דיסקונט הציג ירידה של 15% ברווח ותשואה על ההון של 7.5%

הרווח הנקי של הבנק הסתכם ב-234 מיליון שקל ■ לצד הירידה ברווח הבנק רשם צמיחה בפעילות האשראי והוא כבר עומד בדרישות הלימות ההון שנקבעו לתחילת 2015

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

בנק דיסקונט בניהולה של לילך אשר טופילסקי הציג הבוקר דו"חות כספיים חלשים לרבעון השלישי של 2014 אותו חתם ברווח נקי של 234 מיליון שקל, ירידה של 15% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח ברבעון משקף תשואה שנתית על ההון של 7.5%.

ניכר כי הבנק הצליח להגדיל את סף תיק האשראי ב-2.1% מתחילת השנה וב-2.7% מאז הרבעון המקביל אשתקד לכ-119 מיליארד שקל. הצמיחה בתיק האשראי מורכבת בעיקר מצמיחה באשראי הצרכני למשקי בית ועלייה באשראי לעסקים בינוניים לצד הקטנת האשראי לחברות הגדולות במשק בכ-7.7% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. למרות הגידול בתיק האשראי, הבנק מציג גידול נאה גם ביחס הלימות ההון שעמד בסוף הרבעון על 9.3% (במונחי באזל 3). בכך דיסקונט כבר עומד בדרישות ההון (9.2%) שנקבעו לבנק לתחילת 2015.

הבנק רשם ברבעון השלישי הפרשה נמוכה להפסדי אשראי 0.09% בלבד, לעומת 0.51% בתקופה המקביל אשתקד. הבנק הסביר את ההפרשה הנמוכה בהצלחה בגביית חובות שנמחקו בעבר.

בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2014 הסתכם הרווח הנקי של דיסקונט ב-591 מיליון שקל, ירידה של 26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר ברווח המשקף תשואה שנתית על ההון של 6.3%, אולם יש לזכור כי חלק מהירידה ברווח בתקופה נובע בין מהפרשות שהבנק ביצע ברבעון השני בגין תוכנית הפרישה מרצון לעובדים. בנירטול הפרשה זו הבנק היה מציג תשואה על ההון של 7.8%.

יו"ר בנק דיסקונט יוסי בכר ומנכ"לית הבנק, לילך אשר־טופילסקיצילום: דניאל בר און

דיסקונט ממשיך לסבול מיחס יעילות עגום: 82% מהכנסות הבנק שימשו לכיסוי הוצאותיו השוטפות. גם אם מנטרלים את השפעת ההפרשה לפרישת עובדים, עדיין מדובר ביחס בעייתי של 77.9%.

לילך אשר טופילסקי מסרה עם פרסום הדו"ח כי "התוצאות משקפות את המשך חיזוק בסיס ההון, מעבר לדרישה הרגולטורית, והמשך השיפור באיכות תיק האשראי, תוך צמיחה בהיקף האשראי הקמעונאי, מתחילת השנה".

עוד מסרה כי "באוגוסט השנה, אושרה התוכנית האסטרטגית לקבוצת דיסקונט, לחמש השנים הבאות, הבנויה על שלושה נדבכים מרכזיים: התייעלות נרחבת, צמיחה במגזר הקמעונאי והטמעת תרבות ארגונית תומכת שינוי. לאחר אישור התוכנית האסטרטגית, עברנו משלב התכנון לשלב הביצוע. הוקמה מנהלת שינוי, והושקו עשרות פרויקטים חוצי ארגון, שתכליתם השגת יעדי התוכנית האסטרטגית. במסגרת מהלכי ההתייעלות שכבר החלו, הושם דגש על ניהול קפדני של ההוצאות והפניית משאבים לפעילויות שבמיקוד האסטרטגי. בתוך כך, הוצעה תוכנית לפרישה מוקדמת המיועדת לכ-250 מעובדי הבנק. ביצוע התוכנית נמצא בעיצומו ומתקדם כמתוכנן. לפני מספר ימים, בנק מרכנתיל דיסקונט אישר, אף הוא, תוכנית לפרישה מוקדמת וברבעון הנוכחי בוצעה, לטובת תכנית זו, הפרשה בסך 33 מיליון ש"ח. הנהלת הבנק מחויבת לנהל בנחישות את התוכנית על מנת לבסס את קבוצת דיסקונט כקבוצה בנקאית רווחית וצומחת, המשיאה ערך ללקוחותיה, לבעלי מניותיה ולעובדיה".

מניית דיסקונט בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker