ויזה כאל רשמה רווח של 34 מיליון שקל ברבעון

החברה גובה מהציבור ריבית ממוצעת של 11.6%

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת כרטיסי האשראי כאל בניהולו של דורון ספיר, הציגה את הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2013, אותו חתמה ברווח נקי של 34 מיליון שקל, ירידה של כ-40% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

הירידה ברווח נרשמה בשל הכנסה חשבונאית חד פעמית שכאל רשמה ברבעון המקביל בגין הקטנת הפרשות בגין פרשת הסליקה של אתרי הימורים ופורנו. כמו כן, שורת הרווח הושפעה לשלילה מעלייה בתשלומים לבעלי המניות, בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי, בעקבות שינוי בהסכם ההפצה עמם.

בחברת כרטיסי האשראי כאל ציינו כי אם מנטרלים את הגידול בתשלומים לבנקים (בעקבות הסכמי הפצה חדשים) והכנסות חד פעמיות שהיו בשנה הקודמת הרי שהרווח של כאל דווקא  של 14% לעומת הרבעון המקביל.

כאל היא חברת כרטיסי האשראי היקרה מבין שלושת חברות כרטיסי האשראי, הן במונחי תעריפי העמלות שהיא גובה ממחזיקי הכרטיס והם בריביות שהיא גובה על האשראי שהיא מעניקה ללקוחות.

מנכ"ל כאל דורון ספירצילום: אסף שילה / ישראל סאן

למרות היותה החברה היקרה בענף, במחצית הראשונה של השנה הציגה כאל עלייה של 0.6% בהיקף האשראי שהיא מעניקה לציבור (עסקאות בקרדיט, עסקאות בכרטיס אשראי מתגלגל ואשראי ישיר).

סך האשראי הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל. כאל רואה בתחום האשראי כאחד ממנועי הצמיחה, אולם מזה תקופה ארוכה החברה מתקשה להציג צמיחה יציבה בפעילות זו. בחברה סבורים כי נתוני המחצית הראשונה שבו רואים חזרה למסלול של צמיחה עשויים להעיד על תחילת מגמת צמיחה.

לצד הגידול בהיקף האשראי, הציגה כאל ירידה בריבית הממוצעת שהיא גובה מלקוחותיה - ירידה בשיעור זהה לירידה בריבית בנק ישראל. הריבית הממוצעת שכאל גובה מלקוחותיה ירידה מריבית ממוצעת של 12.2% בסוף 2012 לריבית ממוצעת של 11.6% בסוף הרבעון השני. מדובר במרווח ריבית של 10.35% מעלה ריבית בנק ישראל שעמדה בסוף הרבעון על 1.25%.

מנכ"ל החברה דורון ספיר ציין כי "אנו רואים באשראי הצרכני מנוע צמיחה של החברה ומפתחים מודלים ומוצרים שיאפשרו ללקוחותינו לקבל מימון גמיש ובהתאמה אישית שיענה על צרכיהם".

ברבעון השני של השנה נרשם קצב צמיחה מתון יחסית של 5.8% בהיקפי השימוש בכרטיסי האשראי של כאל. בסיכום המחצית הראשונה של 2013 הסתכם הגידול במחזור העסקות בכרטיסי האשראי של כאל ב-6.7%.

בחינת העסקות שבוצעו בחודש יולי 2013 לעומת יולי 2012, מעלה כי נרשמה עלייה בהוצאות הצרכנים במרבית המגזרים למעט הוצאות על תחום התקשורת והריהוט לבית. מנתוני כאל עולה כי בחודש יולי נרשם גידול של 16.8% בהוצאות בכרטיסי האשראי על תחום המסעדות, עלייה של 13% בהוצאות על מזון, עלייה של 11.2% בהוצאות על אופנה, עלייה של 7.1% בהוצאות על ביטוחים, ועלייה של 5.4% בהוצאות בתחום האנרגיה (בעיקר דלק ותשלום חשבונות לחברת החשמל).

יש לציין כי הגידול בהוצאות אינו נובע רק מעלייה בצריכה, אלא גם מעליית מחירים וכן מעלייה בשימוש בכרטיסי האשראי במקום תשלום במזומן. בתחום התקשורת נרשמה ירידה של 4.6% בעיקר בשל המשך הוזלת החשבון החודשי בסלולר, וכן נרשמה ירידה של 6.7% בהוצאות על ריהוט לבית.

כאל חילקה במהלך הרבעון השני של השנה דיווידנד בסך 50 מיליון שקל, זאת בנוסף לדיבידנד בסך 291 מיליון שקל שחילקה במהלך 2012. משיכת הדיבידנדים והתשלומים המוגדלים לבעלי המניות משרתת בעיקר את הבנק הבינלאומי (אשר בניגוד לדיסקונט) שאינו רשאי לאחד את דוחותיו עם דוחות כאל מאחר והוא מחזיק ב-28% בלבד ממניות החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker