רגע לפני ההסדר בדלק נדל"ן: התגלה מאגר גז טבעי נוסף ב"תמר"

כמות הגז במאגר החדש והשפעותיו עדיין לא ברורות; כמות הרזרבות במאגר תמר, ללא המאגר החדש, עלו ב-8% ל-9.1 TCF

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

במאגר הגז טבעי "תמר" הנמצא בים העמוק שמול חופי חיפה נמצא מאגר גז נוסף בשכבת קרקע עמוקה יותר, כך עולה מתשקיף לקראת הנפקה שפרסמו אמש דלק קידוחים ואבנר שבשליטת יצחק תשובה, המחזיקות ב-15.6% כל אחת מהמאגר. השפעותיו של המבנה החדש שהתגלה - הן על כמות הגז הטבעי הנמצא בתמר, והן על ההערכות לגבי שכבות קרקע דומות שטרם התגלו עד כה במקומות נוספים באגן הים התיכון - טרם נותחו ונחשפו במלואן.

במבנה תמר, המתוכנן להתחיל למכור גז טבעי לישראל ב-2013, נקדחו 6 קידוחים לעומק ראשוני של 2,500 מטר (כולל עומק מים), כאשר בשלב הבא אמור כל אחד מהם להגיע לעומק סופי של 5,160 מטר. ביוני האחרון, הגיע קידוח תמר3 לעומק הסופי, וגילה כי מתחתיו שוכן מאגר גז טבעי נוסף בשכבת קרקע עמוקה יותר- שכבה D. עובי השכבה עומד עד 25 מטרים, והיא נמצאת ב"תא שבר", כך שבשני הקידוחים שהגיעו לעומק הסופי לפני תמר3, לא נמצא בה גז טבעי כלל. תגלית תמר עד כה הינה בשכבה של 140 מטר, לשם השוואה.

על פי הדיווח, מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י האמריקאית (36% מתמר) "ממשיכה לאסוף נתונים על שכבה D ופועלת לניתוח ההשלכות על היקף הרזרזבות במבנה תמר וכן על הימצאותה האפשרית ברישיונות חיפוש נוספים של החברה בשלב זה טרם ניתן לקבוע את גודלו את וכלכליותו של המאגר הנוסף". נוסף לשותפויות מקבוצת דלק ונובל, מחזיקות בתמר גם ישראמקו שבשליטת חיים צוף וקובי מימון (28.7%) ואלון חיפושי גז (4.1%).

עוד עולה מן התשקיף, ללא קשר להמצאותו של המאגר החדש, כי רזרבות הגז הטבעי במאגר תמר (הכמויות המוכחות כתוצאה מששת הקידוחים, יחד עם הכמויות הצפויות) – עודכנה מעלה וכעת עומדת על 9.1 TCF (טריליון רגל מעוקבת) – עלייה של 8% לעומת הכמות המוערכת הקודמת שעמדה עד כה על 8.4 TCF.

עיון בתזרים המשוער שהוכן עבור השותפויות מגלה כי אלה צופות את מיצוי מאגר תמר בתוך 25 שנה בלבד (עד 2038). זאת, כאשר כבר בשנת 2013 נחזית מכירת גז בנפח של 5.2 BCM לשוק הישראלי.

מן הטבלה שהוצגה בתשקיף עולה כי כבר בשנת 2018 יגיע המאגר לאספקה המקסימלית של 10.3 BCM – נפח גז גבוה מתחזיות משרד התשתיות, וגבוה לאין שעור מן התחזיות בהן נקבו חברות הגז במסגרת דיוני ועדת ששינסקי. נפח שכזה יחייב את שדרוג מערכת הולכת הגז אל החוף, וייתכן שעד אז יידרשו השותפות בהקמת הצנרת לצפון הארץ.

אספקה מקסימלית זו אגב, נחזית במודל שהוכן עבור השותפות למשך שלוש שנים בלבד (עד 2020), אז תחל ירידה הדרגתית באספקת הגז. יתכן שהסיבה לכך נעוצה בצפי לכניסת ספק גז נוסף למשק עד אז (אולי אף מאגר לוויתן).

חברת NSAI, המבצעת את ניתוח הנתונים עבור נובל אנרג'י, פירסמה גם תזרים מהוון, כאשר מחיר הגז לפיו עבדה עמד על 5.95 דולר ליחידת גז טבעי ב-2013, ועדכון מעלה של 2% בכל שנה. בימים אלו מנהלות השותפות בתמר משא ומתן עם חברת חשמל לגבי מחיר הגז שתמכור לה. מים תטיס עומד כיום המחיר על כ-3.6 דולר ליחידת גז טבעי. ערן יונגר ממגדל שוקי הון העריך השבוע כי הטווח למחיר שייחתם עומד על 5.8-5.4 דולר ליחידת גז טבעי, כך שהמחיר המצויין נמצא בטווח העליון ואף מעליו. לפי התזרים המעודכן, בהיוון של 10% (המקובל בענף), יעמוד התזרים השוטף של כל אחת מהשותפויות מ"תמר" על כ-100 מיליון דולר בממוצע בשנה עד 2019.

הגשת התשקיף הינה שלב ראשוני לגיוס, הסכום המבוקש עדיין לא פורסם והשותפות עדיין לא החליטו אם יגייסו בדרך של הנפקת יחידות או הנפקת זכויות לבעלי יחידות קיימים. בכל מקרה, לפיתוח "תמר" מסוף רבעון ראשון 2011 ועד להפקה המתוכננת ב-2013 דרושות לכל אחת מהשותפות 360 מיליון דולר. מבחינתן של השותפויות מקבוצת דלק, מימון הביניים לתמר כבר סגור עם הבנקים, והן צריכות לסגור את המימון לטווח ארוך עם הבנקים הזרים. השותפות מציינות כי ישראמקו עדיין לא אישרה את תוכניות הפיתוח.

בחודשים האחרונים פועלות השותפויות לגייס כ-200 מיליון שקל כל אחת - אם באמצעות קבלת הלוואה מהבנקים על בסיס תזרים המזומנים מים תטיס, המאגר מוכר הגז שלהן, ואם בהנפקת יחידות השתתפות. למימון לווייתן יזדקקו לכ-200 מיליון שקל כל אחת. נכון לתחילת 2011, לדלק קידוחים יש 37 מיליון דולר בקופה ולאבנר 47 מיליון דולר.

25 מיליון דולר מתמורת ההנפקה צפויים להיות מיועדים לפיתוח מאגר נועה, שבפרוייקט ים תטיס. נזכיר כי בימים אלו מתכננת חברה אחרת של תשובה, דלק נדל"ן שנקלעה לקשיים, להגיע להסדר חוב על בעלי האג"ח שלה, להם היא חייבת 2 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים