הוגשה תוכנית הפיתוח של מאגרי הגז כריש ותנין ב-2.2 מיליארד דולר

אנרג'יאן היוונית הודיעה כי תקדח שלוש בארות, כדי לספק למשק 4 מיליארד מ"ק גז בשנה – אך היא עדיין ממתינה להכרעת הממשלה אם היא תניח את הצינור לחוף, או נתג"ז הממשלתית. פיתוח תנין עשוי להידחות ל-2034

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדות תמר ים תטיס
אסדות תמר וים תטיסצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בעלי הזכויות במאגרי הגז הטבעי כריש ותנין, חברת אנרג'יאן היוונית ושותפתה הפיננסית קרוג'ן, הגישו היום (ג') לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה את תוכנית הפיתוח הדו-שלבית של המאגרים (FDP).

לפי התוכנית, פיתוח מאגר כריש, שנפחו כ-36 מיליארד מ"ק גז (BCM), יקיף קידוח של שלוש בארות, 90 ק"מ מערבית לגוש דן, כשמעליהן יוקם מתקן צף להפקת הגז (FPSO), בהספק הזרמה של כ-400 מלמ"ק גז ביום.

המתקן הצף יאפשר אספקה שנתית למשק של 4 BCM – מבלי להידרש להקמת מתקן יבשתי לטיפול בגז. הפלטפורמה תוקם כך שבעתיד ניתן יהיה להכפיל את ההספק, והיא תשמש את אנרג'יאן במקרה של פיתוח עתודות נפט (המוערכות ב-41 מיליון חביות).

מהמתקן הצף תניח אנרג'יאן צינור תת ימי לכיוון מישור החוף הצפוני, כשבמקטע האחרון שלו – 10 ק"מ מהחוף – תוקם נקודת חיבור עתידית עבור צנרות מאגרים נוספים. לפי החלטת הממשלה, החיבור לחוף יהיה בשליטת המדינה – ואולם עדיין לא נפלה ההחלטה על זהות הגורם שיקים אותו. החלופות הן הקמת הצינור באמצעות מכרז קבלני שתנהל חברת נתיבי גז הממשלתית (נתג"ז); הנחת צינור על ידי זכיין פרטי שייבחר במכרז; או הנחתו בידי אנרג'יאן, במימון ממשלתי.

בשלב זה הגישה אנרג'יאן תוכנית פיתוח שכוללת את הנחת הצינור על ידה, בהיקף השקעה כולל שינוע בין 1.3 ל-1.5 מיליארד דולר. זאת, בתקווה שתשלים את הסגירה הפיננסית ב-2018 ותחל באספקת הגז למשק עד לסוף 2020.

ואולם תוכנית שאפתנית זאת מותנית גם בחתימה על חוזי מכירת גז בהיקף שנתי של 3 BCM לפחות, בעוד שעד כה מילאו בעלי כריש רק 1-1.5 BCM בזכות חוזה בודד מול קבוצת דליה אנרגיות.

מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאןצילום: עופר וקנין

באשר למאגר תנין, שמכיל לפי הערכות כ-22 BCM – פיתוחו ידחה לשלב ב' של תוכנית הפיתוח, והמועד האחרון לכך יהיה לפי התוכנית ב-2034. בפיתוח מאגר זה יושקעו 800 מיליון דולר, והוא יכלול קידוח של שש בארות, שיחוברו אף הן למתקן ה-FPSO.

תוכנית הפיתוח מותנית עדיין באישור משרד האנרגיה, שעשוי לדרוש בה תיקונים. "הגשת התוכנית מהווה צעד חשוב נוסף בדרך למטרה הגדולה יותר שלנו: ליצור תחרות בשוק הגז הישראלי, לטובת הצרכנים ולטובת כלכלת ישראל", אמר יו"ר ומנכ"ל קבוצת אנרגי'אן, מתיוס ריגאס.

לדבריו, "נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל על מנת להשיג את האישור הנדרש לתוכנית בהקדם האפשרי, כדי להגיע להחלטת השקעה סופית (FID) עד לסוף 2017. בהמשך לחוזי הגז שנחתמו עם קבוצת דליה, אנחנו מנהלים מגעים עם כל הלקוחות הפוטנציאלים שמעוניינים להרוויח מהתנאים התחרותיים שאנחנו מציעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט