צפו במצגת

שותפות ב"מירה" ו"שרה" צנחו: "המשקיעים ניצלו את ההודעה לממש רווחים"

הכשרה אנרגיה נפלה ב-24%, מודיעין איבדה 19%; אנליסט האנרגיה ערן יונגר: "מצטרף לנו שחקן נוסף ודי משמעותי - בערך בקנה מידה של תמר"

ליאור זנו

שוק הגז הישראלי הצעיר, הכולל כיום בעיקר את מאגרי הגז הטבעי המוכחים "ים תטיס", "תמר" ו"לוויתן", קיבל היום חברים פוטנציאליים חדשים: רישיונות חיפושי הגז "מירה" ו"שרה" הנמצאים כ-40 ק"מ בעומק הים, אל מול חופי חדרה.

כמות גז אופציונלית זו עשויה להימצא בכ-8 מאגרים תת קרקעיים (פרוספקטים), הנמצאים בשטחי שני הרישיונות, כאשר הגדול מביניהם נמצא ברישיון "מירה" וכמות הגז המוערכת בו עומדת על כ-4 TCF. לשם השוואה, כמות הגז הטבעי המוכחת במאגר "תמר" עומדת על 8.4 TCF, ואמורה לספק את צרכי מדינת ישראל ל-20 השנים הקרובות.

5 מתוך 5 |
דו"ח הערכת משאבים פרוספקטיביים
1 מתוך 5 |
מפת זכויות
2 מתוך 5 |
חתך תלת מימדי מוכלל לאורך המבנים של שרה ומירה

למרות האופטימיות ששידרו נמרודי מראני, מניות השותפות בשני הרישיונות, בעיקר הכשרה אנרגיה ומודיעין, הציגו היום ירידות חדות במחזורי המסחר הגבוהים בבורסה. ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון הסביר את הירידות בכך ש"המניות רצו מעל 100% בשבועיים האחרונים, והמשקיעים ניצלו את ההודעה לממש רווחים".

עוד הוסיף יונגר, כי "אם מסתכלים מעבר למספרים, נראה שהשוק שלנו יכול להפוך לשוק משוכלל. אם בעבר דיברו על ספק יחיד וחשש ממונופול בתחום הגז היום אנחנו יכולים לראות שבעוד 5 שנים מצטרף לנו שחקן נוסף ודי משמעותי, בערך בקנה מידה של תמר, ככה שהמשק הישראלי יראה מולו שני שחקנים מקומיים ועוד שחקן שלישי מצרי. בטווח הארוך ברמה התפעולית נראה את המאגרים האלו מחוברים אחד לשני ועל כן יהיה תשלום העברה מסויים".

גיל בשן מאי.בי.אי חושב "שיש פה מקרה קלאסי של קנה בשמועה ומכור בידיעה. בדרך כלל חלומות שווים הרבה יותר מהמציאות. בכל הנוגע לגז, התוצאות הן בהתאם להערכות המוקדמות בשוק. בנוגע לנפט, המספרים מעט מאכזבים, הכמויות יחסית קטנות ואני לא חושב שהבמשקיעים נותנים יותר מדי שווי לאופציה הזאת. ברמה הכלכלית, TCF אחד לפה ולשם זה פחות משנה, יותר מהותי מה יעשו עם הגז. השאלה המהותית היא, האם יש פה שחקן חדש שיתחרה על נתח בשוק המקומי או שהמאגר הזה יופנה לייצוא".

בנוסף לאכזבות שמנו האנליסטים, ניתן גם למנות את בלבול המשקיעים משני נתונים העולים מדו"חות החברה: הנתון הרשמי שפירסמה החברה מדבר על ממוצע כלכלי של 6.5 TCF (טריליון רגל מעוקבת) בשני הרישיונות. עם זאת, הנתון שהציגה הכשרה למשקיעים הוא הנתון ה"ממוצע" (Mean) מבין טווח ההערכות, אולם נתון סטטיסטי שכיח אחר הוא החציון של טווח הנתונים המכונה ה"הערכה הטובה ביותר" (P50). במקרה זה, השכיח מורה על כמות של 2.9 TCF בלבד בשני המבנים יחד (1.4 TCF בכל מבנה).

גורם בכיר בשוק האנרגיה שאינו קשור לשותפויות, הסביר כי "בדרך כלל החציון והממוצע הכלכלי דומים יחסית, אך העובדה כי המספרים שונים אומר שהטווח בין הכמות המינימלית למקסימלית שאפשר למצוא הינו גבוה מאוד". ואכן, ההבדל טמון בהערכות הכמות ברישיון "מירה", הגדול מבין השניים, בו במקרה הגרוע יימצאו 0.17 TCF גז טבעי ובמקרה הטוב ביותר עשויים להמצא 12.1 TCF – הבדל עצום.

דויטשה בנק: צפויה להתקיים תחרות במשק הגז

"אם יגלו גז טבעי במירה ובשרה, ימצאו מתחרות לשותפויות המחזיקות בתמר. ללוויתן, שהוא מאגר שמכוון בעיקר ליצוא, גילוי גז טבעי עשוי להוות יתרון בכדאיות הכלכלית בהפקת גז נוזלי", כתבו במחלקת המחקר של דויטשה בנק בעקבות פרסום הנתונים הבוקר.

עוד מוסיפים בדויטשה כי "זהו הפרויקט הראשון שלא יופעל על ידי נובל אנרג'י ולכן צפויה להתקיים תחרות במשק הגז. עד כה היה רק הספק המצרי". בשל כך, סבורים בדויטשה כי ישראמקו, המחזיקה בתמר ללא אחזקות בלוויתן, עשויה להפסיד אם יגלו גז טבעי במירה ושרה בשל התחרות המקומית שתתפתח ואילו רציו שמחזיקה בלוויתן תיהנה מהגדלת הכדאיות הכלכלית בהפקת גז נוזלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker