משרד התשתיות אישר את חידוש העבודות ב"לוויתן"

קידוח "לוויתן 3" החל היום; בסוף מאי הופסקו העבודות בהוראת משרד התשתיות בעקבות שתי תקלות בקידוחי לוויתן 1 ו-2

רם עוזרי
ליאור זנו

משרד התשתיות אישר את חידוש עבודות הקידוח במבנה הגז הטבעי לויתן ואלו יתחדשו בימים הקרובים. הממונה על הנפט במשרד, ד"ר מיכאל גרדוש, הודיע לחברת הקידוח נובל אנרג'י, המחזיקה ב-40% מהמבנה, כי הוא סיים לבחון את דו"חות הבדיקה שהגישה החברה בעקבות תקלה שנגלתה בקידוח "לוויתן 2" בסוף מאי ושהביאה להפסקת הקידוח, וכי החברה יכולה להמשיך בעבודות הקידוח.

בסוף מאי הופסקו עבודות הקידוח בלויתן בהוראת משרד התשתיות. שבועיים לפני כן, דיווחו השותפות בקידוח, דלק קידוחים , (22.5%)  אבנר (22.5%), רציו, (15%) ונובל אנרג'י (40%) כי פעולות הקידוח הופסקו בשל תקלה, שנגרמה לטענתן כתוצאה מביצוע לקוי של פעולות הקידוח. משרד התשתיות דרש, וקיבל, דו"ח מפורט על התקלה אשר כלל צעדי מנע בהם תנקוט החברה על מנת להבטיח שתקלה מסוג זה לא תישנה בעתיד.

מתחילת החודש, ובעקבות הפסקת העבודות, רשמו מניות השותפות בלוויתן ירידות שערים חדות. מניית רציו צנחה ב-14%, דלק קידוחים השילה 10% ואבנר איבדה 8%. מדד ת"א 25 ירד באותה תקופה 4.4% בלבד.

במבנה "לוויתן" הנמצא בים העמוק מול חופי חדרה, בוצעו עד כה שני קידוחי אקספלורציה (היתכנות) – לוויתן1 ולוויתן 2, כאשר בקידוח הראשון בוצעה בדיקה של השכבה הראשונה, שכבת הגז, והוכרז על תגלית גז טבעי בהיקף של 16 TCF (טריליון רגל מעוקבת) בדצמבר האחרון. בשתי השכבות העמוקות יותר קיימות הסתברויות נמוכות, של 17% ו-8% להמצאות נפט, שקידוח לוויתן 1 היה אמור להמשיך אליהן. אך באמצע אפריל הפסיקו השותפות בלוויתן את קידוח "לוויתן1" בשל תקלה בצינור, והעבירו את האסדה שביצעה אותו לפיתוח מאגר "תמר", כאשר קידוח "לוויתן 2", שמטרתו לבחון האם קיימים יותר מ-16 TCF גז טבעי במבנה לוויתן, נמשך במקביל.

באמצע מאי הודיעו כי השותפות כי בעומק של 4,570 מטר זוהתה פריצה של מים מפיר הקידוח "לוויתן 2", ככל הנראה, בעקבות היתקלות בכיס מים. לאור החשש מן הפגיעה שנגרמה למערכת הקידוח - הוחלט כי אינו כשיר להמשך קדיחה במיקום זה, ופעילות הקידוח הופסקה. לשותפות נגרם נזק של כ-42 מיליון דולר - אותו הן מקוות לכסות באמצעות פוליסת ביטוח. השותפות דיווחו כי בכוונתן להעביר את אסדת הקידוח מאתר לוויתן 2 - למיקום סמוך חלופי, קידוח "לוויתן 3" ולהתחיל בו בתוך 3-1 חודשים קידוח נוסף בעלות של כ-70 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker