הסכם מימון חדש בשווי 240 מיליון דולר לשותפויות ים תטיס

במידה שקצב מכירות הגז יהיה גבוה מהחזוי בהסכם, ישמשו עודפי התזרים לפירעון מוקדם של ההלוואה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

שותפויות ים תטיס יקבלו מימון בשווי 240 מיליון דולר מקונסורציום בנקאי בראשות מורגן סטנלי. כך הודיעו היום דלק קידוחים ואבנר לבורסה. בפרויקט ים תטיס שותפות מלבד קבוצת דלק קידוחים (25.8%) ואבנר (23%) גם נובל אנרג'י (47%) וקבוצת דלק (4.5%), המפיקות ומוכרות גז ממאגר מרי B מאז 2003.

מדובר בפרויקט הגז הטבעי המפיק היחיד בישראל כיום. הגז במאגרים אמור להספיק, לפי ההערכות, עד לשנת 2013 - אז יחליף אותו מאגר "תמר" שמול חופי חיפה, הנמצא כיום בשלבי פיתוח. המימון מגובה בתזרים ההכנסות הצפוי מהפרויקט.

לפני מספר חודשים הודיעו השותפות בפרויקט כי אג"ח שהונפקו בארה"ב בשנת 2005 יעמדו לפירעון מוקדם. יתרת הקרן שנפרעה עמדה על סך של 24.7 מיליון דולר. מטרת הפירעון המוקדם של סדרת האג"ח, בהיקף של 275 מיליון דולר, היתה לאפשר לשותפות לקבל מימון חדש שיגובה בתזרים ההכנסות הצפויות מהפרויקט.

בהסכם בין דלק קידוחים לבנקים  תקבל השותפות הלוואה non-recourse בסך 108.7מיליון דולר (הביטחונות היחידים הניתנים להבטחת החזרה הם הנכס שנקנה במימון, חלקי או מלא, של כספי ההלוואה, ש"א).המימון ניתן בריבית דולרית הנושאת ריבית שנתית משתנה המחושבת לפי LIBPR לשלושה חדשים בתוספת מרווח של 2.75% אשר תיפרע מחודש אוקטובר השנה ב-11 תשלומים רבעוניים לא שווים.

ההלוואה, שניתנה ל-3 שנים,  תשמש למימון חלקה של השותפות במימוש זכויות הגז. אם מכירות הגז יהיו גבוהות ממודל הבסיס שעל פיו נקבע ההסכם, ישמשו עודפי התזרים לפירעון מוקדם של ההלוואה. השותפות שמרה לעצמה את הזכות לפרוע את ההלוואה בכל עת ללא עמלה נוספת.

גם אבנר חיפושי נפט קיבלה הלוואה בסכום זהה של 108.6 מיליון דולר מהבנק המלווה. בעוד שדלק קיבלה הלוואה בסכום של 22.7 מיליון דולר.

לצורך קבלת המימון הקימה השותפות חברה ייעודית בשם דלק קידוחים מימון ים תטיס שתקבל את הכסף ותעביר אותו כהלוואה לשותפות. כביטחונות להלוואה שיעבדו השותפויות את זכויותיהן בנכסים הקשורים למאגר מרי באשקלון, לרבות הזכויות בציוד ובמתקנים של הפרויקט, הסכמי מכירת הגז ועוד.

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker