סילבן שלום הורה לפרסם הפרוטוקולים של ועדת צמח

בתוך כך, במוצאי שבת מתוכננת הפגנה נוספת מול ביתו של שלום ברמת גן ■ " הלחץ עובד ומשפיע ורואים זאת בעיתונים ובהתבטאויות של חברי הממשלה והכנסת", נמסר ממארגני ההפגנה

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

שר האנרגיה והמים סילבן שלום, החליט היום (ה') לפרסם את כל הפרוטוקולים של ועדת צמח לבחינת יצוא הגז הטבעי מישראל. הוועדה, שהוקמה בתקופת הממשלה הקודמת, המליצה להתיר יצוא 53% מהגז הטבעי שיימצא אול מול חופי ישראל.

"בחנתי את הסוגיה באריכות מאז נכנסתי לתפקידי, ולאחר שיחות עם אנשי משרד המשפטים הגעתי למסקנה כי יש להגביר את השקיפות בשיח הציבורי ואת שותפות הציבור בדיונים שקדמו למסקנות הועדה. החלטתי כי יש לאפשר לציבור לקרוא את הפרוטוקולים של דיוני הועדה שישבה על המדוכה", אמר היום השר.

סילבן שלום

מתנועת ישראל יקרה לנו נמסר בתגובה כי "החלטת שלום היא תוצאה ישירה מהמחאה הציבורית למען השימוש בגז הטבעי לצרכי המשק הישראלי. השר שלום הבין את המובן מאליו: שקיפות, שקיפות, שקיפות. השלב הבא הוא העברת הדיון לדיון פומבי שקוף בכנסת עד אשר גם השר שלום יבין כי טובת המשק הישראלי היא שימוש מקומי גז.

"איש אינו יודע מה יהיה מחיר הגז או צרכי המשק בעוד 25 שנים. הדרך למזער סיכונים היא להשאיר את גז בארץ לטובת אזרחי ישראל. רצוי שבמקום להמשיך לעסוק בשקשוקת האחוזים של יצוא הגז, ידאג השר שלום לבצע את חובתו על פי החוק ולחייב את מחזיקי לווייתן לפתח את השדה לטובת המשק הישראלי.

"ללא לווייתן עלול המשק הישראלי להיקלע לגירעון חמור בגז טבעי. שום ועדות חקירה או מבקר המדינה לא יעזרו כאשר שוב תצטרך ישראל לייבא דלקים יקרים ומזהמים. הספיקה לנו שנה אחת שבה פסק הגז המצרי כדי להבין מהי העלות למשק שבו חסר גז.

"מבט אחד אל בריטניה (שבשנות ה-80 וה-90 היתה יצואנית גז) וכיום נאלצת לייבא גז יקר (כשהיא תקועה עדיין בחוזי יצוא ארוכי טווח) מבהיר מדוע כל הרעיון עליו מבוססת ועדת צמח הוא איוולת כלכלית. כעת עם חשיפת הפרוטוקולים, נוכל לראות האם כל צרכי המשק הישראלי (כולל עלות דלקים חליפים במקום הגז שיצא) - בכלל נשקלו בידי ועדת צמח".

הפגנה נוספת מול ביתו של שלום

החלטתו של שלום התקבלה לאחר לחץ ציבורי ולאחר הגשתה של עתירה בנושא לבית המשפט על ידי המכון לאחריות תאגידית והקליניקה לשינוי חברתי-סביבתי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים. בעתירה נטען כי פרסום הפרוטוקולים בתקופה הקרובה הוא קריטי להעמקת הדיון הציבורי בסוגיה ולעריכתה של ביקורת ציבורית בנושא.

"למרות שעבודתה של הוועדה היא ציבורית, בחרה הוועדה שלא לחשוף את פרוטוקולי ישיבות הוועדה במהלך חודשים רבים. כעת, לאחר לחץ ציבורי והגשתה של עתירה בנושא החליט השר לעשות זאת וחילץ את משרדו ממבוכה קשה בפני בית המשפט", אמר עו"ד אפי מיכאלי, ראש תחום הפרטה ורגולציה במכון לאחריות תאגידית. "אנו מצפים לפרסומם של הפרוטוקולים במלואם, ללא עריכה או צנזורה, וזאת כדי שניתן יהיה לבחון האופן רציני את מסקנותיה של הוועדה לאור החומרים והדברים שהובאו בפנייה".

בתוך כך במוצאי שבת מתוכננת הפגנה נוספת מול ביתו של שלום ברמת גן. ארגוני המאבק כנגד יצוא הגז מתכננים לצעוד מ"צומת עלית" ברמת גן לביתו של השר. "הציבור בישראל מתעורר ומתחיל להבין שסוחבים לו את אוצר הטבע הכי חשוב לקיום שלנו בעשורים הבאים - הגז הטבעי. 600 מיליארד שקל הוא הסכום שנפסיד אם התוכנית ליצוא הגז תעבור בממשלה.

ממארגני ההפגנה נמסר כי "אלו 300 אלף שקל לכל משפחה - שיכולים לשפר את איכות החיים של כולנו, להוריד מחירים, להגיע לחינוך, רווחה, שירותי בריאות - ליצור עתיד שונה לגמרי מהמציאות שאנחנו מכירים היום. מהפגנה להפגנה אנחנו צוברים עוד כוח, עוד תמיכה ציבורית, וכמות המפגינים גדלה. הלחץ עובד ומשפיע ורואים זאת בעיתונים ובהתבטאויות של חברי הממשלה והכנסת".

גליה שגיא מנכ"לית עמותת שקיפות בינ"ל ישראל (שבי"ל) מסרה בתגובה: "עמותת שקיפות בינ"ל ישראל מברכת את החלטת השר שלום לפרסום הפרוטוקולים ולהגברת השקיפות בשיח הציבורי. מעצם הגדרתן וועדות ציבוריות דנות בנושאים הרלבנטיים לכלל הציבור, ולכן אנו מקווים כי מעתה יפורסמו הפרוטוקולים סמוך לדיון, וכי ישיבות הוועדות הציבוריות יועברו בשידורים ישירים. אנו קוראים לכל שרי הממשלה וראשי הוועדות הציבוריות להגביר את השקיפות ולפרסם הן פרוטוקולים של ישיבות והן פרוטוקולים של ישיבות ממשלה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית