הרווח הנקי של בנק הפועלים גדל הפועלים ב-4.5% - ל-653 מיליון שקל

הרווח הנקי משקף תשואה על הון של9.6%; הבנק הכריז בפעם השלישית על חלוקת דיווידנד רבעוני של 92 מיליון שקל; צעדי ההתייעלות הובילו לקיצוץ של 116 מיליון שקל בהוצאות

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק הפועלים, בניהולו של ציון קינן, חתם את הרבעון השלישי של 2013 ברווח נקי של 653 מיליון שקל - רווח זהה לזה שנרשם ברבעון הקודם וגבוה ב-4.5% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי ברבעון משקף תשואה שנתית על ההון בשיעור של 9.6%. דירקטוריון הבנק הכריז אתמול זה הרבעון השלישי ברציפות על חלוקת דיווידנד רבעוני בהיקף של 92 מיליון שקל. בכך שומר על מדיניות עקבית בחלוקת הדיווידנדים בשיעור של 15% מהרווח הנקי.

ההכנסות מריבית של בנק הפועלים שמרו על יציבות ביחס לרבעון המקביל אשתקד, ואילו הכנסות הבנק מעמלות רשמו ירידה של 4.3% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. עיקר הירידה בעמלות היא בגין פעילות הלקוחות בניירות ערך, וכן עקב עמלות הטיפול באשראי שהופחתו בעקבות הוראה של המפקח על הבנקים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

שיעור העוני בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דודו בכר

הביטוחים המשלימים ממשיכים לגדול - ומזינים את הרפואה הפרטית בישראל

נתון בולט בדו"חות הבנק הוא ההצלחה בתהליכי ההתייעלות, שהובילו לקיצוץ של 5.2% בהיקף ההוצאות התפעוליות ביחס לרבעון המקביל אשתקד וקיצוץ של 0.1% ביחס לרבעון הקודם.

ההוצאות התפעוליות בבנק הפועלים הסתכמו ב–2.13 מיליארד שקל. כלומר, הבנק הקטין את ההוצאות התפעוליות ב–116 מיליון שקל ביחס להוצאות ברבעון המקביל אשתקד. המרכיב המרכזי בהוצאות הוא שכר, שהסתכם ברבעון ב–1.2 מיליארד שקל. היקף הוצאות השכר ברבעון השלישי היה נמוך ב–6.8% מהוצאות השכר ברבעון המקביל אשתקד, והדבר נובע מירידה במצבת העובדים, וכן כתוצאה מחתימה על הסכם השכר החדש במארס 2013, שהקטין משמעותית את זכאות העובדים להטבות שונות וכן עצר את מנגנון עליית השכר האוטומטי לדרג מנהלי הביניים ומעלה.

היקף תיק האשראי נותר ללא שינוי ביחס לרבעון המקביל אשתקד והיקפו הסתכם בסוף הרבעון השלישי ב–249 מיליארד שקל. ההיקף, כאמור, לא השתנה, אך התמהיל עובר שינוי והבנק מקטין את היקף האשראי למגזר העסקי ומגדיל את האשראי ביתר המגזרים.
ההוצאות בגין הפסדי אשראי הסתמכו ב-375 מיליון שקל, והן משקפות שיעור הפרשה של 0.59% מתיק האשראי, בהשוואה ל–0.49% ברבעון הקודם וברבעון המקביל אשתקד. עיקר ההוצאה להפסדי אשראי הם בגין הפרשות על שנבחנו על בסיס קבוצתי במגזר הבנקאות העסקית, שבו היקף ההפרשה היה 278 מיליון שקל - הפרשה בשיעור של 1.22% מהיקף תיק האשראי העסקי של הבנק.

היקף אשראי למגזר הבנקאות העסקית (תאגידי ענק) קוצץ ביותר מ–10 מיליארד שקל - קיצוץ של 9.6% בתיק האשראי העסקי בתוך שנה. הקיצוץ נובע מהחלטת הבנק לצאת בהדרגה מפעילות מימון חברות האחזקה, וכן הוא נובע מביקושים חלשים של המגזר העסקי.

את האשראי שקיצץ מהמגזר העסקי הפועלים פיזר בין כמה מגזרי פעילות, ובכך הפחית את הריכוזיות בתיק האשראי. הפועלים הגדיל את האשראי למגזר הבנקאות המסחרית (עסקים בינוניים) ב–12%, את האשראי לעסקים הקטנים הגדיל ב–7% ואת האשראי לפעילות המשכנתאות הגדיל הבנק ב–7.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

למרות השיפור בפיזור תיק האשראי הפועלים הוא עדיין הבנקאי הגדול ביותר של קבוצות הלווים, על אף הפעולות שהבנק מבצע להקטנת החשיפה. נכון לסוף הרבעון השלישי יש שלוש קבוצות לווים שסך החובות שלהן לבנק הפועלים הוא יותר מ–7 מיליארד שקל, כל אחת. החשיפה של הבנק לשלוש קבוצות לווים אלו היא בשיעור של 48.7% מהון הבנק.

מניית בנק הפועלים בשנה החולפת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker