חגיגת הגז של תשובה: ביקושי ענק של 14 מיליארד דולר להנפקת דלק קידוחים ואבנר

ל-TheMarker נודע כי הריבית המקסימלית בהנפקה צפויה להיקבע על כ-5.4%-5.5% ■ ההנפקה של דלק ואבנר צפויה להינעל הלילה - ובסופה יגויסו כ-2 מיליארד דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

ביקושים גבוהים במיוחד נרשמים בהנפקת האג"ח של דלק קידוחים ואבנר - שותפויות הגז והנפט הנמנות על קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. המשקיעים הזרים, ביחד עם המשקיעים המוסדיים מישראל, העבירו במהלך הימים האחרונים ביקושים בהיקף מצטבר של 14 מיליארד דולר, ביחס להיקף גיוס מבוקש של 2 מיליארד דולר. ההנפקה צפויה להינעל הלילה.

גופים מוסדיים מישראל - בהם קופות גמל וקרנות פנסיה – הזרימו ביקושים בשווי של 4 מיליארד דולר. זאת, בעוד חתמי ההנפקה - בנקי ההשקעות של ג'יי.פי מורגן, סיטי, HSBC, קרדיט אגריקול וסוסייטה ג'נרל - מייעדים למוסדיים המקומיים כ-350 מיליון דולר מהיקף הגיוס. בישראל מרכזים את ההנפקה חברות החיתום לידר הנפקות ואקסלנס חיתום (מקבוצת דלק). כמו כן משתתפות בה ברק קפיטל חיתום, מנורה חיתום, לאומי פרטנרס חתמים וכלל חיתום.

דלק מנפיקה חמש סדרות אג"ח, 400 מיליון דולר כל אחת, שייפרעו בתקופה של 3-11 שנים (3,5,7,9 ו-11 שנים). הריבית על האג"ח - שאינן נסחרות אלא בין המוסדיים עצמם - תשולם פעמיים בשנה. פירעון קרן האג"ח לא ייעשה לשיעורין (תשלומים שפרושים על פני השנים), אלא בצורה של "בולט" (הלוואות בלון) – תשלום אחד בתום תקופה שנקבעת מראש. מדובר במבנה פירעון המקובל בארה"ב.

ל-TheMarker נודע כי הריבית המקסימלית בהנפקה (כלומר זו של הסדרה הארוכה ביותר) צפויה להיקבע על כ-5.5%-5.4% דולרית. בסדרה הקצרה ביותר הריבית תעמוד על כ-3%-2.8%. לפני כחודש גייסה נתג"ז - שזכתה לדירוג זהה לזה של דלק - כחצי מיליארד שקל בריבית צמודה של 2.95%, כלומר ריבית שקלית של 4.7%, וזאת למח"מ (זמן ממוצע של החזר החוב) ארוך של 11 שנים הזהה לסדרה הארוכה ביותר של קבוצת דלק. הפער בין הריביות הוא למעשה "פרמיית הסיכון" שבה מתמחרים הזרים את ההשקעה בישראל.

לצורך ההנפקה הקימו אבנר ודלק קידוחים חברה ייעודית בשם תמר בונד בע"מ. תמורת ההנפקה, 2 מיליארד דולר כאמור, נועדה לפירעון הלוואה של כמיליארד דולר שנטלו דלק קידוחים ואבנר לפני מספר שנים לפיתוח מאגר תמר (Refinance). שאר הסכום מיועד לפיתוח מאגר לווייתן, בין היתר לקידוח הנפט שצפוי לצאת אל הפועל ב-2015. תזרים המזומנים לפירעון החוב אמור להגיע מהתקבולים השוטפים של תמר ממכירת גז למשק המקומי – ואלו ישועבדו לטובת החזר החוב.

אסדת קידוח בשדה הגז תמר שבו שותפה דלק קידוחים של יצחק תשובה

בשונה מהנפקה ציבורית רגילה, שבה מקצים כמות שווה של אג"ח לכל משתתף שהציע תנאים זהים, הגיוס של דלק ייעשה בהקצאה לא אחידה. כלומר, החתמים המובילים יוכלו לבחור למי למכור את הסחורה ובאיזו כמות. מאחר שלא מדובר בחוב סחיר, לא פורסם תשקיף לפני לגבי מצבה של המנפיקה, אלא רק "תזכיר הנפקה" (Offering Memorandum).

לקראת ההנפקה קיבלו דלק קידוחים ואבנר דירוג של AA (בסולם הישראלי) מידי S&P מעלות, דירוג של Aa2 ממידרוג - וכן דירוג בינלאומי של BBB-. מדובר בדירוג גבוה מאוד השמור לחברות בעלות איתנות פיננסית גבוהה. כך למשל, מי שזכתה לדירוג של AA בישראל היא חברת נתג"ז הממשלתית, בנק הפועלים, בנק לאומי, שטרי ההון של חברת הביטוח הפניקס, וחברת התקשורת בזק. חברת החשמל מדורגת ברמה אחת נמוכה יותר (AA-), בעוד שיצרנית המזון שטראוס בדרגה אחת גבוהה יותר (AA+). דירוג BBB- הוא הדירוג שבו מדורגת יצרנית התרופות הישראלית טבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?