אי.בי.אי על פיצוץ הצינור במצרים: "הוכחה ניצחת שלא ניתן להסתמך על הגז המצרי"

גיל בשן: כל עוד לא התייצב השלטון במצרים לא נראה שלשלטון הזמני יש אינטרס לשמר אספקת גז יציבה

ליאור זנו
ליאור זנו

פיצוץ צינור הגז המוביל גז ממצרים לישראל הבוקר בחצי האי סיני, לא בישר לשוק ההון הישראלי חדש. בכל זאת, מדובר בפיצוץ שלישי וניסיון חבלה רביעי בצינור בתוך חמישה חודשים. כמו גם בימי המסחר בהם נודע על הפיצוצים הקודמים, צונחת כעת מניית אמפל של יוסי מימן, השותפה בצינור הגז המצרי, ואגרות החוב שלה מסדרות א, ב ו-ג' מאבדות כ-3%-4% והתשואה עליהן מזנקת לכ-16%.

"פיצוץ שלישי מתחילת השנה זו הוכחה ניצחת שלא ניתן להסתמך על הגז המצרי, לפחות לא בתקופה הקרובה" אמר היום גיל בשן, אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי. "כל עוד לא התייצב השלטון במצרים לא נראה שלשלטון הזמני יש אינטרס לשמר אספקת גז יציבה. כמובן שהנהנות העיקריות מהמצב הן מניות הגז המקומיות בראשן ישראמקו, שהאחזקה העיקרית שלה היא מאגר הגז הטבעי תמר, שאמור להיות הפיתרון לאספקת הגז לחברת החשמל החל מ-2013", הוסיף בשן.

מניותיהן של השותפות במאגר הגז הטבעי "תמר" - דלק קידוחים (15.6%), אבנר (15.6%), ישראמקו (28.7%) ואלון חיפושים (4.1%) - עולות במהלך המסחר, בשל הציפיה של תקלה נוספת אצל המתחרה המצרי תסייע להן במשא ומתן שהן מנהלות עכשיו מול חברת החשמל הישראלית על מחיר הגז הטבעי שהן צפויות למכור לה בשנים הבאות.

ירון זר אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים אמר כי "בשלב זה המשקיעים ממתינים להבהרה מצד אמפל לגבי מהות הפגיעה ומשך זמן התיקון עד לחזרת אספקת הגז וכדי לדעת האם מדובר באירוע מהותי. חשש המשקיעים הוא שהאירוע ימשך תקופה ארוכה בשל הניסיון של שתי החבלות האחרונות". עוד הוסיף זר כי "יחד עם זאת, לפי הפרסומים בתקשורת, הפגיעה היא בנקודה לפני פיצול הצינור המוביל גז לישראל וירדן, וייתכן שהמצרים אינם מעוניינים בפגיעה בירדנים באם העלו להם לאחרונה את המחיר".

שעתיים לאחר פתיחת המסחר בתל אביב ושעות לאחר היוודע דבר הפיצוץ, פירסמה אמפל למשקיעיה בבורסה הודעה קצרה: "זמן קצר לאחר 01:30 בלילה אירע פיצוץ בצינור הגז המצרי, כ-100 ק"מ מערבית לאל-עריש, בשל מתקפת טרור. הצינור שייך לGASCO האחראית על הובלת הגז ונשלטת על ידי חברת הגז המצרית הממשלתית EGAS. GASCO הנחתה את כל לקוחותיה לעצור את קבלת הגז, על פי נהלי הבטיחות שלה. כרגע, מעריכים מומחי GASCO את הנזק לצינור".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker