תוצאות מאכזבות לבתי זיקוק: הפסד של 37 מיליון דולר

להפסדים תרמו ירידה במרווחי הזיקוק, כלומר הפער בין מחיר הנפט הגולמי לבין המחיר של התזקיקים שבתי זיקוק מפיקה ממנו, ותקלה באחד ממתקני הייצור

יורם גביזון
יורם גביזון

הפסד של 37 מיליון דולר לבתי הזיקוק ברבעון השני של 2013, לעומת רווח של 6 מיליון דולר ברבעון הראשון. להפסדים תרמו ירידה במרווחי הזיקוק, כלומר הפער בין מחיר הנפט הגולמי לבין המחיר של התזקיקים שבתי זיקוק מפיקה ממנו, ותקלה באחד ממתקני הייצור.

תוצאות מאכזבות במיוחד נוכח העובדה שברבעון השני נהנתה בתי זיקוק משני גורמים שאמורים היו לשפר את רווחיותה משמעותית:הפעלת המתקן לייצור הדלקים הנקיים בינואר 2013, והמעבר לייצור באמצעות גז טבעי בלבד החל באפריל 2013 הודות להתחלת ההזרמה ממאגר תמר.

ההפסד של בתי זיקוק נבע בעיקר מחולשת מגזר הזיקוק של החברה בעוד שמגזרי הפולימרים, ייצור חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק מנפטא, ומגזר הארומטים, ייצור חומרי גלם לתעשיית הסיבים והטקסטיל שיפרו מהותית את ביצועיהם.

בתי הזיקוק בחיפהצילום: תומר נויברג / ג'יני

ההכנסות של בתי זיקוק הסתכמו ב-2.5 מיליארד דולר ברבעון השני של 2013 - עלייה של 0.7% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2012 כתוצאה מגידול במכירות הפולימרים שקיזזה ירידה במכירות מגזר הזיקוק הארומטים והשמנים. מכירות מגזר הדלקים הסתכמו ב-2.3 מיליארד דולר - ירידה של 1.3% לעומת הרבעון המקביל ב-2012. זאת, כתוצאה מירידה של 16% במחיר הממוצע של סל הדלקים באזור הים התיכון וקיטון של 15% בצריכת התזקיקים,בעיקר מזוט, בשל החזרה של חברת החשמל לייצור באמצעות גז טבעי. צריכת דלקי התחבורה, סולר בנזין וקרוסין, עלתה ב-2% ברבעון השני של 2013.

מחזור המכירות של הפולימרים באמצעות החברה הבת כרמל אולפינים (100%) גדל ב-13% ברבעון החולף לעומת המקביל לו ב-2012 לרמה של 286 מיליון דולר, בעיקר בשל עלייה כמותית שתרמה 26 מיליון דולר לגידול במכירות.

הגורם המשפיע העיקרי על הירידה ברווח של בתי זיקוק (בזן) ברבעון השני של 2013 לעומת הרבעון הראשון של השנה היה ירידה חדה במרווח הזיקוק אורל שמתפרסם על ידי סוכנות הידיעות רויטרס ומשקף את המרווח עבור בית זיקוק בים התיכון בעל יכולת פיצוח של נפט מסוג אורל. מדד זה נחשב כמרווח הייחוס של תעשיית הזיקוק.

מרווח אורל ירד ל-2.5 דולרים לחבית ברבעון השני של 2013 בהשוואה ל-5.6 מיליון דולרים ברבעון המקביל ב-2012. מרווח הזיקוק המנוטרל של בתי זיקוק, כלומר מרווח הזיקוק בנטרול הכנסות או הוצאות שנובעות משינוי בערך המלאי שבזן אינה מגנה עליו, הכנסות או הפרשות כתוצאה משינוי בערך המלאי בסוף הרבעון ושערוך לשווי הוגן של ההגנות החשבונאיות של המלאי, ירד ל-4.2 דולרים לחבית ברבעון השני של 2013,  בהשוואה ל-6.5 דולרים לחבית ברבעון הראשון של 2013.

זאת, למרות המעבר לגז טבעי כתוצאה מהירידה במרווח הייחוס והתקלה באחד ממתקני ייצור המימן החל במאי 2013 ועד ליולי 2013, שגרמה לירידה בתפוקות הירידה במרווח המנוטרל של הזיקוק וגרמה להפסד תפעולי חשבונאי של 5 מיליון דולר במגזר הזיקוק ולירידה ברווח התפעולי המנוטרל ל-4 מיליון דולר, בהשוואה ל-41 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2013.

מניית בזן בשנה האחרונה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ