מזרחי טפחות סיים את הרבעון השני עם תשואה על ההון של 11.1%

הבנק הודיע כי לאחר שנתיים יבשות הוא חוזר לחלק דיווידנדים; הבנק רשם תשואה דו ספרתית למרות הפרשה חד פעמית בהיקף של 191 מיליון שקל בגין הוראות בנק ישראל בעניין תיק המשכנתאות; הרווח הנקי הסתכם ב-245 מיליון שקל ברבעון

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק מזרחי טפחות הציג הבוקר תוצאות כספיות חזקות, על אף הפרשה חד פעמית גדולה כתוצאה מדרישות בנק ישראל בעניין הגדלת ההפרשה הקבוצתית בהלוואות לדיור. מזרחי טפחות סיים את הרבעון השני של השנה ברווח נקי של 245 מיליון שקל, המשקף תשואה שנתית על ההון בשיעור של 11.1%.

ברבעון השני ביצע הבנק הפרשה בהיקף של 191 מיליון שקל (ברוטו) כתוצאה מיישום הוראות בנק ישראל בנושא הלוואות לדיור. בנק ישראל דרש מהבנקים להגדיל את ההפרשה הקבוצתית להפסדי אשראי בגין תיק המשכנתאות, כך ששיעור ההפרשה לא יפחת מ-0.35% מתיק המשכנתאות של הבנק. יתר הבנקים כבר ביצעו הפרשה זו במסגרת דו"חות הרבעון הראשון. ללא הפרשה זו, הבנק היה חותם את הרבעון השני ברווחי שיא של יותר מ-300 מיליון - המשקפים תשואה על ההון של כ-16%.

ברבעון הקודם הציג הבנק רווח נקי של 280 מיליון שקל ותשואה על ההון של 13.1%.
דירקטוריון מזרחי טפחות הכריז על חזרה לחלוקת דיווידנדים לאחר כשנתיים שבהם הבנק לא ביצע חלוקה. מזרחי טפחות יחלק בחודש הקרוב דיווידנד חד פעמי בהיקף של 75 מיליון שקל, וכן הכריז על מדיניות לפיה יחלק 30% מהרווח הנקי השנתי. הבנק קיבל היתר חלוקה לאחר שהציג לבנק ישראל מתווה לעמידה ביעד הלימות הון שקבע בנק ישראל.
יחס הלימות ההון של מזרחי טפחות היה בסוף הרבעון השני 8.74%, והבנק נדרש להעלות את היחס ל-9% עד תחילת 2015.

אלי יונס, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: אבשלום שושני

דו"חות הרבעון השני הם הדוחות האחרונים עליהם חתם מנכ"ל הבנק אלי יונס הפורש היום מתפקידו. יונס ציין כי "אני פורש מתפקידי כמנכ"ל מזרחי טפחות, לאחר תקופת כהונה של כתשע שנים וחצי, בתחושת סיפוק גדולה. ההישגים המרשימים אליהם הובלנו בשנים האחרונות מהווים נקודת זינוק מצוינת, שתאפשר לבנק להתמודד בצורה מיטבית עם האתגרים שעומדים בפתח. אני משוכנע, שלמזרחי טפחות יש את כל הכלים: אסטרטגיה מובנית וברורה והון אנושי משובח, מקצועי ומסור, כדי להמשיך ולהיות הבנק הצומח, הרווחי והיעיל ביותר בישראל גם בשנים הבאות".

בדו"חות הרבעון השני בלטו במיוחד כמה הכנסות חריגות שקיזזו את השפעת ההפרשה החד פעמית בגין תיק המשכנתאות. הבנק רשם הכנסות של כ-48 מיליון שקל כתוצאה מעליית מדד המחירים לצרכן, אליו צמוד חלק מתיק המשכנתאות של הבנק. כמו כן, רשם הבנק רווחים בהיקף של כ-48 מיליון שקל ממימוש אגרסיבי של אג"ח מדינה. בנוסף, מלבד ההפרשה החד פעמית שהבנק נדרש לבצע בתיק המשכנתאות, הבנק רשם הפרשה אפסית להפסדי אשראי בגין תיק האשראי שלו.

במהלך הרבעון השני הבנק ביצע מימוש אגרסיבי בתיק האג"ח שהוא מחזיק. הבנק הקטין את יתרת התיק ב-2.9 מיליארד שקל, קיטון של כ-30% ביחס ליתרה בסוף הרבעון הקודם. עיקר המימוש באג"חים של מדינת ישראל. ככל הנראה, הבנק עשה זאת על מנת שיוכל לרשום רווחים מהמימוש שיקזזו את ההפרשה החד פעמית בגין ההלוואות לדיור. כעת תיק האג"חים של הבנק מסתכם בכ-6.6 מיליארד שקל בלבד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker