צינורות המזה"ת: הפסד נקי של 35 מיליון שקל ב-2013

ברבעון הרביעי רשמה החברה הפסד תפעולי של 17 מיליון שקל, שהצבר להפסד תפעולי של 24 מיליון שקל בכל שנת 2013 ■ הכנסות החברה צנחו ב-39% ל-354 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

דו"חות הרבעון הרביעי של צינורות המזה"ת עומדים בסימן תוכנית ההתייעלות האגרסיבית שמפעילה בעלת השליטה החדשה – קרן ויולה. במהלך הרבעון הרביעי רשמה צינורות הפסד תפעולי של 17 מיליון שקל, ובסך הכל סיימה את 2013 בהפסד תפעולי מצטבר של 24 מיליון שקל. ההפסד הנקי של החברה הסתכם ב-2013 ב-35 מיליון שקל.

במהלך 2013 סבלה צינורות מקיטון משמעותי בהכנסות, במיוחד במגזר התרמו-סולארי (באמצעות החברה הבת איי סולאר גרינטק) ובמגזר צינורות הפלדה (שבו סיפקה החברה צינורות להולכת מים לחברת מקורות) שהתווספו לקיטון בהזמנות המוצרים הפלסטיים. הכנסות החברה הסתכמו ב-354 מיליון שקל בלבד, בהשוואה ל-580 מיליון שקל – צניחה של 39%.

ספק רב אם ויולה – שרכשה את השליטה בצינורות במאי האחרון באמצעות השקעה של 70 מיליון שקל בחברה האם גאון אחזקות – צפתה כי הכנסותיה של צינורות יפחתו בצורה כה משמעותית. ויולה ביצעה את ההשקעה בגאון בעיקר בשל פעילותה של צינורות, המתמחה בתחומי האגרו והקלינטק (מים, תשתיות, איכות סביבה, שפכים, מי קולחין, פרויקטים חקלאיים ועוד).

מפעל צינורות המזרח התיכון ליד צריפיןצילום: מוטי מילרוד

הרווח הגולמי של צינורות בשנת 2013 הסתכם ב-52.1 מיליון שקל, קיטון של 47% לעומת רווח גולמי של 98.6 מיליון שקל בתקופה המקבילה. שיעור הרווח הגולמי (הרווחיות הגולמית) עמד על 14.7%, לעומת 17% בשנת 2012. הירידה ברווחיות הגולמית נבעה, בעיקר, בשל שחיקה ברווחיות מגזר ייצור ומיגון צינורות פלדה.

הירידה ברווחיות הגולמית היא אחד מהסממנים למשבר שבו נתונה צינורות. במטרה לייצב את החברה ולהחזירה לפסי הרווחיות במהירות, ויולה יצאה לפני מספר חודשים לתוכנית התייעלות, שכללה פיטורים של כמחצית מהעובדים, סגירת פסי ייצור לא רווחיים והשקעה בטכנולוגיה חדישה. בנוסף, הקבוצה מימשה אחזקות שאינן בליבה ואיחדה את המטות הניהוליים של צינורות עם גאון אחזקות.

תוכנית הפיטורים והשינוי המבני עלו לצינורות בהפרשה חד פעמית של כ-30 מיליון שקל ב-2013. ההפרשה כוללת עלויות בגין הפחתת רכוש קבוע, הפחתות בגין חומרי גלם והוצאות חד פעמיות על רקע פיטורי העובדים. 17 מיליון שקל הופרשו במהלך הרבעון הרביעי, שאותו סיימה צינורות בהפסד נקי של 20.1 מיליון שקל, בהשוואה ל-9.4 מיליון שקל ב-2012.

צינורות, שנדרשת להתמודד עם יצרנים טורקיים הנהנים מעלויות זולות, שחיקה במחירים ותלות בתוכניות ממשלתיות לפיתוח תשתיות, מדגישה שכחלק מתוכנית ההתייעלות, היא מתכוונת להמשיך לפעול לחיסכון בחומרי הגלם; לחזק את מערך השיווק והמכירות; לייצר ניידות של עובדים בין תחנות העבודה, ולהתאים את מבנה החברה לדרישות השוק המשתנות.

במהלך 2013 צינורות ייצרה תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת של 43.5 מיליון שקל, לעומת תזרים חיובי של 98 מיליון דולר ב-2012. הקיטון בתזרים נבע בעיקר מירידה בסעיפי מלאי ולקוחות, ועלייה בסעיף הזכאים שקוזזה בחלקה מירידה ביתרת ספקים. ההון העצמי של החברה עומד כעת על 156 מיליון שקל, בהשוואה לשווי שוק של 114 מיליון שקל.

מניית צינורות המזה"ת בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker