חברת האחים נאוי צופה להשפעה מהותית לרעה אם ייושמו מסקנות ועדת לוקר

צמיחתה של חברת ניכיון הצ'קים התמתנה משמעותית ברבעון החולף ■ הכנסות המימון נטו גדלו ב-2.5% ברבעון השני לעומת הרבעון הקודם וההפרשה לחובות מסופקים גדלה ב-56% ■ החברה הרוויחה 16 מיליון שקל ברבעון השני כלומר תשואה של 32% על ההון בתחילת 2014 במונחים שנתיים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

בצל האיום הנשקף על פעילותה בתחום המסחר בצ'קים דחויים פרסמה הבוקר חברת אחים נאוי את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2014, המצביעות על האטה משמעותית בקצב הצמיחה בתיק האשראי בהכנסות וברווח. אחים נאוי הרוויחה 16.3 מיליון שקל ברבעון השני של 2014, גידול של 25.7% בהשוואה למקביל ב-2013 אולם עלייה של 1.3% בלבד בהשוואה לרבעון הקודם.

הכנסות החברה גדלו ב-2% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון הראשון של 2014 והסתכמו ב-28.2 מיליון שקל, הודות לגידול של 44 מיליון שקל בתיק האשראי של החברה במהלך הרבעון השני של 2014 שקוזז בירידת התשואה על תיק הלקוחות כתוצאה ממדיניותה של החברה להגדיל את חלקם של לקוחות בעלי איתנות פיננסית גבוהה בתיק האשראי שלה.

נאוי הגדילה את חלקן של עסקות של ניכיון ממסרים עצמיים כלומר צ'קים של הלקוח עצמו (בניגוד לצ'קים שהוסבו) שמרביתם מגובים בערבויות אישיות של בעלי השליטה בחברות ובכך שיפרה את איכותו של התיק. חלקן של עסקות של ניכיון ממסרים עצמיים גדל ל-48% מתיק האשראי של החברה נכון לסוף יוני 2014 בהשוואה ל-43% בסוף דצמבר 2013.

הוצאות המימון של החברה ירדו ב-2.3% ברבעון השני של 2014 בהשוואה לרבעון הקודם כתוצאה מהורדת ריבית בנק ישראל והסתכמו ב-3.4 מיליון שקל כך שהכנסות המימון נטו של החברה עלו ב-2.5% ברבעון השני של 2014 לעומת הרבעון הקודם והגיעו ל-24.8 מיליון שקל.

החברה ספגה גידול של 56% בהפרשות לחובות מסופקים ברבעון השני של 2014 בהשוואה לרבעון הראשון של השנה למיליון שקל. ההוצאה לחובות מסופקים במחצית הראשונה של 2014 הגיעה במונחים שנתיים ל-0.325% מיתרת תיק הלקוחות של החברה נכון לסוף יוני 2014.

אחים נאוי צופה שיישום מסקנות ועדת לוקר, בהנחה שיעוגנו בחקיקה, לבחינת צמצום השימוש במזומן במשק ישפיע מהותית מאוד לרעה על היקפי הפעילות של החברה והכנסותיה. נאוי מזכירה שהועדה שהוקמה במטרה לצמצם את היקף הכלכלה השחורה והלבנת המליצה להפחית את השימוש במזומן ובצ'קים ולקדם את השימוש באמצעים אלקטרוניים.

ההמלצות הרלוונטיות לנאוי הן הגבלת האפשרות לפרוע צ'קים שנסחרו יותר מפעם אחת, ולהגביל את סכום העסקה בצ'קים עד למיליון שקל - המלצה שתיושם בתוך שנה מהרגע שתעוגן בחקיקה בכנסת. נאוי מסבירה שכיום חלק מהותי מאוד מאשראי הלקוחות של החברה ומהיקף הכנסותיה מבוססים על עסקות שבמסגרתן נעשה ניכיון לצ'קים שנסחרו יותר מפעם אחת ושסכומם מעל מיליון שקל. משום כך למגבלות ההסבה והסכום עלולה להיות השפעה מהותית מאוד לרעה על החברה והיקפי פעילותה והכנסותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker