריך להסתכל על כל כלכלת הנדל"ן, לא להתערב רק במחיר, אלא בשיווי המשקל. זה אומר שצריך לטפל באלמנטים שמרכיבים את ההיצע. למשל, יש מחסור גדול בישראל של בעלי מקצוע בכל תהליך הבנייה של הדירות - מהנדסים, מנהלי פרויקטים, קבלני אינסטלציה, עובדי כפיים ועוד", הוסיף מור. "זאת, בנוסף לחסמים בתכנון וברשויות המקומיות", אמר.

במהלך השנה החולפת ביצעה החברה מהלך אסטרטגי של כניסה לתחום הנדל"ן המניב, בדגש על נכסי מסחר עירוניים. החברה מחזיקה בשני פרויקטים להקמת מרכזיים מסחריים גדולים בעיר חריש, בנוסף לעשרות חנויות הנמצאות בבעלותה בשדרה הראשית של העיר, שמיועדים להשכרה. המרכז המסחרי הראשון יהיה מוכן בעוד כשלוש שנים. בנוסף, החברה רכשה לאחרונה קרקע להקמת פרויקט למגורים ומסחר בעיר אריאל.

"הרעיון הוא לבנות נכסים מניבים בגיאוגרפיה שהחברה מכירה את הסביבה התחרותית. יזמות בנייה לנכס מניב מספקת תזרים מזומנים שוטף, מציפה ערך לבעלי המניות ונותנת להם עוגן להרבה שנים", הסביר מור.

את 2014 סיימה החברה עם יתרות מזומנים בהיקף של כ-40 מיליון שקל. "אנו ממשיכים ליהנות מאיתנות פיננסית. השלמנו לאחרונה פירעון מוקדם וסופי של אג"ח מסדרה ג' - וזוהי הפעם השלישית ברציפות שבה אנו פורעים את איגרות החוב שלנו לפני הזמן. יתרות המזומנים שלנו מאפשרות לנו לנצל הזדמנויות שונות בשוק" סיכם מור.

מניית חנן מור בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker