גולף: ירידה של 31% ברווח התפעולי ב-2014; המנכ"ל: "2015 תהיה שנת צמיחה"

חברת האופנה, ששליטת כלל תעשיות, סיימה את 2014 עם גידול של 4.5% במכירות ל-718 מיליון שקל, ואולם החברה לא הצליחה לתרגם את הגידול בהכנסות לעלייה ברווחים

ערן אזרן

"שנת 2014 הייתה שנת מפנה בקבוצת גולף. על אף השפעת 'צוק איתן', הצלחנו לבלום את מגמת השחיקה במעמדה התחרותי של הקבוצה, ולראשונה מזה ארבע שנים אנו מציגים יציבות בפדיון בחנויות זהות (SSS). במהלך השנה השלמנו את רכישת כיתן וקבוצת טופשופ, ואנו בשלבים מתקדמים גם להשלמת רכישת עדיקה. אנחנו מעריכים שהרכישות יאפשרו להפוך את 2015 לשנת צמיחה, כחלק מהתוכנית האסטרטגית", כך אמר אלי מיזרוח, מנכ"ל קבוצת האופנה גולף.

גולף, הנמנית על קבוצת כלל תעשיות של לן בלווטניק, פירסמה הבוקר (ב') את תוצאותיה לשנת 2014 ולרבעון הרביעי. החברה, שמפעילה רשת חנויות אופנה, כלי בית ושולטת ברשת כיתן, הצליחה במהלך השנה החולפת להגיל את מחזור המכירות ל-718 מיליון שקל, גידול של 4.5% ביחס לשנה הקודמת. ואולם החברה לא הצליחה לתרגם את הגידול בהכנסות לעלייה ברווחים, בין היתר בשל השפעות מבצע "צוק איתן" וגידול משמעותי בהוצאות על רקע פתיחת חנויות חדשות.

הגידול במחזור המכירות של גולף במהלך השנה האחרונה מיוחס בעיקר למיזוג עם החברה האחות כיתן, שבוצע באוגוסט השנה, ובשל פתיחה של 18 חנויות חדשות. במקביל לעלייה במכירות, הרווח הגולמי של החברה צמח בכ-3% לכ-425.2 מיליון שקל. ואולם, הרווחיות הגולמית (רווח גולמי כשיעור מההכנסות) ירדה מרמה של 60.2% ב-2013 ל-59.2%. הירידה מיוחסת בעיקר ל"צוק איתן", שאילץ את החברה לרשום הוצאות חד פעמיות בגין מלאי שהצטבר בחנויות ולא נמכר ולהגדיל את שיעורי ההנחות הניתנות ללקוח.

אלי מיזרוח

השחיקה במחזור המכירות של גולף לא נעצרה בשורת הרווח הגולמי, אלא המשיכה לחלחל גם לשורת הרווח התפעולי, שהתכווץ ב-31% לכ-43.7 מיליון שקל (כ-6.1% מסך ההכנסות) לעומת כ-64.1 מיליון שקל (כ-9.3% מסך ההכנסות) ב-2013. הסיבה העיקרית לשחיקה הייתה זינוק של 24% בהוצאות ההנהלה והכלליות, בין היתר בשל מענק חד פעמי שניתן למנכ"לית היוצאת אילנה קאופמן; ועלייה של כ-9% בהוצאות המכירה והפעלת חנויות, על רקע פתיחת הסניפים החדשים.

הירידה ברווח התפעולי הייתה עמוקה במיוחד במגזר אופנת ההלבשה (נפילה של 60%), ומתונה יותר (22%) במגזר אופנת הבית, בין היתר על רקע המיזוג עם רשת כיתן. הרווח התפעולי במגזר האופנה הסתכם בכ-7.8 מיליון שקל, ובכ-34.2 מיליון שקל בתחום אופנת הבית. בשורה התחתונה, גולף הציגה ירידה של כ-37% ביחס ל-2013 ברווח הנקי לכ-9.6 מיליון שקל; וירידה של 25.6% ברווח הנקי ביחס ל-2012.

עם פרסום הדו"חות, דירקטוריון גולף החליט על חלוקת דיווידנד של 15 מיליון שקל (כ-37 אג' למניה), בהתאם למדיניות החלוקה הרגילה. בחברה ציינו כי הם נערכים להשלמת רכישת אתר האופנה Adika תמורת 40 מיליון שקל, וזאת עם השלמת המיזוג עם כיתן ורכישת מותגי קבוצת טופשופ, בהם TopMan, Dorothy Perkins ו-Miss Selfridge. דירקטוריון החברה החליט על נטילת מימון חיצוני של 150 מיליון שקל, וזאת באמצעות הנפקת אג"ח או הלוואה בנקאית, שישמשו, בין היתר למימון הרכישות.

במסגרת דרישות הגילוי, גולף פירטה על עלויות ההעסקה של בכיריה: עלות השכר של המנכ"ל מזרוח, שנכנס לתפקיד במארס האחרון, הסתכמה ב-2014 בכ-1.78 מיליון שקל, 138 אלף מהסכום ניתן כמענק, ו-414 שווי אופציות למניות. עלות שכרה של המנכ"לית היוצאת קאופמן, שכיהנה בתפקיד רק כשלושה חודשים, הסתכמה בכ-1.3 מיליון שקל, 661 אלף שקל מהסכום ניתן כמענק חד פעמי.

מניית גולף בשנה החולפת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker