"רק במתקפת חייזרים": התשובה של חברות הגז לבג"ץ

חברות הגז הגישו את תגובותיהן לעתירות נגד המתווה. דלק: "העותרים הניפו מגלב ופרגול - ולא הניחום מידיהם עד שלא כילו זעמם במתווה הגז. לשיטתם, הפעלת סעיף 52 – רק במתקפת חייזרים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"העותרים, בהרכביהם השונים, פועלים במהלך השנים האחרונות ללא לאות בכדי למנוע את פיתוח מאגרי הגז. הטענות משתנות מפעם לפעם, אולם בבסיסן תפיסת עולם שלפיה טובת המדינה דורשת את הפקעת המאגרים מידי נובל ושותפיה. זו היא האמת הפשוטה" – כך טוענת חברת נובל אנרג'י האמריקנית, בתגובה מקדמית שהגישה הערב לבג"ץ, לצד שותפותיה למאגרי הגז תמר ולווייתן, לקראת הדיון שיערוך בית המשפט בשבוע הבא בעתירות שהגישו התנועה לאיכות השלטון, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, המחנה הציוני ומרצ - נגד מתווה הגז.

"מאות עמודים מחזיקות ארבע העתירות – מאות עמודים שבבסיסם וביסודם מכנה משותף עיקרי אחד: אי שביעות רצון של העותרים מהמשטר שאותו בחרה להנהיג המדינה – בחקיקה ראשית – במשק הגז הטבעי בישראל, משטר שמטיל את סיכוני החיפוש והפיתוח של מאגרי גז טבעי על יזמים פרטיים", כתבו לבג"ץ בתגובתן שותפויות החיפושים של קבוצת תשובה: דלק קידוחים ואבנר.

גדעון תדמור , חיה תשובה , יצחק תשובה , עוזי לנדאו , ערן סער , דודי ויסמן, ג'ורג' האטפילד - מנהל פרויקט תמר, נובל אנרג'יצילום: אלבטרוס צילומי או

"בגדר ניסיונם לבטל את החלטת הממשלה (על המתווה, א.ב), הניפו העותרים מגלב ופרגול ולא הניחום מידיהם עד שלא כילו זעמם במתווה הגז, בכל תג ותג בו", נכתב. "אף גורם לא הצליח לחמוק מזעמם של העותרים – לא הגורמים הממשלתיים ש'נכנעו' לבעלי החזקות, וכמובן לא בעלי החזקות עצמם, שעצם קיומם במשק הגז הטבעי הוא הוא – בעיני העותרים – החטא הקדמון של משק הגז הטבעי בישראל".

בכתב תגובה שאותו הובילו עורכי הדין צבי אגמון ורובי בכר, טענה עוד קבוצת דלק כי "תפישתם של העותרים את האינטרס הציבורי שהם מבקשים לייצג היא תפישה פשטנית, המשקפת ראייה צרה וחד-מימדית, ומבוססת על אותה מציאות מדומה, אוטופית, שהם מנסים לייצר – מציאות בה יזמים פרטיים משקיעים מיליארדים בתחום עתיר סיכונים, בתנאי אי ודאות קיצוניים, עבור תמורה בלתי מוגדרת שתיקבע בדיעבד; ולשיטת העותרים, אם מציאות כזו אינה אפשרית, אזי הפיתרון הוא 'גם לי, גם לך, לא יהיה'".

"פגיעה בסעיף היציבות – תשמוט הבסיס למתווה"

באשר לטענות הענייניות של העותרים נגד הכללת סעיף היציבות מעורר המחלוקת והשימוש שנעשה בסעיף 52 לחוק ההגבלים כדי לאשר את המתווה, טענה נובל כי "אינה סבורה שבידה, או בידי העותרים, לייעץ לממשלת ישראל בכל הנוגע לשיקולי ביטחון ומדיניות חוץ, וחזקה על הממשלה ששקלה שיקולים הרלוונטיים בבואה להחיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים".

נובל הבהירה עוד כי סעיף היציבות מהווה תנאי הכרחי שבלעדיו לא יתכנו השקעות ומימון נדרשים לפיתוח תגליות הגז. נובל אף הזהירה כי "פגיעה בהוראות הללו תשמוט את הבסיס להחלטה כולה".

לדברים הצטרף בא כוחן של ישראמקו ודור, עו"ד גיא אהרנסון, שטען כי "התכיפות ופרק הזמן הקצר שבמהלכו נערכו השינויים באסדרה של משק הגז הטבעי ערערה את אמון המשקיעים בכדאיות ההשקעה בישראל. אמון אשר קל להרוס וקשה הרבה יותר לשקם".

מי שהפתיעו בניסוחיהן היו שוב שותפויות החיפושים של דלק, שהאשימו את מתנגדי מתווה הגז ב"גירוש" וודסייד האוסטרלית מהשקעה במאגר לווייתן, ציטטו מדברי ח"כ שלי יחימוביץ' בגנות זאת – ואף טענו כי לשיטת העותרים, הפעלת סעיף 52 תיתכן רק במקרה של "מתקפת חייזרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"