פריגו צמחה ב-11% ברבעון הרביעי; העלתה תחזית הרווח ל-2014

החברה עברה להפסד חשבונאי של 86 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2013 כתוצאה מהפרשה מצטברת של 269 מיליון דולר בגין עלויות שקשורות לרכישתה של חברת אלאן האירית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת פריגו רשמה רווח 185 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2013 על בסיס Non GAAP כלומר בניכוי הוצאות הקשורות בהקצאת אופציות לעובדים, הפחתת נכסים לא מוחשיים והוצאות עסקה.

הרווח למניה על בסיס Non GAAP הגיע ל-1.87 דולר למניה ברבעון הרביעי של 2013, גבוה ב-28 סנט למניה מממוצע תחזיות האנליסטים לרווח ברבעון החולף. העלייה החזקה ברווח למניה ברבעון החולף נובעת במידה רבה מזקיפת הטבת מס שהקטינה את שיעור המס האפקטיבי ל-14% בלבד.

זקיפת הטבת המס נדרשת על פי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב שקובעים כי על חברה לעדכן את עתודות המס שלה לשנת התקציב כולה ברבעון שבו הושלמה עסקת מיזוג ורכישה אם זו תשנה את שיעור המס הממוצע שהחברה תשלם בשנת התקציב.

מנכ"ל פריגו ג'ו פאפאצילום: רוני ליבוביץ'

פריגו עידכנה את תחזית המכירות והרווח שלה לשנה התקציבית 2014 שמסתיימת ב-30 ביוני 2014 בעקבות רכישתה של חברת אלאן תמורת 8.6 מיליארד דולר שהושלמה בדצמבר 2013.

פריגו צופה לרווח מתואם של 6.7-6.45 דולר למניה בהשוואה לתחזית הקודמת לרווח של 6.35 עד 6.60 דולר למניה וזאת למרות שהרווח למניה ברבעון החולף היה גבוה ב-28 סנט למניה מהתחזית.

ג'ודי בראון סמנכ"ל הכספים של פריגו הסבירה זאת בחולשה של מגזר מוצרי הצריכה על רקע התחלה מאוחרת של עונת מחלות החורף, שכיחות נמוכה של מחלות אלו ועדכון כלפי מטה של הסבירות להשקת המוצר המשותף של פריגו וטבע Nasacort , ספריי לטיפול באלרגיות.

פריגו עברה להפסד חשבונאי של 86 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2013 כתוצאה מהפרשה מצטברת של 269 מיליון דולר בגין עלויות שקשורות לרכישתה של חברת אלאן האירית כולל עלויות עסקה של 94 מיליון דולר והפרשה של 166 מיליון דולר למחיקת חוב של החברה הנרכשת.

רכישתה של אלאן גרמה ברבעון הרביעי של 2013 בעיקר נזק שכן הרכישה הושלמה ב-18 בדצמבר 2013 ועל כן תרמה 10 ימים בלבד של תמלוגים, כלומר 7 מיליון דולר בלבד, ממכירת התרופה Tysabri לטיפול בטרשת נפוצה שמשווקת על ידי חברת ביוג'ן איידק.

בניגוד לרווח המתואם שהיכה את התחזיות פריגו לא עמדה בממוצע תחזיות האנליסטים בכל הקשור להכנסות. ממכירותיה של פריגו צמחו ב-11% ברבעון הרביעי של 2013 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2012 והגיעו ל-979 מיליון דולר כלומר נמוך ב-1.8% מממוצע תחזיות האנליסטים.

הגידול בהכנסותיה של פריגו נבע מתרומה של 53 מיליון דולר מהשקת מוצרים חדשים ומהכנסות של 39 מיליון דולר שנבעו מרכישתן של החברותRosemont ,Fera , Velcera ו-Elan כך שהגידול במכירות משקף צמיחה אורגנית , כלומר מנוטרלת רכישות, של 7%.

החטיבה המשמעותית ביותר של פריגו, מוצרי הצריכה הרפואיים והתרופות ללא מרשם רופא סבלה מירידה של 1% במכירותיה ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל ב-2012 ל-536 מיליון דולר. הירידה נובעת מקיטון של 46 מיליון דולר במכירות של מוצרים קיימים בעיקר בתחום קבלנות הייצור עבור חברות אחרות ובמגזר משככי הכאבים ככל הנראה על רקע חזרתה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון לשווק משככי כאבים לאחר הפסקה של מספר שנים כתוצאה מבעית בקרת איכות שטופלה.

גורם נוסף לחולשה במגזר מוצרי הצריכה הרפואיים והתרופות ללא מרשם רופא היה לדברי בראון ירידה דו ספרתית במכירות של מוצרי שיעול וצינון על רקע התחלה מאוחרת של העונה ושכיחות נמוכה של מחלות אלו בהשוואה לרבעון המקביל ב-2012 שהיה חזק בצורה יוצאת דופן בקטגוריה זו של מוצרים.

מניית פריגו בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker