פיתוח לווייתן מתקדם - והשותפות הקפיצו את שווי המאגר ב-10% ל-7.4 מיליארד דולר

השותפות בלווייתן פירסמו דו"ח משאבים מעודכן, שקבע בשנית כי במאגר מעל 600 מיליארד מ"ק של גז טבעי –כ-20% מעל הערכת המדינה ■ שווי המאגר עלה בשל התקרבות מועד ההפקה, ושיקלל הערכות אופטימיות לגבי מחיר הגז, הביקושים והתחרות במשק

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס
ערן אזרן
ערן אזרן

לאחר סיום קידוח לווייתן 5 ופענוח התוצאות, השותפות בלווייתן פירסמו הבוקר דו"ח משאבים מעודכן, ממנו הן גוזרות כי השווי הנוכחי של המאגר מסתכם בכ-7.4 מיליארד דולר, עלייה של כ-10% ביחס להערכתן הקודמת (6.7 מיליארד דולר). שווי הפרויקט מבוסס על דו"ח תזרים המזומנים החזוי (DCF) למאגר, שגם הפעם נשען על הנחות אופטימיות לגבי צריכת הגז ומחיריו בישראל ובעולם בשנים הבאות.

לפי דו"ח המשאבים, שנערך על ידי חברת NSAI, כמות הגז במאגר מסתכמת בכ-605 מיליארד מ"ק (BCM) - נמוך מעט ביחס להערכה קודמת ל-620 BCM. הערכה המחודשת כוללת עתודות משאבים מוכחות ואפשריות (מסוג 2P) של כ-353 BCM, והערכת משאבים מותנים (מסוג 2C) של כ-252 BCM.

ההערכה המחודשת התבסס על קידוח לווייתן 5, שהושלם במהלך יולי האחרון. הקידוח בוצע בין השאר על מנת לפתור מחלוקת עם המדינה בנוגע לקיומו של גז בכל שכבות המאגר באזור הצפוני (חולות A, B ו-C). מעריך חיצוני ששכרה המדינה העריך שבאזור הצפוני יש הידלדלות של הגז בחלק מהשכבות. על רקע זאת, הוא העריך כי המאגר מכיל כ-500 BCM של גז טבעי, כלומר כ-20% פחות מהערכת NSAI.

הערכת המדינה לגבי הגז הינה משמעותית, מאחר שעל סמך הערכה זו ייקבע שיעור היצוא שיאושר לשותפות בלווייתן. השותפות ציינו כי "נתוני קידוח 'לוויתן-5' הועברו למשרד האנרגיה על מנת שישמשו אותו בבואו לעדכן את הערכותיו בנוגע לכמות המשאבים בלווייתן".

פרט לכמות הגז, מדו"ח המשאבים עולה כי כמות הקונדנסט במאגר, שהוא חומר לוואי להפקת הגז, המשמש לזיקוק נפט מסוג ברנט, נותרה ללא שינוי ביחס להערכות הקודמות - 38.5 מיליון חביות.

תוכנית הפיתוח של לווייתן, כוללת את שלב 1א', שמיועד להפיק גז ברבעון האחרון של שנת 2019 בהיקף שנתי של 12 BCM, ובעלות פיתוח של כ-3.75 מיליארד דולר. תוכנית הפיתוח מתבססת בעיקר על יצוא גז מהמאגר לחברת החשמל הירדנית (NEPCO) וכן למכירה של גז ללקוחות בישראל. שלב הפיתוח המאוחר יותר, ככל שתתקבל החלטה לבצעו, עשוי לכלול יצוא נרחב של גז.

תזרים המזומנים המהוון המעודכן משקף, כאמור, לפי השותפות ערך נוכחי של כ-7.4 מיליארד דולר למאגר. התזרים מבוסס על שיעור היוון גבוה יחסית של כ-10% (בדומה לשיעור ההיוון בדו"חות הקודמים), שאמור לשקף את הסיכונים העומדים עד להשלמת הפרויקט. הגידול בשווי נבע, מההתקדמות לעבר מועד ההפקה המתוכנן, ומכך שעד לסוף אוגוסט 2017, השקיעו השותפות בפרויקט כ-500 מיליון דולר, מתוך כלל ההשקעה הנדרשת.

ההנחות האופטימיות של השותפות בלווייתן

התזרים המהוון מבוסס על מודל כלכלי שמשלב בין תחזיות הביקוש במשק הישראלי, תחזיות מחירי האנרגיה בישראל ובעולם, הפקה ממאגרים נוספים בישראל (ביניהם מאגרי תמר, כריש, תנין ועוד), וכן התקדמות תכנית הפיתוח של לווייתן.

כמו בדו"חות תזרים קודמים, גם הפעם השותפות נשענות על הערכות אופטימיות. בין היתר, הדו"ח מתבסס על תחזית הביקושים בישראל שביצעה פירמת BDO, שהיא אופטימית ביחס לזו של בנק ישראל, רשות החשמל וחברת החשמל. עוד מתבסס הדו"ח על הערכה כי מחיר חבית נפט מסוג ברנט - ממנו נגזר מחיר הגז והקונדנסט - יעמוד ב-2020 על 71.7 דולר לחבית ויעלה ל-88.3 דולר ב-2025 וימשיך לטפס ב-2% בכל שנה לאחר מכן. כיום מחיר הברנט עומד על 58 דולר לחבית בלבד. עם זאת, מדובר בירידה קטנה של מחיר הברנט ביחס לדו"ח הקודם, שהביאה לירידה של כ-1.5% במחיר הגז במודל (מחיר הגז מוצמד למחיר הברנט בדרך כלל, אך כולל מחיר "רצפה").

הדו"ח משקלל תחזית לתעריף ייצור החשמל, לפי שער חליפין ממוצע לכלל תקופת התזרים של כ-4.1 שקל לדולר, ביחס לשע"ח נוכחי של כ-3.5 שקל לדולר. הנחת העבודה בדו"ח היתה שמכירות גז טבעי לשוק בישראל והפקה מסחרית ממאגרי כריש ותנין, יחלו בשנת 2022, כאשר היקף המכירות מהמאגרים הללו יעמוד, החל משנת 2024, על כ-3 BCM בשנה. הדו"ח אינו משקלל אפשרות לירידה במחיר הגז כתוצאה מתחרות בשוק הישראלי על רקע כניסתם של המאגרים המתחרים. יודגש שככל שההנחות אופטימיות יותר, כך תזרים המזומנים העתידי תופח, וכך גם גדל שווי לווייתן.

מנגד, השותפות בלווייתן ציינו כי בתזרים לא נלקחה בחשבון אפשרות של יצוא רחב ממאגר לווייתן, ובכלל זאת יצוא למתקני ההנזלה של רויאל דץ'-shell במצרים, יצוא ללקוחות בטורקיה או מכירת גז מהמאגר באמצעות תהליך הנזלה (LNG). כמו כן התזרים אינו משקלל חוזים אפשריים נוספים למלוא קיבולת מתקן ההפקה של לווייתן כבר במועד ההפעלה (12 BCM), אלא רק חוזים בהיקף של כ-8.8 BCM במועד ההפעלה.

לאחר פרסום דו"ח המשאבים, רציו - השותפה במאגר לווייתן בלבד (ללא תמר) - נסחרת ללא שינוי. לאחר יומיים של ירידות בעקבות התקלה באסדת ההפקה של תמר, דלק קידוחים מתקנת ועולה בכ-0.5%.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים , אמר: "היום, יותר מתמיד, הציבור בישראל מבין את החשיבות של פיתוח מאגרי גז נוספים ובראשם לוויתן. פיתוח מאגר לוויתן יעניק למשק האנרגיה הישראלי רשת ביטחון ויאפשר להמשיך בהטמעת מהפכת הגז הטבעי – מעבר ליצור חשמל זול ונקי יותר. איבדנו שנים יקרות בעיכובי סרק, אולם מאז אישור מתווה הגז, פועלים שותפי לוויתן בנחישות מתוך מטרה לספק גז למשק המקומי וכן לייצוא החל מהמחצית השנייה של שנת 2019".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"