בשורה רעה לישראל? ירדן הסכימה לשלם יותר עבור הגז המצרי

מצרים הודיעה בחודש שעבר כי בכוונתה לבחון את חוזי הגז עם ירדן, סוריה, לבנון וישראל, וכי היא מקווה להגדיל את הכנסותיה מגז טבעי ב-4-3 מיליארד דולר בשנה

ליאור זנו, פרשנות
ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור זנו, פרשנות
ליאור זנו

ממשלת ירדן הסכימה לשלם מחיר גבוה יותר עבור הגז הטבעי שהיא רוכשת ממצרים - כך דיווחה אתמול סוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווח, השינוי בעמדתה של ירדן מחזק את הצד המצרי במשא ומתן על מחיר הגז המיוצא גם לישראל.

מצרים הודיעה בחודש שעבר כי בכוונתה לבחון את חוזי הגז עם המדינות להן היא מספקת: ירדן, סוריה, לבנון וישראל, וכי היא מקווה להגדיל את הכנסותיה מגז טבעי ב-3-4 מיליארד דולר בשנה. כל זאת כאשר המדינה שהדיחה את נשיאה לפני כחודשיים סוערת בחודש האחרון סביב עסקת הגז עם ישראל והטענה כי המחירים שמשלמת ישראל למצרים עבור גז טבעי מוזלים.

לפני כשלושה שבועות הגיש התובע הכללי המצרי כתבי אישום נגד שר הנפט לשעבר, סאמח פאהמי, וחמישה בכירים אחרים, בשלושה סעיפי שחיתות שנוגעת לעסקת מכירת הגז הטבעי ממצרים לישראל. השישה מואשמים בפגיעה באינטרסים הלאומיים של מצרים, בבזבוז כספי ציבור ובהעברת הגז המצרי לידי גופים זרים שייהנו ממנו.

כבר לפני כחודשיים זומן פאהמי לחקירה בטענה כי איפשר מכירה של גז טבעי במחירים מוזלים לישראל ולשש מדינות אירופיות אחרות, והסב בכך למצרים הפסד של 3 מיליארד לירות מצריות (יותר מחצי מיליארד דולר). פאהמי טען להגנתו כי מילא אחר הוראותיו של נשיא מצרים המודח, מובארק.

הגז המצרי מספק כיום 40% מצריכת הגז הטבעי של ישראל. הגז נמכר לישראל על ידי ספקית הגז המצרית EMG הרוכשת את הגז מממשלת מצרים ומוכרת אותה למדינות, כאשר היא גוזרת עמלת תיווך. EMG נשלטת על ידי המיליארדר המצרי הנס חוסיין סאלם (28%), PTT התאילנדית (25%), קבוצת מרחב שבבעלותו הישירה של יוסי מימן ואמפל, חברה ציבורית בשליטת מרחב (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) ומשקיעים מוסדיים ישראליים (4.4%).

ב-2010 סיפקה EMG לישראל 2.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי ב-360 מיליון דולר, והחברה צפתה בדו"חותיה כי תגדיל את הכמות ותמכור 3 BCM ב-2011, בעיקר לחברת החשמל ולחברה לישראל. מצרים התחייבה לספק לישראל עד 7 BCM בשנה למשך 20 שנה (עם אופציה להכפלת תקופת ההתקשרות). אם מכסה זו אכן תתמלא, צופים ב-EMG הכנסות של מיליארד דולר בשנה.

המחיר החדש שנקבע בין מצרים לירדן לא פורסם. כיום צורכת ירדן כ-3 BCM גז טבעי מצרי בשנה המשמשים לכ-80% מייצור החשמל בממלכה. מדובר בחוזה לרכישת כ-1 BCM בשנה במחיר מסובסד של דולר למיליון BTU (יחידת מידה תרמית) ובחוזה לרכישת 2 BCM נוספים לשנה במחיר שנע לפי הערכות בין 2-3 דולרים למיליון BTU. החוזה בין המדינות נחתם ב-2004 ומאז נמנעה מצרים מלייקר את המחיר, כמו גם לגז שהיא מוכרת לסוריה ולבנון.

לגבי הגז לישראל, ב-2000 התחייבה מצרים למכור לספקית הגז הגז EMG גז טבעי במחיר משוער של כ-1.5 דולרים למיליון BTU . מחיר נמוך יחסית זה איפשר ל-EMG לזכות במכרז חברת החשמל לאספקת גז בתמורה ל-2.75 דולר למיליון BTU ולמכור גז ללקוחותיה הפרטיים בישראל בתמורה למחיר משוער של 4 דולרים למיליון BTU.

אולם ב-2008, עם תחילת הזרמת הגז הטבעי לישראל, דרשה מצרים לייקר את מחיר הגז ובתום חודשיים של מו"מ הוכפל מחיר הגז שרוכשת EMG ממצרים לכ-3 דולרים למיליון BTU ובעקבות כך גולגל הייקור ללקוחות בישראל כך שחברת החשמל הישראלית משלמת כיום כ-4 דולר למיליון BTU.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל