לפני שהשליטה עוברת לקרן יורק: אלביט מחקה 540 מ' ש' בשווי נכסים

ההפסד ברבעון השלישי בעקבות המחיקה הסתכם ב-523 מיליון שקל ■ הגרעון בהון העצמי הגיע ל–821 מיליון שקל. הוצאות הנהלה וכלליות בינואר־ספטמבר - 43.8 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

רגע לפני שהשליטה בחברת אלביט הדמיה עוברת מידי מוטי זיסר לנושים שלה, חברה בראשות קרנות האמריקאיות יורק (20%) המיוצגת בישראל על ידי ג'רמי בלנק ודי.קיי.פרטנרס (15%), פירסמה אלביט הדמיה דו"חות כספיים קשים לרבעון השלישי של 2013 ולתשעת החודשים הראשונים של השנה. הדו"חות הושפעו ממחיקות כבדות בשווי הקרקעות בהודו ובמזרח אירופה.

אלביט הדמיה רשמה ברבעון השלישי מחיקה של 420 מיליון שקל בשווי הקרקעות בהודו, המוחזקות בחלקים שווים על ידי אלביט וחברה הבת פלאזה סנטרס (62.5%), וכן מחיקה של 121 מיליון שקל בשווי הנכסים של פלאזה סנטרס במזרח אירופה.

התארכות המגעים להסדר החוב באלביט, הנמשכים כבר קרוב לשנה, הובילה לכך שהפרויקטים בהודו לא קודמו. אלביט נאלצה לעבור משיטת סיווג החשבונאי של הקרקעות המיועדות לפיתוח במהלך 18–12 חודשים הקרובים לשיטת השוואה לקרקעות דומות - מה שגרם לירידה מסוימת בשווי הקרקעות שנפגעו גם מהשפעות שליליות של שער המטבע הרופי ההודי לעומת היורו והדולר.

אלביט ופלאזה סנטרס, שבעצמה החלה בהליכי הסדר חוב מול בעלי האג"ח בישראל ובפולין בהיקף של כ–1 מיליארד שקל, השקיעו בהודו הון עצמי של קרוב ל–1 מיליארד שקל. זיסר קיווה אז לשחזר את ההצלחה בעבר במזרח אירופה בהודו - מה שכרגע נראה רחוק מאוד מהמציאות.

מוטי זיסרצילום: יח"צ

המחיקות מעלות תהיות, האם הם בוצעו כחלק מהליך של ניקוי אורוות לקראת העברת השליטה לבעלי האג"ח או בשל העובדה שלנכסים אלה שווי אמיתי נמוך בהרבה ממה שהוא רשום בספרים, ונמוך בהרבה ממה שהעריכו את אלביט המומחה מטעם בית משפט - רו"ח רוני אלרואי ופרופ' אמיר ברנע. ברנע נתן חוות דעת לאירופה ישראל (חברה האם של אלביט הדמיה) בקשר לשווייה של אלביט בהסדר במסגרת הניסיונות לשכנע את בנק הפועלים להצטרף להסדר.

בעקבות המחיקות, ירידה בהכנסות, גידול בהוצאות מימון וירידה ברווחים ממימושים, סיימה אלביט הדמיה, הפועלת בתחומי נדל"ן, מלונאות,אופנה וטכנולוגיה רפואית, את הרבעון השלישי עם הפסד המיוחס לבעלי המניות של 523 מיליון שקל, לעומת הפסד של 19.7 מיליון שקל ברבעון המקביל. את תשעת החודשים הראשונים של 2013 סיימה אלביט עם הפסד ענק של 955.4 מיליון שקל, לעומת הפסד של 263.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

ההון העצמי של אלביט נשחק לחלוטין בעקבות ההפסד ונכון לסוף ספטמבר 2013 הגרעון הוא של 821.4 מיליון שקל. עם השלמת ההסדר, שבמסגרתו יימחק חוב של כ–2 מיליארד שקל, ההון העצמי ייהפך לחיובי אך יהיה נמוך יותר ממה שהעריכה החברה. מהדו"חות של אלביט עולה עוד כי הוצאות הנהלה וכלליות של החברה תפחו בתשעת החודשים הראשונים של השנה ל–43.8 מיליון שקל – מתוכם כ–13 מיליון שקל ברבעון השלישי. לטענת החברה גידול זה נובע בעיקר מהוצאות הקשורות במגעים להסדר חוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker