הראל מציגה ירידה של 45% ברווח הנקי הכולל ברבעון

חברת הביטוח סיכמה את הרבעון האחרון עם רווח כולל של 144 מיליון שקל, זאת לעומת רווח של 262 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ■ הסיבות לירידה: השפעת שוק ההון ומדד המחירים לצרכן, שהיה גבוה יותר ברבעון האחרון

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

חברת הביטוח הראל, שבשליטת יאיר המבורגר ובניהולם של מישל סיבוני ושמעון אלקבץ, הציגה הערב (א') את דו"חותיה הכספיים לתשעת החודשים הראשונים של 2013. החברה סיכמה את הרבעון עם רווח כולל של 144 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 262 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 45%. הרווח הכולל בתשעת החודשים האחרונים הסתכם ב-434 מיליון שקל, לעומת 490 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

החברה הסבירה כי הירידה ברווח הכולל נובעת ברובה מהשפעת שוק ההון, שהתשואות בו היו נמוכות מהתשואות בתקופה המקבילה אשתקד. סיבה נוספת היא מדד המחירים לצרכן שהיה גבוה ברבעון האחרון מהמדד בתקופה המקבילה אשתקד.

השפעות הפערים בתשואות בשוק ההון והמדד מותנו בזכות העובדה כי בתקופת הדו"ח גבתה החברה דמי ניהול משתנים בסך כולל של כ-115 מיליון שקל, זאת מול אי גביית דמי ניהול משתנים בתקופה המקבילה אשתקד, וכן בשל העובדה שבתקופה המקבילה אשתקד עודכנו הערכות הראל ביטוח בדבר התחייבות לגימלה אשר הקטינו את הרווח הכולל.

הרווח הכולל במגזר ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח הסתכם ברבעון השלישי ב-99 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של כ-134 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח נבע במרביתו מהירידה בתשואות בשוק ההון, אשר קוזזה בחלקה מדמי ניהול משתנים שגבתה החברה בתקופת הדו"ח, אל מול אי גביית דמי ניהול משתנים בתקופה המקבילה אשתקד.

יאיר המבורגר, יו"ר קבוצת הראל ביטוח ופיננסיםצילום: ורדי כהנא

הרווח הכולל בקרנות הפנסיה בתשעת החודשים הראשונים של 2013 הסתכם ב-42 מיליון שקל, זאת לעומת רווח כולל של 36 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הכולל בקרנות הפנסיה ברבעון השלישי של 2013 הסתכם ב-15 מיליון שקל בדומה לתקופה המקבילה אשתקד.

היקף הנכסים המנוהלים על ידי קרנות הפנסיה ליום 30 בספטמבר 2013 הסתכם ב-23.5 מיליארד שקל, לעומת 18 מיליארד שקל ליום 30 בספטמבר 2012. הגידול ביחס לתקופה המקבילה אשתקד נובע בין השאר מהתקשרות עם צה"ל לעריכת ההסדר הפנסיוני למשרתי הקבע, מהגידול במספר העמיתים שהצטרפו לקרן וכן מגידול בסכומי ההפרשה של עמיתים ומתשואה שהושגה בתקופת הדו"ח.

הרווח הכולל במגזר ביטוח בריאות הסתכם בתשעת החודשים הראשונים של 2013 ב-136 מיליון שקל, למול רווח כולל של 194 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 30%. הרווח הכולל במגזר ביטוח בריאות הסתכם ברבעון השלישי ב-51 מיליון שקל , למול כ-99 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 48%. הקיטון ברווח הכולל בתקופת הדו"ח ביחס לרווח הכולל בתקופה המקבילה אשתקד נובע במרביתו מהפוליסות הקבוצתיות, כתוצאה משחיקה בפרמיות, בשל התחרותיות הגוברת, העלייה בשיעור התביעות בפוליסות אלו ובשל השפעת שוק ההון שהתשואות בו היו נמוכות מהתשואות בתקופה המקבילה אשתקד.

הרווח הכולל בביטוח כללי בתשעת החודשים הראשונים של 2013 הסתכם לסך של 138 מיליון שקל, למול רווח כולל של 217 מיליון שקל - ירידה של 36%. הרווח הכולל בביטוח כללי ברבעון השלישי הסתכם ב-44 מיליון שקל , למול רווח כולל של 100 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 56%.

הקיטון נובע בעיקר מהשפעת שוק ההון שהתשואות בו היו נמוכות מהתשואות בתקופה המקבילה אשתקד, מכך שבתקופה המקבילה אשתקד עודף ההכנסות שהשתחרר בגין תקופות קודמות היה גבוה מהעודף שהשתחרר בתקופת הדו"ח, בשל תביעה חריגה בענף החבויות בתקופת הדוח", וכן מהשפעת האינפלציה שהיתה גבוהה ברבעון השלישי של 2013 ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

היקף הנכסים המנוהלים במגזר שוק ההון והשירותים הפיננסיים תחת בית ההשקעות "הראל פיננסים" המנוהל בידי סמי בבקוב הסתכם לתקופת הדו"ח ל-50 מיליארד שקל, לעומת סך של 28 מיליארד שקל בסוף התקופה המקבילה אשתקד. הגידול נובע בעיקרו מרכישת פעילות ניהול התיקים וחברת הקרנות הנאמנות של כלל פיננסים, אשר הושלמה ב- באפריל 2013, מהגידול בנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות וכן כתוצאה מהמשך הרחבת הפעילות בתחום תעודות הסל והפיקדון. הראל פיא, אשר קלטה קרנות נאמנות בהיקף של 15 מיליארד שקל הפכה בעקבות העסקה לשחקנית השלישית בגודלה בענף קרנות הנאמנות, עם נכסים מנוהלים בהיקף של 32 מיליארד שקל, ונתח שוק של 15.1%.

הרווח בתשעת החודשים הראשונים של 2013 במגזר שוק ההון והשירותים הפיננסיים הסתכם ב-17 מיליון שקל, למול רווח של 13 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד - גידול של 30%. הרווח ברבעון השלישי הסתכם ב-10 מיליון שקל, לעומת כ-4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הכנסות במגזר שוק ההון והשירותים הפיננסיים בתשעת החודשים הראשונים של 2013 הסתכמו לסך של 181 מיליון שקל, למול 148 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - גידול של 23%. הגידול בהכנסות בתקופת הדו"ח למול התקופה המקבילה אשתקד נובע בעיקרו מרכישת פעילות ניהול התיקים וחברת הקרנות הנאמנות של כלל פיננסים ומהמשך צמיחה בפעילות תעודות הסל והפיקדון.

היקף הנכסים המנוהלים בקבוצה גדל ב-32% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והסתכם לשיא של 152.7 מיליארד שקל. שיעור התשואה להון לבעלי המניות עמד ליום 30 בספטמבר 2013 על 13%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker