באמצע הלילה: הפסד של 91 מיליון ש' לסקיילקס; תממש 10% מפרטנר

המימוש, שיבוצע ברבעון האחרון של 2013 והראשון של 2014, יניב לחברה לפי התוכנית תזרים של 384 מיליון שקל ■ גם הרבעון הוצמדה לדו"חות לחברה הערת "עסק חי" ■ רואי החשבון: "העברת השליטה בסאני עלולה לפגוע בהסכם ההפצה עם סמסונג"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סקיילקס, חברת האחזקות שבשליטת אילן בן דב המחזיקה בחברת התקשורת פרטנר (16%) ובעלת הזיכיון להפצת מכשירי סמסונג בישראל, מסיימת את הרבעון הראשון של 2013 בהפסד של 91 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות). ההפסד מצטרף להפסד עמוק של 851 מיליון שרשמה החברה במהלך 2012. ההפסד נבע בעיקר מהפסקת פעילות פרטנר, שהשליטה בה נמכרה לחיים סבן.

גם הרבעון הוצמדה לדו"חות החברה הערת "עסק חי", המלמדת על חששם של רואי החשבון שהחברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בטווח הזמן הקרוב. לחברה גירעון של 376 בהון העצמי, וגירעון של 295 בהון החוזר. החברה חייבת לבעלי האג"ח כ-1.36 מיליארד שקל, ולחברה צפויים פירעונות של כ-563 מיליון שקל עד לסוף השנה. נכון לסוף הרבעון לחברה מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 254 מיליון שקל (סולו).

במסגרת דו"ח תזרים המזומנים החזוי, סקיילקס צופה כי תסיים את 2013 עם עודף מקורות של 30 מיליון שקל. כחלק מהתוכנית, החברה מתכוונת לממש 7.1% ממניות פרטנר ברבעון הרביעי של 2013  תמורת 254 מיליון שקל; וכן לבצע מימוש נוסף ברבעון הראשון 2014 של כ-3.6% מהמניות תמורת 130 מיליון שקל. את 2014 צפויה לסיים עם חוסר של 115 מיליון שקל במקורות.

אילן בן דבצילום: אביב חופי

רואי החשבון דלויט-בריטמן-זהר-אלמגור מפנים את תשומת הלב לגבי חוסר הוודאות בדבר מצבה של החברה האם של סקיילקס, סאני. בתום מארס האחרון החליטו האסיפות של מחזיקי איגרות החוב של סאני שלא לדחות את מועד פירעון הקרן והריבית, שחל באפריל. כעת, לסאני אין מקורות מספיקים לביצוע הפירעונות.

רואי החשבון מציינים כי "לאירועים בסאני עלולה להיות השפעה על זהות בעלי השליטה בסאני במישרין, ובעקיפין על זהות בעלי השליטה בחברה, דבר אשר עלול לפגוע בתוקפו של הסכם ההפצה בין החברה לבין סמסונג ו/או לגרום לאי-חידושו". בנוסף מזהירים שם כי העברת הבעלות "עלולה להוות עילה לפירעון מיידי של מסגרת האשראי של החברה מול בנק מסחרי".

מניית סקיילקס בשנה האחרונה

במהלך הרבעון השלימה סקיילקס את מכירת השליטה בפרטנר לידי סבן. על פי ההסכם, מכרה סקיילקס 30% ממניות פרטנר, שמזרים לתוכה כ-250 מיליון שקל וכן מעניק לה זכות לקבל דיווידנדים מפרטנר בגין המניות של עד כ-115 מיליון שקל הנרכשות על ידיו. בנוסף, נטל על עצמו סבן חוב של 300 מיליון דולר שסקיילקס חייבת לקרן האצ'יסון הסינית, בעלת השליטה הקודמת בפרטנר.

גם פעילות יבוא מכשירי סמסונג לישראל נפגעה במהלך הרבעון. הכנסותיה של סקיילקס עמדו על 172מיליון שקל, לעומת 256 מיליון שקל ברבעון המקביל - ירידה של 33%. הירידה נבעה בעיקרה מכמות המכשירים שנמכרה בתקופה, וכן משחיקת מחירי המוצרים, עקב התחרות הגוברת בשוק לרבות התחרות עם יבוא מקביל.

למרות ההפסד, סקיילקס עדיין רושמת תזרים חיובי של כ-105מיליון שקל מפעילות שוטפת, שנבע בעיקרו מרווח בתחום המפעילים הסלולאריים, ומשינויים בהון החוזר. התזרים החיובי מפעילות שוטפת בתקופה המקבילה אשתקד הסתכם בכ-418 מיליון שקל. הירידה בתזרים נבעה בעיקרה מירידה בתזרים שנבע מפרטנר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker