בלעדי |

הממשלה לא הכריעה כמה גז לייצא - עסקת לוויתן תדחה

ענקית הקידוחים וודסייד היתה אמורה לרכוש בסוף החודש 30% מהזכויות במאגר הגז ב-2.5 מיליארד דולר, אך השותפות צפויות להודיע על דחייה ■ הסיבות: טרם נקבעה כמות הגז שיותר לייצא ומבנה הבעלות לא אושר

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

העסקה למכירת 30% מהזכויות במאגר הגז הטבעי לווייתן לידי ענקית הקידוחים וודסייד האוסטרלית, שהיתה אמורה להיחתם באופן סופי עד סוף פברואר, תידחה בכמה חודשים. הסיבה, ככל הנראה, היא אי הבהירות הרגולטורית בשאלת היקף יצוא הגז שתתיר ישראל ליזמים.

כמו כן, קידוח האימות לווייתן 4, שנועד לאשרר את אומדני נפח הגז במאגר, עדיין לא הסתיים. באחרונה דווח בקפריסין כי תקלות טכניות עלולות לעכב את המועד שנקבע לסיומו באפריל, אך דלק שללה את התרחיש הזה.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

השותפות בלוויתן - שותפויות דלק ‏(45%‏), נובל אנרג'י ‏(40%‏) ורציו ‏(15%‏) - סיכמו בדצמבר על דילולן ב-30% לטובת וודסייד: 15% מהנתח של דלק, 10% מזה של נובל ו-5% מהחלק של רציו. בהסכם נקבע סוף פברואר למועד החתימה הסופית, אז היתה וודסייד אמורה להעביר להן 918 מיליון דולר. עם הסדרת המדיניות הממשלתית שתאפשר יצוא גז תשלם וודסייד עוד 200 מיליון דולר, ועם קבלת החלטת ההשקעה הסופית במתקן הנזלת גז ליצוא - תשלם עוד 350 מיליון דולר. לאחר מכן תשלם וודסייד 11.5% מחלקה בהכנסות מיצוא הגז, כל עוד המחיר שיתקבל יהיה מעבר למחיר מינימום, שלא נמסר. גובה תשלומים אלה עשוי להגיע עד מיליארד דולר נוספים.

החברה האוסטרלית אמורה להיות מופקדת על פרויקט יצוא הגז והקמת תשתיות היצוא. ואולם היצוא הותנה באישור מסקנות ועדת צמח, שדנה ב–2012 בעניין והגישה את מסקנותיה לראש הממשלה באוגוסט. המלצות הוועדה, שלפיהן יש להתיר יצוא של 50% לפחות מעתודות הגז של ישראל ולשריין גז לצרכי המשק למשך 25 שנה, נתקלו בביקורת ציבורית ופנים־ממשלתית, ולנוכח מערכת הבחירות, נדחה הדיון בהן לממשלה הבאה.

גורם רגולטורי נוסף לעיכוב בהשלמת העסקה עשוי להיות גם הדיון שמנהלת רשות ההגבלים העסקיים בהכרזת הממונה, דיויד גילה, שלפיה אחזקות דלק ונובל במאגר הן הסדר כובל לכאורה. ועדת צמח המליצה לבחון את האפשרות של מכירה בנפרד של הגז על ידי השותפות בשוק המקומי. גורמים בענף האנרגיה טענו אתמול ש"וודסייד באה להיות שותפה בפרויקט יצוא, והעובדה שאין החלטה על יצוא ודאי תעכב את ההתקדמות בסגירה העסקה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים