מליסרון מדווחת על ירידה של 8% בהכנסות לכ-306 מיליון ש'

הרווח התפעולי של החברה ברבעון גדל ב-32% ל-533 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הנדל"ן מליסרון, שבשליטת אחים עופר השקעות, סיימה את הרבעון השני של 2013 עם ירידה של כ-8% בהכנסות, לעומת הרבעון המקביל ב-2012, לכ-306 מיליון שקל. הירידה בהכנסות נבעה בעיקרה ממכירת הקניונים רננים וסביונים בתחילת אפריל 2013 וגם בשל מכירת הזכויות בנכס איקאה בנתניה באוקטובר 2012.

ה-NOI - הכנסות תפעוליות נטו - של מליסרון ברבעון השני של 2013 הסתכם בכ-240 מיליון שקל- ירידה של כ-6.2% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

הירידה נבעה בעיקר ממכירת הנכסים וקוזזה על ידי פתיחת הגרנד קניון בבאר שבע בסוף חודש מאי השנה, המשך אכלוס הקניון הגדול בפתח תקווה וקניון רחובות וכתוצאה מאכלוס נוסף בפארק התעשייה ביוקנעם. בשל מכירת הנכסים ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון,מיסים,פחת והפחתות) ירד ברבעון השני בכ- 7% לעומת הרבעון המקביל,לכ-224 מיליון שקל.

ה-FFO הריאלי (רווח תזרימי תפעולי בניכוי השפעות חד-פעמיות) של מליסרון ברבעון השני של 2013 גדל בכ-13% לעומת הרבעון המקביל והסתכם בכ-111 מיליון שקל. הגידול ב-FFO הריאלי נובע בעיקר מירידה בהוצאות הריבית שנבעו מכך שהחברה ניצלה את סביבת הריביות הנמוכות במשק ומיחזרה חוב יקר לזמן קצר בחוב לזמן ארוך הנושא ריביות נמוכות יותר וכן בשל ירידה בהוצאות הנהלה וכלליות, מעליה בשיעור ההחזקה בגרנד קניון בחיפה לרמה של 100% במהלך הרבעון הרביעי של 2012 וכתוצאה מפתיחת קניון באר שבע בחודש מאי האחרון.

מליסרון, שמנוהלת ע"י אבי לוי, נהנתה ברבעון השני מעליית ערך נדל"ן להשקעה של כ-280 מיליון שקל, לעומת כ-156 מיליון שקל ברבעון השני ב-2012 . עליית ערך נדל"ן להשקעה הסתכמה ברבעון המדווח בכ-280 מיליון שקל, לעומת כ-156 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

העלייה נבעה ברובה מעדכון כלפי מטה של שיעורי ההיוון בחלק מנכסי החברה, בשיעור של עד 0.25%, וזאת כתוצאה מירידת שיעורי הריבית במשק ובתשואות שנרשמו בעיסקות נדל"ן שבוצעו בשוק הנדל"ן בישראל. שיעור ההיוון המשוקלל (CAP RATE) הנגזר משווי הנדל"ן המניב של החברה עומד על 7.67%.

העלייה בשווי הנדל"ן וירידה בהוצאות מימון תרמו לגידול של כ-32% ברווח תפעולי לכ-533 מיליון שקל והובילה לזינוק של כ-108% ברווח הנקי (המיוחס לבעלי המניות) שהסתכם בכ-312 מיליון שקל.

תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של מליסרון הסתכם ברבעון השני של השנה בכ-60 מיליון שקל, לעומת 54 מיליון שקל ברבעון המקביל. החברה סיימה את המחצית הראשונה של 2013 עם רווח נקי של 404 מיליון שקל - עלייה של 53% לעומת התקופה המקבילה. בעקבות התוצאות מליסרון הודיעה על חלוקת דיווידנד של 37.5 מיליון שקל, שיחולק לבעלי מניותיה ב-10 בספטמבר 2013.

שיעור המינוף הממוצע של מליסרון (כולל חברה הבת בריטיש ישראל) ירד בעקבות המימושים שביצעה החברה במהלך המחצית הראשונה של השנה ועמד נכון לסוף יוני 2013 על 67%.

במהלך המחצית הראשונה של 2013 מליסרון פרעה התחייבויות פיננסיות של כ-1.23 מיליארד שקל. מליסרון נסחרת לפי שווי שוק של כ-3.6 מיליארד שקל המגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 1.15 מיליארד שקל.

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון ציין כי: "תוצאות המחצית הראשונה של שנת 2013 ממחישות את תנופת ההתרחבות של מליסרון ואת התרומה התזרימית של ההשבחות שביצענו בחודשים האחרונים.

"במקביל, בהתאם להנחיית הממונה על ההגבלים העסקיים, השלמנו במהלך התקופה את העסקות למכירת הקניונים "רננים", "סביונים", "הדר" ו"הצפון", וזאת בתמורה כספית של כ-1.5 מיליארד שקל, שאת רובה ניצלנו כדי לפרוע התחייבויות והקטנת המינוף הפיננסי של מליסרון.

"אנו ממשיכים לפעול לחיזוקה הפיננסי של החברה כדי שתוכל להמשיך ולפתח את נכסיה באופן שיגדיל את תזרימי המזומנים ואת רווחי החברה בשנים הבאות. החל מחודש מאי אנו רושמים את ההכנסות הראשונות בגין פעילות הקניון בבאר-שבע. בימים אלה אנו פועלים כדי להנפיק איגרות חוב כנגד שעבוד הקניון".


ליאורה עופר, יו"ר החברה הוסיפה כי :"בבואנו לסכם את המחצית הראשונה של 2013 אנו מצויים בשיאה של עשייה בקבוצת מליסרון. בחודש מאי נפתח לציבור הרחב ה"גרנד קניון" בבאר-שבע, שהינו הקניון הגדול בישראל. קניון זה מחולל בימים אלה מהפכה של ממש בעיר באר שבע ובסביבתה, ואנו רואים בנכס זה את אחד מנכסי הדגל של מליסרון לשנים הבאות. לצד זאת, אנו קוצרים בחודשים האחרונים את הפירות של ההרחבות המשמעותיות שביצענו בקניון הגדול בפתח-תקווה, בקניון רחובות וביקנעם, ופועלים בדומה להשבחת הפוטנציאל היזמי הקיים בנכסים נוספים של החברה, וזאת כדי להמשיך ולפעול להמשך ביסוס מעמדה של מליסרון כקבוצת הקניונים האיכותית בישראל".

אבי לוי, מנכ"ל מליסרוןצילום: סיון פרג'
מניית מליסרון בשנה האחרונה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker