מסיבת העיתונאים לא שיכנעה: גבעות יורדת ב-5.5% במחזור מסחר גבוה

יואב בורגן: קיבלנו עוד קצת פרטים לגבי תמונת המצב הנוכחית, אך לא היה חידוש מהותי

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

יום לאחר מסיבת העיתונאים המתוקשרת של גבעות עולם בקידוח הנפט מגז 5 הסמוך לראש העין, ויחידות ההשתתפות של השותפות רושמות ירידות של כ-5.5% בבורסה, תוך שהן מרכזות מחזור מסחר של כ-25 מיליון שקל. בתוך כך, מתקיים הבוקר סיור של משקיעי גבעות פרטיים באתר.

"היו ציפיות קצת יותר מדי גבוהות לקראת מסיבת העיתונאים. כנראה שהן קצת נופחו בצורה לא פרופורציונלית", הסביר יואב בורגן מפועלים סהר, שנכח במסיבת העיתונאים אמש, את הירידות. "בסך הכל קיבלנו עוד קצת פרטים לגבי תמונת המצב הנוכחית, אך הם לא סיפקו כל חדשות. לא ניתנו מידעים מהותיים לעומת רצף הדיווחים האחרונים שלהם. בשורה התחתונה התחזית בהחלט נראית חיובית, כשכמובן המשוכה העיקרית או אבן הדרך היא עמידה ביעד של מבחני ההפ'קה ארוכה הטווח, זאת אומרת קצב הפקה בר קיימא של כ-800 חביות ליום ממקטע 8b".

למסיבת העיתונאים שנערכה לראשונה מאחורי שעריו הנעולים-תמיד של קידוח הנפט מגד 5 הגיעו שפע של עיתונאים ואנליסטים בציפייה לחדשות אודות הקידוח. "בקיץ 2013 כבר נקדח את בארות 6,7 ו-8" הכריז גיורא איילנד, יועץ מיוחד לשותפות, וסיפק את הכותרת היחידה לשלל העיתונאים, אף על פי שהתוכניות לפיתוח השדה כולו כבר ידועות מאז מסיבת העיתונאים בדצמבר 2010, אז הוצג דו"ח חברת הייעוץ הבינלאומית "בייקר יוז".

טוביה לוסקין גיאולוג השותפות ומוטי מורל, יועץ התקשורת של גבעות, הכינו לוקיישן מושקע במיוחד לעיתונאים. הסלוגן "נפט כחול לבן מגבעות עולם" הודבק במקומות רבים, בין השאר על גבי המשאיות השכורות שהיו במקרה באתר הקידוח, וחלפו, במקריות נוספת, מאחורי איילנד ולוסקין, בזמן שהם מציגים את תוכניותם לעתיד אל מול המצלמות, תוך שהם כותבים על לוח ארעי המוצב במקום. לאחר מכן ביצע לוסקין סיור לעיתונאים באתר הקידוח עצמו, ללא מצלמות.

טוביה לוסקין
טוביה לוסקיןצילום: עופר וקנין

גבעות עולם מתכננת להתחיל ולהפיק נפט ממגד 5 ולהמשיך לפתח את השדה כולו. בשלב הראשון תבצע גבעות את הקידוחים מגד 6 ו-7 ופעולות המרצה בכל הקידוחים, ובשלב הבא תבצע עד כ-40 קידוחים בכל שדה מגד.

לפי דו"ח עתודות הנפט המלא, קיימת הסתברות של 90% להפקת 2.2 מיליון חביות נפט מששת המקטעים שנבדקו במגד 5, הסתברות של 50% להפקת 10.5 מיליון חביות מקידוחים מגד 5, 6 ו-7, והסתברות של 10% להפקת 16.9 מיליון חביות מאותם שלושה קידוחים. הרזרבות בשדה מגד כולו מוערכות ב-1.5 מיליארד חביות והנתונים העדכניים מדברים - בתרחיש האופטימי ביותר על בסיס הנתונים הקיימים - על עתודות נפט בר הפקה של 90.1 מיליון חביות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker