פוטנציאל הגז הממוצע ב"מירה" ו"שרה": הסתברות של 54% למציאת 6.5 TCF

עם זאת, השותפות הציגו את ה"ממוצע", הנתון ה"שכיח" שמורה על כמות של 2.9 TCF בלבד בשני המבנים יחד

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

ברישיונות "מירה" ו"שרה" הימיים קיימת הסתברות של 58% ו-43% בהתאמה להמצאות 4.6 TCF ו-1.9 TCF בהתאמה - כך מפרסמת היום חברת הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי, השותפה הגדולה ברישיונות במסיבת עיתונאים שכינסה הבוקר (ה').

עם זאת, הנתון שהציגה הכשרה למשקיעים הוא הנתון ה"ממוצע" (Mean) מבין טווח ההערכות, אך נתון סטטיסטי שכיח אחר הוא החציון של טווח הנתונים המכונה ה"הערכה הטובה ביותר" (P50). במקרה זה, השכיח מורה על כמות של 2.9 TCF בלבד בשני המבנים יחד (1.4 TCF בכל מבנה).

 גורם בכיר בשוק האנרגיה שאינו קשור לשותפויות, הסביר כי "בדרך כלל החציון והממוצע הכלכלי הם דומים יחסית, אך העובדה כי המספרים שונים אומר שהטווח בין הכמות המינימלית למקסימלית שאפשר למצוא הינו גבוה מאוד".

מתחת לשכבות הקרקע קיים פוטנציאל נפט של 151 מיליון חביות נפט, בהסתברות משוקללת של 18%. לשם השוואה, בלוויתן פוטנציאל ל-1.2 מיליארד חביות נפט בהסתברות של 8% ו-17%. בשרה יש לנו 23% הסתברות ל-37 מיליון חביות, ובמירה הסתברות של 16% ל-113 מיליון חביות.

רישיונות שרה ומירה נמצאים בים העמוק, 40 ק"מ מערבית לחדרה וסמוכים לתמר ודלית. לשם השוואה, בלוויתן פוטנציאל ל-1.2 מיליארד חביות נפט בהסתברות של 8% ו-17%.

"ידענו שיש לנו בידיים פוטנציאל לווינר אמיתי אבל חייכנו מאוד, לא היינו מעיזים לתת הסתברות כזאת. חברת נידרלנד היא שמרנית ואני מקווה שהמספרים ישתפרו בהמשך", אמר מנכ"ל החברה, אוהד מראני.

ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הגז ברישיון "מירה", הינו כ- 4.6 TCF של גז טבעי, בהסתברות גיאולוגית משוקללת של 58%. ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הגז ברישיון "שרה", הינו כ- 1.9 TCF של גז טבעי, בהסתברות גיאולוגית משוקללת של 43%.

3 ימים לפני מסיבת העיתונאים רכשו צחי סולטן ונוחי דנקנר 4.5% נוספים ברישיונות הימיים "שרה" ו"מירה".

"אנחנו נהיה הדבר הגדול הבא במדינת ישראל"

זה יום חג לחברת הכשרת היישוב אנרגיה, לחברה האם, מודיעין שיגיעו אחר כך ו-IPC (שלדיאלי) שנמצאים פה", פתח בדבריו מראני.

"אנחנו היום כולנו מחייכים ויש חברה רצינית שמתקדמת חזק בתוכנית העבודה ואין לי ספק שאנחנו הולכים להיות הדבר הגדול הבא במדינת ישראל. צריך לזכור שהתחלנו מכלום לפני שנה וכל הקרדיט מגיע לנמרודי שהגה את העניין לפני שנה וחודשיים. אני בטוח שכל מי שיישאר איתנו לטווח הארוך יראה ברכה בעמלו", הוסיף מראני.

"לקח טיפה יותר זמן ממה שציפינו לנתח את התוצאות ואנחנו מכבדים את זה", המשיך מראני, בהתייחסו לזמן הרב בו ממתינים המשקיעים לתוצאות, "אנחנו נמצאים במצב מאוד מעניין ומלהיב- אנחנו הולכים לקדוח בסביבות ינואר, עם שינויים של חודש לכאן או לכאן. אני עדיין לא יכול לחשוף את שם האסדה, אבל היא עם איכויות טובות מאוד. אנחנו מתכוננים לקדוח גם את שרה וגם את מירה.עוד לא החלטנו איזה רישיון לקדוח קודם".

"חיכינו לא מעט זמן, אולי חלק איבדו חלק מהסבלנות אבל ההמתנה היתה משתלמת ביותר. החלטנו לעשות את הדרך הארוכה, בלי קיצורים, כדי להגיע בדרך הכי נכונה לקידוח אופטימלי עם הסיכוי הכי טוב לתגלית. צריך להשקיע בזה זמן, כסף וסבלנות. זו הדרך הכי קצרה, בסופו של יום".

מפת חיפושי הגז הימיים בישראלצילום: כלל פיננסים

"השקענו הרבה כסף בעבודות נוספות לניקוי רעשים. לא הסתפקנו בנתוני ה-3D, נתנו לחברה הבינלאומית המובילה בתחום לעשות עבודה מיוחדת שהשקענו בה מעל מיליון דולר לטיוב הנתונים, זה לא משנה את הנתונים אבל מטייב אותם בשביל עבודת הניתוח. לנו היה את הפיענוחים הפנימיים שלנו עם תוצאות מצויינות, שנתנו לנו את הביטחון הגדול אליו התייחס עופר (נמרודי, ל"ז) בעבר ואל אותם נתונים התייחסנו כשרצנו וחתמנו על חוזה עם אסדת קידוח. החלטנו להוציא מיד את הנתונים הגולמיים כדי לתת לפענוח עצמאי בלתי תלוי ולקחנו את החברה הכי טובה בעולם, אולי הכי שמרנית בעולם".

מחכים שנה לתוצאות

המשקיעים ברישיונות חיפושי הגז והנפט הימיים "שרה" ו"מירה" מחכים כבר כשנה לפרסום תוצאות הסקרים הסייסמים התלת-מימדיים שנערכו בהם, ויעידו באופן רשמי מהי ההסתברות למציאת גז או נפט ובאיזה היקף.

רישיונות שרה ומירה נמצאים בים העמוק, 40 ק"מ מערבית לחדרה וסמוכים לתמר ודלית. הסקרים הסיסמיים אמנם בוצעו כבר לפני שנתיים, אך בשנה וחצי האחרונות החליפו הרישיונות ידיים, התוצאות נשלחו לחברת NSAI לעיבוד מחדש, ופרסום הסקרים הסופי נדחה שוב ושוב. אף על פי שתוצאות חלקיות של הסקרים כבר פורסמו בעבר, הכוללות היקפים והסתברויות, ואסדת הקידוח כבר הוזמנה - המשקיעים אינם מוותרים על ספקולציות לקראת הפרסום הרשמי הצפוי.

במארס 2010 רכשו מודיעין והכשרת היישוב של עופר נמרודי את מרבית הזכויות ברישיונות תמורת 16.1 מיליון דולר בעסקה סבוכה שכללה שותפים רבים שדרשו נתחים מהרישיונות. 

כיום, מחזיקים ברישיונות עמנואל אנרגיה (19.2%), החברה הבת של הכשרה אנרגיה המחזיקה ב-27.3% נוספים, החברה האם הכשרת היישוב (5%), מודיעין (20.5%) אי.די.בי (5%), IPC הקנדית (13.6%) - שחצי ממנה צפוי להתמזג לתוך השלד הבורסאי שלדיאלי, ומפעילת הקידוח GGR 10%.

בסקר הדו-ממדי (2D) שנערך ב-2010 נמצא כי לקידוחים יש פוטנציאל להמצאות של 5-6 TCF(טריליון רגל מעוקבת) גז טבעי במקום. בתחילת דצמבר 2010 פירסמה חברת שלדיאלי, שלתוכה צפויה להתמזג מחצית מחברת IPCהשותפה גם היא בשני הרישיונות, כי על פי דו"ח של חברת צ'פמן קיימת הסתברות גיאולוגית של 43% למציאת גז טבעי בהיקף 4.77 TCF(טריליון רגל מעוקבת) בשני הרישיונות. בניגוד לדיווחים דומים ברישיונות ימיים אחרים, צ'פמן פירסמה גם הסתברות מסחרית, בנפרר מההסתברות הגיאולוגית, של 40%.

שר האוצר, יובל שטייניץ ,בירך על התגליות: "הגילויים שנתבשרנו עליהם היום הינם ברכה לענף הגז והאנרגיה בפרט ולמשק הישראלי בכלל. ככל שגילויים אלה יתבררו כנכונים, הם יחזקו אף יותר את התחרות ההכרחית בין מאגרי הגז הקיימים ויובילו להוזלת מחירים.

"גילויים אלה מוכיחים את חשיבות הקמתה של וועדת ששינסקי והיישום המהיר של מסקנותיה. כך הובטח חלקם של אזרחי מדינת ישראל במשאבי הטבע שנתגלו זה עתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker