בלעדי |

הממשלה לא הכריעה כמה גז לייצא - עסקת לוויתן תדחה

ענקית הקידוחים וודסייד היתה אמורה לרכוש בסוף החודש 30% מהזכויות במאגר הגז ב-2.5 מיליארד דולר, אך השותפות צפויות להודיע על דחייה ■ הסיבות: טרם נקבעה כמות הגז שיותר לייצא ומבנה הבעלות לא אושר

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

העסקה למכירת 30% מהזכויות במאגר הגז הטבעי לווייתן לידי ענקית הקידוחים וודסייד האוסטרלית, שהיתה אמורה להיחתם באופן סופי עד סוף פברואר, תידחה בכמה חודשים. הסיבה, ככל הנראה, היא אי הבהירות הרגולטורית בשאלת היקף יצוא הגז שתתיר ישראל ליזמים.

כמו כן, קידוח האימות לווייתן 4, שנועד לאשרר את אומדני נפח הגז במאגר, עדיין לא הסתיים. באחרונה דווח בקפריסין כי תקלות טכניות עלולות לעכב את המועד שנקבע לסיומו באפריל, אך דלק שללה את התרחיש הזה.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

השותפות בלוויתן - שותפויות דלק ‏(45%‏), נובל אנרג'י ‏(40%‏) ורציו ‏(15%‏) - סיכמו בדצמבר על דילולן ב-30% לטובת וודסייד: 15% מהנתח של דלק, 10% מזה של נובל ו-5% מהחלק של רציו. בהסכם נקבע סוף פברואר למועד החתימה הסופית, אז היתה וודסייד אמורה להעביר להן 918 מיליון דולר. עם הסדרת המדיניות הממשלתית שתאפשר יצוא גז תשלם וודסייד עוד 200 מיליון דולר, ועם קבלת החלטת ההשקעה הסופית במתקן הנזלת גז ליצוא - תשלם עוד 350 מיליון דולר. לאחר מכן תשלם וודסייד 11.5% מחלקה בהכנסות מיצוא הגז, כל עוד המחיר שיתקבל יהיה מעבר למחיר מינימום, שלא נמסר. גובה תשלומים אלה עשוי להגיע עד מיליארד דולר נוספים.

החברה האוסטרלית אמורה להיות מופקדת על פרויקט יצוא הגז והקמת תשתיות היצוא. ואולם היצוא הותנה באישור מסקנות ועדת צמח, שדנה ב–2012 בעניין והגישה את מסקנותיה לראש הממשלה באוגוסט. המלצות הוועדה, שלפיהן יש להתיר יצוא של 50% לפחות מעתודות הגז של ישראל ולשריין גז לצרכי המשק למשך 25 שנה, נתקלו בביקורת ציבורית ופנים־ממשלתית, ולנוכח מערכת הבחירות, נדחה הדיון בהן לממשלה הבאה.

גורם רגולטורי נוסף לעיכוב בהשלמת העסקה עשוי להיות גם הדיון שמנהלת רשות ההגבלים העסקיים בהכרזת הממונה, דיויד גילה, שלפיה אחזקות דלק ונובל במאגר הן הסדר כובל לכאורה. ועדת צמח המליצה לבחון את האפשרות של מכירה בנפרד של הגז על ידי השותפות בשוק המקומי. גורמים בענף האנרגיה טענו אתמול ש"וודסייד באה להיות שותפה בפרויקט יצוא, והעובדה שאין החלטה על יצוא ודאי תעכב את ההתקדמות בסגירה העסקה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"