הכנסות סלקום נשחקו ב-18%: "התחרות בעיצומה"

תזרים המוזמנים הפנוי עלה ברבעון השני ל-345 מיליון שקל ■ 15 אלף לקוחות נטשו את החברה ברבעון השני - אך ההכנסה החודשית הממוצעת עלתה ל-80 שקל ■ החברה לא תחלק דיווידנד הרבעון

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
אמיתי זיו

סלקום מדווחת על תוצאותיה לרבעון השני של 2013. החברה מציגה ירידה של 17.5% בהכנסות ל-1.2 מיליארד שקל. כמו כן, סלקום נשחקה גם בהכנסות משירותים וגם הכנסות מציוד קצה.

ההכנסות משירותים ירדו ב-14.6% והסתכמו ב-1.01 מיליארד שקל. רווח ה-EBITDA (הרווח התזרימי) התכווץ ירד ב-28.5% והסתכם ב-339 מיליון שקל. שיעור ה-EBITDA מסך ההכנסות ירד מרמה של 31.6% ברבעון המקביל ל-27.4% בלבד ברבעון החולף.

כתבות נוספות באתר TheMarker

ניר שטרןצילום: עופר וקנין

הרווח הנקי ירד ב-44.6% ל-67 מיליון שקל. מצבת מנויי הסלולר של החברה עומדת מכון לתום הרבעון על כ-3.151 מיליון מנויים, אובדן של 15 אלף מנויים מתום הרבעון הראשון אך סלקום מוסרת כל הנטישה היא במנויי פרי-פייד (כרטיסי חיוג). לקוח סלקום מייצר לה הכנסה חודשית של 79.7 שקל חודש ומדבר 468 דקות.

בהתייחס לתוצאות הרבעון השני ציין ניר שטרן, מנכ"ל קבוצת סלקום: ברבעון זה, אנו רואים את תוצאות האסטרטגיה, שבה נקטנו מאז המיזוג, של הצעת פתרון תקשורת כולל המשלב סלולר, טלפוניה ביתית, שיחות בינלאומיות ואינטרנט למוצר אחד בחשבונית אחת.

אסטרטגיית חבילות סלקום טוטאל הוכחה כמחזקת נאמנות ומגבירה את שביעות רצון הלקוחות. המיקוד בהתייעלות ושיפור תהליכים ממשיך אף הוא להניב פירות ולאחר המיזוג, ובהשוואה לתוצאות רבעון רביעי 2011, השיגה החברה חיסכון של כ-660 מיליון שקל במונחים שנתיים, מתוכו חיסכון של כ-50 מיליון שקל במונחים שנתיים הושג ברבעון השני 2013.

על אף שניתן לראות האטה משמעותית בהיקף הניודים נטו בין חברות הסלולר, התחרות עדיין בעיצומה ושחיקת התעריפים עדיין נמשכת, אם כי ברמה נמוכה יותר מבעבר".

חברת סלקום ממשיכה במדיניות אי חלוקת דיווידנד "על מנת להמשיך ולחזק את מאזן החברה". בצד החיובי, החברה ממשיכה להגדיל את תזרים המזומנים הפנוי שלה ודיווחה על תזרים של 345 מיליון שקל, עלייה של 21.5%. לראשונה מאז פרצה התחרות השוק, סלקום מדווחת על גידול בהכנסה מלקוח בודד של 3.8 שקל לחודש בהשוואה לרבעון הקודם, וכן גידול של 32 מיליון שקל בהכנסות משירותים. סלקום אומרת כי אין וודאות שהשיפור ימשיך ברבעונים הבאים.

אכן סלקום פעלה על מנת להפחית את מצב החוב הענק שרבץ עליה בשנים האחרונות. במהלך השנה האחרונה הקטינה החברה מקבוצת אי.די.בי את התחייבויותיה לבעלי האג"ח בכ-1.06 מיליארד שקל, כך שנכון לתום הרבעון השני סך החוב שלה לבעלי האג"ח עמד על 4.86 מיליארד שקל. צמצום חוב זה התאפשר בעיקר בשל עצירת חלוקת הדיבידנד המאסיבית שביצה החברה מאז השתלט עליה נוחי דנקנר. למרות זאת, הפחתת החוב לא נעשתה בקצב מהיר כפי שירד התזרים של החברה. בשל כך הורע יחס ה-EBITDA לחוב של סלקום, כך שחברות הדירוג מעלות נאלצה להפחית דירוג האשראי של החברה.

אורי ליכט, מנהל מחלקת מחקר ב-IBI שירותי בורסה, אמר בעקבות פרסום הדו"ח של סלקום כי ""דו"ח טוב, שמלמד מצד אחד על האטה מסוימת בתחרות, האטה שאיפשרה לעדכוני המחירים המובנים בתוך החבילות של סלקום להשפיע על התוצאות באופן מהותי יותר מהתחרות השוטפת שקצת ירדה מדרגה הרבעון. מנגד, תהליכי ההתייעלות מתחילים למצות את עצמם ושיעור החיסכון אינו משמעותי כבעבר, תהליך שהוא כמובן טבעי אחרי תהליך ההתייעלות המקיף שעברה החברה במהלך השנה וחצי האחרונות.

"עם זאת, להערכתנו עדיין מוקדם להספיד את התחרות בשוק הסלולר. נתוני הניוד מלמדים על הקושי הרב של החברות החדשות, ובמיוחד הוט, לשמור על המנויים שלהן ולכן קשה לראות בטווח הנראה לעין את החברות החדשות מצמצמות באופן ניכר את המבצעים. להערכתנו, הרבעון הבא יהיה חלש יותר, הערכה שקיבלה חיזוק גם מהנהלת החברה שדיווחה כי שחיקת המחירים נמשכת ברבעון הבא".

מניית סלקום בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker