תוכנית ההתייעלות מצליחה: רווח תפעולי של 18 מיליון שקל לצינורות המזה"ת

זאת בתשעת החודשים הראשונים של 2014 ■ את הרבעון השלישי סיימה יצרנית הצינורות שבשליטת קרן ויולה ברווח תפעולי של 6.3 מיליון שקל ■ במקביל, גאון אחזקות, החברה האם של צנורות, השלימה גיוס של 90 מיליון שקל באג"ח

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

תשעה חודשים לאחר שבעלת השליטה החדשה, קרן ויולה, החלה ביישום תוכנית ההתייעלות האגרסיבית, מסתמן כי צינורות המזה"ת צלחה את המשבר העמוק ועברה לפסי רווחיות יציבים. יצרנית הצינורות סיימה את הרבעון השלישי של 2014 ברווח תפעולי של 6.3 מיליון שקל, בהשוואה להפסד תפעולי של 7.9 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מתחילת השנה מסתכם הרווח התפעולי ב-18 מיליון שקל, לעומת הפסד של 6.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה. המעבר לרווח התאפשר בעיקר הגידול ברווחיות של במגזר צינורות הפלדה, תחום הפעילות המרכזי של החברה, לצד קיטון בהוצאות על רקע תוכנית ההתייעלות. הכנסות המגזר הסתכמו ב-47 מיליון שקל, בהשוואה להכנסות של 37 מיליון שקל ברבעון המקביל - גידול של 27%.

"השיפור בפעילות מגזר הפלדה נבעה מכך שאנחנו מגדילים באופן קבוע את הנוכחות שלנו בשוק הישראלי, בתחומי התשתיות האינסטלציה והגז. אנחנו מייצרים פתרונות זמינים, ובמקביל לא שוחקים את המחירים. אנחנו מוכרים היום הרבה יותר מאשר צינור מצופה, אלא ידע, תכנון, אחריות ושירות – דברים שלא היו מתמחרים בעבר, וזה שווה גם ללקוחות. בסה"כ מרגישים תנופה", הסביר גיא רגב מנכ"ל צינורות.

ויולה, שמנוהלת על ידי הראל בית און, שלמה דוברת ואבי זאבי, רכשה את השליטה בצינורות לפני כשנה וחצי, בהשקעה של כ-70 מיליון שקל. הקרן, שמתמקדת בפעילות האגרו של צינורות, מחזיקה בחברה באמצעות גאון אחזקות. על רקע תוכנית ההתייעלות, מניית צינורות עלתה מתחילת 2014 ב-13%, וזאת לאחר שהציגה בארבע השנים שלפני תשואה שלילית של 26%, בהשוואה לתשואה חיובית של כ-30% במדד היתר 50.

מלבד העלייה במניה, השיפור בתוצאות של צינורות בא לידי ביטוי בשורת ההכנסות, שגדלה ב-9% לכ-92.5 מיליון שקל. עיקרי העלייה נבע מגידול של כ-27% במכירות מגזר הפלדה, שקוזז בחלקו מירידה במכירות מגזר הגילוון. הכנסות מגזר צינורות הפלסטיק נותרות יציבים ברמה של 38 מיליון שקל. השיפור בתוצאות של צינורות בא לידי ביטוי גם בעלייה משמעותית ברווחיות הגולמית (סך הרווח הגולמי מתוך ההכנסות), שהסתכמה בכ-18.5% מתחילת 2014 בהשוואה לרווחיות גולמית של 14.5% בתקופה המקבילה.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי של צינורות הסתכם ברבעון ב-2.8 מיליון שקל ברבעון, בהשוואה להפסד של 9.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. מתחילת השנה הרוויחה החברה כ-10 מיליון שקל. המעבר לרווח נבע מהגידול במכירת צינורות הפלדה, לצד העבודה שברבעון המקביל בוצעו הפחתות של כ-13 מיליון שקל בגין השינויים המבניים שבוצעו. החברה סיימה את הרבעון השלישי עם תזרים חיובי של 7.8 מיליון שקל מפעילות שוטפת.

הצלחה בהנפקת גאון

בינתיים, גאון אחזקות השלימה בשבוע שעבר הנפקת אג"ח, שבה גייסה כ-90 מיליון שקל. במהלך ההנפקה נרשמו ביקושים נאים של כ-170 מיליון שקל. במסגרת ההנפקה הציעה גאון סדרה חדשה של איגרות חוב (סדרה ב') שקליות. האיגרות, במח"מ של 3.5 שנים, משלמות ריבית שנתית של כ-6.8%, לעומת ריבית מקסימלית בשיעור של 7.9% שהוצעה במכרז. איגרות החוב מגובות באמות מידה פיננסיות ובשעבוד של אחזקות גאון בחברות צינורות, מצרפלס ושגיב. התשואה על האיגרות מסתכמת בכ-7% - מרווח של 6.3% מעל אג"ח ממשלתיות בעלות תנאים דומים.

גאון ממשיכה בימים אלה ביישום התוכנית האסטרטגית, שמטרתה לעבור ולפעול במודל של חברה תפעולית מרכזית אחת בתחום מרכזי אחד - תחום התשתיות הזורמות. בכוונת גאון לרכז את פעילותה בתחום תחת חברת צינורות. במקביל, החברה נערכת להעמיק את פעילותה של צינורות בתחום התשתיות הזורמות, בין היתר באמצעות רכישות ומיזוגים. במקביל, החליט דירקטוריון גאון כי תפעל למכירת אחזקותיה האחרות בהתאם להזדמנויות שייבחנו על ידה מעת לעת.

מניית צינורות המזרח התיכון בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker