הכנסות כיל ברבעון הרביעי ירדו ב-1% לכ-1.4 מיליארד דולר; הרווח הנקי צנח

עלויות מימון פגעו ברווחי החברה; ההכנסות - פחות מתחזית האנליסטים ■ מנכ"ל כיל, סטפן בורגס: "מבחינה פיננסית, 2014 היתה שנת מעבר לכיל" ■

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

הכנסות חברת כיל הדואלית, שבשליטת החברה לישראל, הסתכמו ברבעון הרביעי של 2014 בכ-1.4 מיליארד דולר, ירידה של כ-1% בהשוואה לרבעון המקביל של השנה לפני כן, ופחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 1.43 מיליארד דולר. מניית החברה יורדת בכ-3% מתחילת המסחר, עוד לפני פרסום הדו"חות הכספיים, על רקע החלטת בנק לאומי להפיץ כ-5%-6% ממניות החברה לישראל.

הרווח התפעולי המתואם (Non-GAAP) של כיל הסתכם ברבעון הרביעי בכ-200 מיליון דולר, ירידה של כ-8% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי (Non-GAAP) לבעלי המניות הסתכם ב-108 מיליון דולר, ירידה של 45% לעומת 195 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2013. זאת, בעיקר עקב עלייה בהוצאות המימון כתוצאה משינויים בשווי הוגן של מכשירים פיננסיים ושיעור מס גבוה יותר כתוצאה מהיחלשות השקל לעומת הדולר.

במהלך 2014 כולה הסתכמו הכנסות כיל בכ-6.11 מיליארד דולר, לעומת 6.27 מיליארד דולר ב-2013. הרווח הנקי השנתי המתואם הסתכם ב-695 מיליון דולר, ירידה של 31% בהשוואה לשנה שלפני כן.

סטפן בורגס, מנכ"ל כילצילום: עופר וקנין

לפי החברה, תוכנית ההתייעלות של החברה תרמה כ-100 מיליון דולר לרווח התפעולי ב-2014. החברה התייחסה לעיצומי העובדים במפעליה וציינה כי התרומה לרווח התפעולי  פיצתה על השפעת השביתות והעיצומים בישראל במהלך השנה. "החברה ממשיכה ליישם צעדי התייעלות במתקניה בישראל, בים המלח ובמפעל תרכובות הברום בנאות חובב, על אף סכסוכי העבודה במפעלי החברה הנובעים מכך", ציינה כיל בהודעה שפירסמה. תוכנית התייעלות צפויה לתרום כ-350 מיליון דולר לרווח התפעולי, החל מסוף 2016.

מנכ"ל ונשיא החברה, סטפן בורגס, מסר עם פרסום הדו"חות כי "במהלך 2014 עשתה כיל התקדמות משמעותית ביישום אלמנטים מרכזיים באסטרטגי שלנו. אנו מחזקים את מיצוב נכסי המינרלים שלנו ע"י השותפות האסטרטגית בסין עם Yunnan Yuntianhua. במהלך השנה גם חיזקנו את פעילות מוצרי ההמשך כספקית מובילה של דשנים מיוחדים, חומצה זרחתית מנוקה, מעכבי בערה פולימריים מתקדמים ותוספים בעלי ערך לתעשיית המזון.

"מבחינה פיננסית, 2014 היתה שנת מעבר לכיל ותוצאותינו הושפעו לא רק משיבושי העבודה בישראל והתפתחויות מאקרו כלכליות בחלק מהשווקים בהם אנו פועלים, אלא גם ממאמצים פרו-אקטיביים שכללו פתרון נושא תמלוגי העבר, הפחתת ערך נכסים שאינם בעסקי הליבה שלנו ויישום מגוון של צעדים להשגת הפחתת עלויות, כל אלה יהוו בסיס איתן לתוצאות משופרות ב 2015".

מניית כיל בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker