הריבית האפסית חתכה ב-58% את הרווח הכולל הנקי של מנורה מבטחים

הרווח הכולל במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-197 מיליון שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

הרווח הכולל הנקי של מנורה מבטחים נשחק ב-58% ברווח ברבעון השני של 2014, כך מעלים דו"חות חברת הביטוח מנורה שפורסמו היום. החברה המנוהלת בידי מוטי רוזן הציגה ברבעון השני של השנה רווח כולל של 37 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 88 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 58%. הרווח הכולל במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-197 מיליון שקל אל מול רווח כולל של 229 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 14%.

האשם בירידת הרווח היא הריבית האפסית המחייבת את חברת הביטוח לעדכן את התחייבויותיה בגין חוזי הביטוח. החברה מציינת בדו"ח כי היא נאלצה "לעדכן את הערכות, הנחות ואומדנים אקטואריים הכוללים עידכון חישוב ההערכות האקטואריות בתחום הרכב אשר הביא בתקופה המקבילה אשתקד להקטנת ההתחייבות הביטוחית".

הריבית הנמוכה הביאה לכך שהחברה נאלצה להוון את התחייבויותיה העתידיות, בגין ביטוח רכב חובה בריבית נמוכה יותר וכתוצאה מכך התחייבויות של החברה עלו והיא נאלצה הרבעון להקצות יותר כסף על מנת לעמוד בהתחייבויותיה העתידיות. גורם נוסף ששחק את רווחיות החברה הוא עליה בהוצאות עמלות ושיווק והוצאות הנהלה וכלליות הנובעת בעיקרה מהצמיחה בהקיף העסקים.

הרווח הכולל ברבעון השני של 2014 בתחום ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח הסתכם ב 21.8 מיליון שקל לעומת רווח רבעוני של 42.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד ירידה של 48%. הסיבה לכך היא תשואות נמוכות יותר מהרבעון המקביל אשתקד. מנורה בניגוד לחברות האחרות לא נדרשה להפריש הון בגין פוליסות מבטיחות תשואה שכן היא לא מחזיקה בהם.

מוטי רוזן, יו"ר מגדלצילום: מוטי קמחי

הריבית ההנמוכה והגדלת העתודות וכן רווח הון חד פעמי מחברת שומרה ברבעון השני 2013 מסבירים את הירידה של הרווח של החברה מביטוח כללי. הרווח מביטוח כללי הסתכם ברבעון ב-48.6 מיליון שקל, לעומת רווח רבעוני של 121.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

ההון העצמי של הקבוצה הסתכם בסוף יוני 2014 ב-3.1 מיליארד שקל אל מול 2.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. התשואה על ההון העצמי במונחים שנתיים עומדת על כ-13% ולחברה עודפי הון בסך של 596 מיליון שקל. סך הנכסים הפיננסיים המנוהלים בקבוצה הסתכמו ב-122 מיליארד שקל. נכסי קרן הפנסיה מבטחים החדשה קרן הפנסיה הגדולה בישראל הסתכם ב-62 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker