אספקת הגז הטבעי למשק צנחה ב-44% ברבעון השני של 2012

ירידה בתפוקת הגז בשל מיצוי המאגר המרכזי בים-תטיס - מאגרי הלווין החלו להזרים רק בסוף הרבעון השני ■ העלות המוערכת לנטישת קידוח לוויתן 2 זינקה ב-55% ל-47 מיליון דולר

איתי טרילניק
איתי טרילניק

אספקת הגז ממאגר ים-תטיס, היחיד המספק גז לישראל מאז הפסקת הגז המצרי, צנחה ב-44% ברבעון השני של 2012, כך לפי הדו"ח הרבעוני של דלק קידוחים. הפקת הגז ירדה מכ-172 מיליוני מ"ק ברבעון הראשון ל-96 מיליון בלבד בחודשים מרץ-יוני, בשל מיצוי המאגר והקושי להפיק את מעט הגז שנותר בו. מאגרי הלווין, פינקלס ונועה, נקדחו במהלך הרבעון השני ולא הספיקו להשפיע משמעותית על אספקת הגז ברבעון. העלות המוערכת לנטישת קידוח לוויתן 2 מגיעה כעת ל-46.6 מיליון דולר, 55% יותר מעלות שהוערכה בעבר.

כתוצאה מהירידה בהפקת הגז, פחתו הכנסות השותפות במאגר בכ-33%, והעלות הממוצעת להפקת יחידת גז עלתה בכ-27% ל-0.62 דולר למיליון BTU. ואולם, המחיר הממוצע ליחידת הגז עלה גם כן ב-21% ל-5.46 דולר, כפי הנראה בשל מנגנון Take or Pay בהסכמים עם לקוחותיה, המחייב תשלום על כמויות גז מינימליות, גם אם לא נצרכו בפועל.

בנוסף לעלייה במחיר הממוצע ליחידת גז, פחתו התקבולים השונים למדינה וגורמים אחרים. לפיכך, עלה ממוצע התקבולים נטו ליחידת גז מ-2.99 דולר למיליון BTU ברבעון הראשון ל-4.2 דולר. ואולם, העלייה ברווחיות ליחידת גז לא פיצתה על הירידה בהכנסות, שפגעה ברווחיותה של דלק.

רווחיה של דלק קידוחים הגיעו ל-4.03 מיליון דולר, לעומת 4.65 מיליון דולר ברבעון הראשון ו-11.1 מיליון ברבעון השני ב-2011. למעשה, על פי החישוב בדו"ח, הירידה ברווחיות ברבעון השני תביא לזיכוי של 269 אלף שקל בחישוב "מס ששינסקי", המס על רווחי היתר של חברות הגז, המתקבלים כאשר ההכנסות ממכירת הגז עולות ב-50% על ההוצאות.

ברבעון השני לא נכללו כמעט ההכנסות ממאגרי פינקלס ונועה הסמוכים לים תטיס, ופותחו על מנת להגביר את אספקת הגז בקיץ. פינקלס החל להזרים גז ב-13 ביוני, אך ההזרמה נפסקה תוך שלושה ימים, שכן נתגלה מימן גורפתי בגז, בשיעור העולה על השיעור המותר להזרמה במערכת ההולכה של נתג"ז.

לפיכך החלה מפעילת המאגר, נובל אנרג'י, לבחון פתרונות לטיפול בבעייה, והאספקת מן המאגר הקטן החלה לבסוף רק ב-19 ביולי, אחרי תקופת הדו"ח. מאגר נועה החל להזרים ב- 24 ביוני, ולפיכך לא תרם משמעותית להכנסות ברבעון.

מן הדו"ח נראה כי התקלה בקידוח לוויתן 2, שהובילה להחלטה לאטום ולנטוש את הקידוח, מסובכת מכפי שנחשבה בסוף הרבעון הראשון. העלות המוערכת לביצוע פעולות הנטישה הוערכה בסוף הרבעון הראשון ב-30 מיליון דולר, והשותפות במאגר אף מסרו לממונה על הנפט במשרד האנרגיה ערבות בנקאית בסכום זה.

ואולם, בסוף הרבעון השני מציינת דלק כי העלות המוערכת לביצוע הנטישה היא ל- 46.6 מיליון דולר, עלייה של למעלה מ-55%. כמו כן מציינת דלק כי ההחזרים מחברת הביטוח בשל התקלה לכלל השותפות במאגר הגיעו ל-52.8 מיליון דולר (בניכוי השתתפות עצמית). הכיסוי הביטוחי לתקלה הוא 200 מיליון דולר.

מדובר בקידוח שני במאגר, הנחשב הגדול בישראל (כ-450 BCM) ונמצא בבעלות קבוצת דלק (45%), נובל אנרג'י (40%) ורציו (15%). במהלך הקידוח פרצו מים לפיר הקידוח, והחלו למעשה לנבוע מלב האדמה אל תוך הים.

התקלה מחייבת ככל הנראה את נטישת הקידוח בהליך מסודר, הכולל יציקת בטון אל תוך הבאר וסתימתה. בנוסף, ייתכן וידרש קידוח נוסף, דרכו יוזרמו חומרי אטימה לבאר הקיימת. על פי הערכות השותפות, שערכו במקום פעולות ניטור אקולוגי בעלות מדווחת של מיליוני דולרים (4.2 מיליון מתוכם שולמו על ידי דלק קידוחים), אין לשפיעת המים מן הבאר השפעה סביבתית שלילית. ואולם, התקלה עוררה דאגה רבה במשרדי האנרגיה והגנת הסביבה, שכן לו היה מדובר בשפיעת נפט, עלול היה להגרם אסון סביבתי באזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה