ישראמקו הגישה בג"ץ נגד "חוק ששינסקי": ערך תמר יירד ב-43%

בשותפות חיפושי הגז טוענים כי השינוי בחוק מהווה "פגיעה קשה, פסולה, בלתי סבירה ובלתי חוקתית"

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46

שותפות חיפושי הנפט ישראמקו, שבשליטת קובי מימון וחיים צוף, הגישה היום בג"ץ נגד החלת חוק מיסוי גז, שנסמך על מסקנות ועדת ששינסקי, על מאגר הגז הטבעי תמר, בו היא שותפה (28.7%). לטענת ישראמקו, הגדלת שיעור התמלוגים שישלמו השותפות בתמר למדינה מורידה את ערכו הנוכחי של המאגר ב-43%.

העתירה, שהוגשה נגד מדינת ישראל, הכנסת, שרי האוצר והתשתיות ורשות המיסים, טוענת כי בחוק עצמו, ובמיוחד בביטול ניכוי האזילה (סוג של פחת מיוחד למאגרי גז ונפט, שהיווה הטבה מיוחדת למחפשי הגז עד כה), יש "פגיעה קשה, פסולה, בלתי סבירה ובלתי חוקתית" שנעשתה באופן רטרואקטיבי. עוד מבקשת ישראמקו מבית המשפט לראות בהיטל הגדלת תמלוגים אפקטיבית בלתי חוקתית שנעשתה על ידי המדינה בכובעה כבעלים על מנת להגדיל את הכנסותיה.

"אם לפשט את הטענה, אנחנו רואים את ישראמקו ככזאת שקיבלה זכות חכירה ושטר חכירה ממדינת ישראל להפיק, למכור ולהרוויח ממאגר הגז תמר תמורת תמלוגים של 12.5%. לאחר שהוענקה החכירה הקניינית, באה מדינת ישראל וטרפה לה את הקלפים על ידי כך שהיא שינתה את דמי החכירה, או כלשון החוק 'את שיעור התמלוגים', ליותר מכפול מכך", אומר עו"ד פנחס רובין ממשרד גורניצקי ושות', המייצג את ישראמקו יחד עם עורכי הדין שגית אוחנה ליבנה ואהוד כצנלסון.

רובין הוסיף כי "זוהי פעולה שלטעמנו היא בלתי חוקתית בעליל, כיון שהיא קוטפת את קניינה של ישראמקו במאגר תמר. דומה הדבר לחכירה שיש לי מימנהל מקרקעי ישראל על בית מגורים ל-49 שנה, איתם סיכמתי על דמי חכירה ספציפיים. לפתע יבוא המנהל ויקפיץ לי את דמי החכירה המוסכמים. אמנם מדובר בשיעור תמלוגים שקבוע בחוק ולא בהסכם, אבל שיעור התמלוגים נקבע מראש כדי שהמחפשים יתפתו להשקיע ממון רב על מנת למצוא גז, תוך קביעה ששיעור התמלוגים יהיה רק 12.5%, ואחרי שסיכנו את מיטב כספם - מקפיצים להם את התמלוגים".

ביום שלישי הבא (21 ביוני) אמורים להגיש הכנסת ושר האוצר תגובה מקדמית לבית המשפט על עתירה דומה שהגישו "המשקיעים הקטנים" לפני כחודש. בישראמקו מבקשים להשמיע את עתירתה באותו המועד בו ישמיעו המשקיעים הקטנים את שלהם.

איתן ששינסקיצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker