בן משה ואלשטיין כבר מחליפים מכתבים דרך עורכי דין - דו"חות Q4 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בן משה ואלשטיין כבר מחליפים מכתבים דרך עורכי דין

אי.די.בי פירסמה היום חליפת מכתבים בין עוה"ד של אלשטיין ובן משה שחושפת את חוסר האמון ביניהם ■ שורש המחלוקת: דרישה של בן משה מאלשטיין לעמוד באופן אישי מאחורי ההתחייבות להזרמות עתידיות לאי.די.בי ■ בן משה נדרש מרשות ני"ע להפקיד 150 מיליון שקל עד שיוכל להציג את דו"חות אקסטרה לפי תקני IFRS

15תגובות

לאחר שהתקבל אישור אינדיקטיבי להיתר השליטה של מוטי בן משה בסלקום, נראה היה כי נסללה הדרך להשלמת הסדר החוב המורכב בקבוצת אי.די.בי שבמסגרתו אמורה השליטה לעבור לידי בן משה ואדוארדו אלשטיין. ואולם, היום התברר כי גם אם הבעלים החדשים ישלימו בסופו של דבר את העסקה - לפי ההתנהלות וההאשמות ההדדיות ספק אם השותפות הזאת תחזיק מעמד לאורך זמן.

בדיווחים לבורסה שפירסמה היום אי.די.בי אחזקות מופיעה חליפת מכתבים סוערת בין עורכי הדין של הצדדים בעשרת הימים האחרונים, שבהם היו מעורבים גם נאמני ההסדר מטעם בית משפט, עוה"ד חגי אולמן ואייל גבאי. מהמכתבים עולה כי קיימים חילוקי דעות בין השותפים המיועדים בקשר לאחריותו האישית של אלשטיין לביצוע הנפקת זכויות והצעות רכש עתידיות באי.די.בי פיתוח בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

יריב כץ

בדו"חות הכספיים של אי.די.בי פיתוח צוין בין היתר כי ב–25 במארס שלחו גבאי ואולמן מכתב לאלשטיין וליועציו שבו כתבו: "הקמת התאגיד הייעודי אינה גורעת מהתחייבותו אלשטיין בהתאם להוראות ההסדר". זאת, על רקע כוונתו של אלשטיין להקים תאגיד ייעודי (SPV), בבעלותו הישירה או באמצעות חברת דולפין שבשליטתו, לצורך השתתפות בהזרמות הון. במלים אחרות, הנאמנים הבהירו כי אין להם בעיה בהקמת החברה הייעודית, אך ביקשו שדולפין ואלשטיין יהיו אחראים להסדר.

עורכי הדין של אלשטיין הגיבו במכתב משלהם, שבו ציינו כי ההתפתחויות הללו לא מקובלות על קבוצת אלשטיין, מכיוון שמבחינתם דבר לא השתנה וכי אלשטיין טען בעבר וטוען גם כיום שהוא מתכוון להשלים את ההסדר.

עופר וקנין

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

בנוסף, וכחלק מהשלמת ההסדר והעמידה בהתחייבות להשתתף בהזרמות ההון, דרשה רשות ניירות ערך מבן משה ואלשטיין להעביר אליה את הדו"חות הכספיים של החברות שבשליטתם בהתאם לתקני החשבונאות הבינלאומיים, IFRS. בעוד לאלשטיין אין שום בעיה להעביר את הדו"חות האלה בזמן, בן משה וצוותו ביקשו מהרשות כמה חודשים להכנת הדו"חות במתכונת IFRS.

בתמורה לדחייה דורשת הרשות כי בן משה יעמיד ערבות של כ–150 מיליון שקל לצורך הבטחת הזרמות עתידיות. אלא שקבוצת אקסטרה שלחה שלשום מכתב לאי.די.בי שבו טענה כי הקמת תאגיד ייעודי על ידי אלשטיין ודולפין מחייבת את ההסכמה של כל הדברים המעורבים בעניין, והוסיפה כי היא מתנגדת למהלך הזה. זאת בטענה שקיים חשש כי אלשטיין לא באמת מתכוון לעמוד מאחורי התחייבויותיו בהסדר.

"אם אלשטיין אכן יחליט להתנער מהתחייבויותיו האישיות לבן משה יש את המשאבים לממש את הכוונה המקורית ולהשתלט על אי.די.בי לבד", אמרו מקורבים לבן משה. בשיחה עם TheMarker הסביר מוטי בן משה: "אין לי בעיה להזרים 150 מיליון שקל, כפי שדורשת הרשות. הכסף נמצא בישראל לאור הלוואה שניתנה בעבר לאדוארדו אלשטיין. הדרישה של הרשות לא חדשה והיא נובעת מכך שאקסטרה היא חברה פרטית ומדווחת לפי חוקי גרמניה. דרישת הרשות סוכמה עמנו בעבר".

עלות שכרו של נוחי דנקנר 1.9 מיליון שקל

גם אם בסופו של דבר אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה יצליחו לגשר על כל המחלוקות ביניהם ולהתגבר על המהמורות בדרך להשלמת הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי, המצב התזרימי שעולה מהדו"חות הכספיים ל–2013, שפירסמה חברת אי.די.בי פיתוח (שבבעלות אי.די.בי אחזקות) - הנכס העיקרי של הקבוצה - מצביעים בבירור על האתגרים הלא פשוטים העומדים בפני הבעלים המיועדים. אלה אמורים להזרים לטובת ההסדר סכום עצום בסך של יותר ממיליארד שקל.

אי.די.בי פיתוח, המנוהלת על ידי חיים גבריאלי, סיימה את 2013 בהפסד של 153 מיליון שקל לעומת הפסד של 733 מיליון שקל ב–2012. את הרבעון הרביעי של 2013 סיימה החברה עם הפסד של 48 מיליון שקל לעומת רווח של 52 מיליון שקל ברבעון המקביל. התוצאות הושפעו מהוצאות מימון ומהפחתות שונות בשווי הנכסים שבוצעו השנה לעומת שנה שעברה.

בדו"חות של אי.די.בי פיתוח עדיין מתנוססת הערת "עסק חי". יתרת הרווחים הראויה לחלוקה כדיווידנד לבעלי מניותיה של החברה, נכון לסוף 2013, היא שלילית בסך 886 מיליון שקל, וכן קיים גירעון בהון העצמי של 672 מיליון שקל המקשה על רישומה למסחר בבורסה. אי.די.בי אחזקות סיימה את 2013 בהפסד של 451 מיליון שקל לעומת הפסד של 947 מיליון שקל ב–2012. עד כה עלויות הסדר החוב, שגיבושו החל בספטמבר 2012, מוערכות ב–38 מיליון שקל - מתוך סכום זה כ–22 מיליון שקל באי.די.בי אחזקות והשאר בפיתוח.

עלות שכרו של היו"ר לשעבר נוחי דנקנר הסתכמה ב–2013 ב–1.9 מיליון שקל. עלות שכרו של גבריאלי הסתכמה ב–1.8 מיליון שקל, וזו של מנהל הכספים לשעבר, אייל סולגניק, היתה 1.7 מיליון שקל.

מדו"ח תזרים מזומנים החזוי של אי.די.בי פיתוח, החייבת לבעלי האג"ח ולבנקים יותר מ–4.5 מיליארד שקל, עולה כי עד סוף השנה החברה תצטרך לעמוד בהתחייבויות לבעלי האג"ח והבנקים בסך כ–1.1 מיליארד שקל ובסך 980 מיליון שקל ב–2015. לאחר מימוש ערבות של כ–40 מיליון דולר בגין חוב של אי.די.בי תיירות לבנק הפועלים וכמה תשלומים הצפויים בקרוב, בסוף מאי קופת המזומנים של אי.די.בי פיתוח תתרוקן וללא הזרמות חיצוניות החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה.

הסכומים הדרושים לחברה כדי לעמוד בשימושים בשנות התחזית, נוסף על אלה שהתקבלו או שוודאות קבלתם גבוהה, מסתכמים בכ–910 מיליון שקל ב–2014 וב–975 מיליון שקל ב–2015. אי.די.בי פיתוח צופה כי תגשר על הפערים הללו באמצעות הזרמות של הבעלים במסגרת ההסדר וכן באמצעות התמורה שתתקבל - בהנחה שתתקבל - ממכירת השליטה בכלל ביטוח לידי קבוצת משקיעים סינים בראשות לי הייפינג תמורת כ–1.4 מיליארד שקל. ההכרעה לגבי עסקת כלל ביטוח תתקבל לא לפני מאי־יוני.

אי.די.בי פיתוח מוסיפה כי אם יושלם הסדר חוב באי.די.בי אחזקות ואלשטיין ובן משה יעמדו בהתחייבויותם להשתתף בהנפקת זכויות של לפחות 300 מיליון שקל ב–2014 ושל לפחות 500 מיליון שקל ב–2015, אך לא תושלם עסקת מכירת כלל ביטוח, יהיו חסרים לאי.די.בי פיתוח 130 מיליון שקל כדי לעבור בשלום את 2014 ו–475 מיליון שקל ב–2015.

הסכומים הללו לא כוללים את הדרישות שעשויות להיכנס שוב לתוקף בחודשים הקרובים של הבנקים המממנים לשמור על כריות נזילות בהיקף של הפירעונות לשני רבעונים עוקבים. בימים אלה מקיימת אי.די.בי פיתוח מגעים עם הבנקים להגמשת הקובננטים (אמות מידה פיננסיות) ומציינת כי לאחרונה קיבלה אישור ממרבית הבנקים למכירת השליטה בכלל ביטוח.

שיפור באי.די.בי תיירות - אך ישראייר מתקשה לפרוע חוב של 200 מיליון שקל

אי.די.בי תיירות, העוסקת בתחומי התיירות והתעופה, סיימה את 2013 עם המשך שיפור ברווחיות התפעולית בעקבות תוכנית התייעלות מקיפה שנערכה בה, שכללה בין השאר צמצום משמעותי בהוצאות והגדלת מערך המכירות - כך עולה מהדו"חות של אי.די.בי פיתוח.

הרווח התפעולי של אי.די.בי תיירות הסתכם ב–2013 ב–16 מיליון שקל, גידול של 60% לעומת 2012. ה–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים,פחת והפחתות) הגיע ל–51 מיליון שקל – גידול של כ–8.5% לעומת 2012 .

מהדו"חות עולה עוד כי החברה הבת חברת התעופה ישראייר מתקשה להגיע להבנות בקשר לפירעון חוב של כ–209 מיליון שקל לבנק לאומי, שנלקח לצורך רכישת שלושה מטוסים מדגם איירבוס ששועבדו ללאומי וששוויים גבוה יותר מגובה החוב. אי.די.בי פיתוח מציינת כי ישראייר הגיעה להסכמות בלתי מחייבות עם לאומי בקשר לדחיית תשלום הקרן ל–1 באפריל 2014 וכי הנהלת ישראייר נמצאת בדיונים מול הבנק כדי לקבל את ההסכמה בכתב. בנוסף, דירקטוריון ישראייר ממשיך בדיונים עם לאומי בקשר להארכת ההלוואה ומחזורה.

ואולם אי.די.בי פיתוח מציינת כי נכון למועד הדו"ח, לאומי חזר בו מההסכמות ומאריך את פירעון ההלוואה מדי חודש. במקביל בוחנת ישראייר קבלת הלוואות מבנקים זרים, כדי לפרוע את ההלוואה ללאומי ולממן את רכישת המטוס האחרון מתוך השלושה שהיא אמורה לרכוש.

מניית אי.די.בי אחזקות בשנה האחרונה

מניית אי.די.בי אחזקות בשנה האחרונה


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#