דו"חות איפקס חושפים: פסגות הרוויח במחצית 55 מיליון שקל

גידול בהיקף הנכסים, גאות בשווקים והמשך ההתייעלות סייעו לבית ההשקעות הגדול בישראל להציג תוצאות חזקות ■ ה-EBITDA צמח במחצית ב-21% ל-175 מיליון שקל ■ איפקס הגדילה את שיערוך פסגות ב-5% לעומת הרבעון הראשון ל-3.03 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

קרן ההשקעות איפקס, המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן, שיערכה נכון לסוף המחצית הראשונה של 2014 את שווי אחזקותיה בבית ההשקעות הגדול בישראל פסגות (76.8%) ב-496.3 מיליון יורו (2.33 מיליארד שקל). שערוך זה מגלם לפסגות כולו שווי של 645 מיליון יורו (3.03 מיליארד שקל) — כך עולה מהדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2014 שהפיצה השבוע איפקס למשקיעיה, בהם הגופים המוסדיים הישראליים והבנקים לאומי ודיסקונט.

השערוך האחרון גבוה בכ-5% מהשערוך הקודם, שבוצע נכון לסוף מארס 2014, וגבוה בכ-33% מהשווי שלפיו רכשה איפקס את השליטה בפסגות מידי קרן יורק באוקטובר 2010, כששילמה מחיר גבוה של 373 מיליון יורו (75% מהסכום ממומן באמצעות כספים של משקיעי הקרן, ושאר הסכום ממומן באמצעות כספים של בנקים ישראליים בראשות הפועלים ולאומי).

איפקס לא מספקת עדכונים לגבי האחזקה הנוספת שלה בישראל — קונצרן המזון תנובה (56%) שאת מכירתו לברייטפוד הסינית צפויה איפקס להשלים בחודשיים הקרובים, ובכך לסיים את ההשקעה ברווח של למעלה ממיליארד דולר שפטור מס.

הערכות השווי, הן לפסגות והן לתנובה, מתבצעות לפי שיטת מכפילי רווח. לפיכך, שוויים אלה בדו"חות איפקס, המשתנים כמעט מדי רבעון, אינם מייצגים תמיד את השווי הכלכלי האמיתי של הנכסים בעת עסקות קנייה ומכירה בפועל. עם זאת, נראה כי למנכ"ל פסגות בשנתיים האחרונות, חגי בדש, שיציין בסוף השבוע יום הולדת 40, יש סיבות להיות מרוצה מהתוצאות במחצית הראשונה, שהיו החזקות ביותר מאז שפסגות נרכשה על ידי איפקס.

הכנסות פסגות הסתכמו במחצית הראשונה של 2014 ב–456 מיליון שקל - גידול של 12% לעומת המחצית המקבילה ב-2013. פסגות ייצר במחצית הראשונה EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של 175 מיליון שקל (קצב שנתי של 350 מיליון שקל) – צמיחה של 21% במחצית המקבילה. בשורה התחתונה רשם פסגות במחצית הראשונה רווח נקי של 55.4 מיליון שקל - קפיצה של 209% לעומת התקופה המקבילה. גם ב–2014 פסגות ממשיך להתייעל, כך שהיקף ההוצאות קטנו בשיעור של 9% בשנה, מול היקף ההוצאות בעת הרכישה על ידי איפקס. מאז עסקת רכישת פסגות על ידי איפקס, חילקה פסגות לבעלי מניותיה דיווידנדים בהיקף כולל של 234 מיליון שקל.

בנוסף לכך, פסגות ביצע כמה מהלכים בתחום החיסכון ארוך הטווח, שאותו בפסגות רואים כמנוע צמיחה עתידי. לצד פעילות הגמל, פסגות נכנס לתחום ביטוחי חיים ומשכנתא - תחום שאותו הגדירה איפקס בדו"חותיה למשקיעים כמקור ליצירת ערך ומנוע צמיחה מרכזי בשנים הבאות. נכון לסוף יוני 2014 תיק הביטוח של פסגות מגיע לכ-15 מיליון שקל בפרמיה במונחים שנתיים. כמו כן נרשם במהלך המחצית הראשונה של 2014 גידול בהיקף הנכסים המנוהל של פעילות הפנסיה החדשה של פסגות, שהגיע לכ-700 מיליון שקל. זאת, לצד היקף נכסים מנוהל של כ-10.5 מיליארד שקל של קרן הפנסיה הוותיקה העל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker