איסתא: הרווחיות התפעולית נשחקה למרות עלייה של 11% בהכנסות

החברה הציגה צמיחה של 7% ברווח לפני מס, בעקבות גידול חד בהכנסות מפעילות ושחיקה בהוצאות המימון. מניית איסתא, שהניבה תשואה של 165% ב–12 החודשים האחרונים, ירדה ב–3.3% בתגובה לדו"חות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

שלושה שבועות לאחר שגייסה 36 מיליון שקל בהנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים, מציגה חברת איסתא צמיחה של 7% ברווח לפני מס ל–29 מיליון שקל, בעקבות גידול חד בהכנסות מפעילות ושחיקה בהוצאות המימון.

איסתא פעילה כסוכנות נסיעות קמעונית למגזר הנופש ולמגזר העסקי, מחזיקה בנכסים כמו בתי מלון ומשקיעה בנדל"ן מניב. הכנסותיה צמחו ב–11.4% ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון המקביל ב–2012 והסתכמו ב–187 מיליון שקל. השיפור הושג הודות לעלייה של 18.9% בהכנסות החברה ממכירות ומשירותים ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל - ואלה הסתכמו ב–130 מיליון שקל.

מנכ"ל איסתא ובעל השליטה בה (36.5% ), אחישי גל, אומר כי הגידול החזק בהכנסות נובע מעלייה בפעילות העצמית של החברה, כלומר מכירת כרטיסי טיסה והזמנות חדרים בבתי מלון - החברה רוכשת, למשל, מושבים בטיסות מחברת טרנסאויה בטיסות לאמסטרדם. זאת, בניגוד להכנסות מעמלות שאיסתא מקבלת משיווק כרטיסי טיסה עבור חברות תעופה, שירדו ב–2.3% ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון המקביל ב–2012 והסתכמו ב–57 מיליון שקל. הירידה בהכנסות ממקור זה נובעת משחיקה בשער הממוצע של הדולר מול השקל. גל ציין כי מחזור ההכנסות התפעולי של איסתא שכולל הכנסות ברוטו ממכירת כרטיסי טיסה עבור חברות תעופה גדל ב–10%.

סניף של איסתא
סניף של איסתאצילום: מוטי קמחי

הרווח הגולמי של איסתא עלה ב–1.7% ברבעון השלישי לעומת המקביל והסתכם ב–77.5 מיליון שקל, שהם 41.4% מהמחזור, לעומת 45.4% מהמחזור ברבעון המקביל ב–2012. הרווח הגולמי ממכירות ומשירותים גדל ב–14.7% והסתכם ב–20.3 מיליון שקל, 15.6% מהמחזור לעומת 16.1% מהמחזור ברבעון המקביל. הנסיגה ברווחיות הגולמית הכוללת נובעת משחיקה ברווחיות בפעילות העצמית, כתוצאה משילוב של תחרות חזקה וירידה בשער הדולר.

הרווח התפעולי של איסתא גדל ב–5.2% והסתכם ב–27.6 מיליון שקל, שהם 14.7% מהמחזור לעומת 15.7% מהמחזור ברבעון המקביל. הרווח הנקי הושפע לטובה מירידה של 60% בהוצאות המימון נטו לעומת הרבעון המקביל, ל–900 אלף שקל. לדברי גל, הירידה בהוצאות המימון נטו נבעה גם היא מהתחזקות השקל, שגורמת לשערוך שלילי של הלוואות בסך 300 מיליון שקל , וכן מכך שהחברה רוכשת מט"ח לפי השער היציג ומחייבת את לקוחותיה על פי שער המחאות והעברות הגבוה ב–0.7%, ומהפרשי עיתוי בין תשלומי הלקוחות לתשלומי הספקים.

חלקה של איסתא ברווחי החברות המוחזקות ירד ב–18% ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב–2.7 מיליון שקל. גל צופה עלייה ברווחיה של החברה ממקור זה, עקב הבשלת השקעות שעד כה הסבו בעיקר הוצאות מימון כמו ההשקעה בבית המלון כרמים בקריית ענבים (37%), הפעלת מעונות הסטודנטים בנתניה וההשקעה בבית המלון לעסקים בהרצליה פיתוח. בית המלון, שייפתח ביולי 2014, יושכר לרשת מאריוט תמורת דמי שכירות מינימליים שיניבו, לדברי גל, תשואה צמודת מדד של 8% בשנה.

מניית איסתא, שהניבה תשואה של 165% ב–12 החודשים האחרונים לאחר שמשקיעים מוסדיים כמו ילין לפידות ומנורה מבטחים השקיעו בה, ירדה ב–3.3% בתגובה לדו"חות. איסתא תחלק דיווידנד של 10 מיליון שקל, או שקל למניה, בתשואת דיווידנד של 2.5% על מחיר המניה בתחילת המסחר אתמול בבוקר.

מניית איסתא בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker