הערכות במשק האנרגיה: אספקת הגז ממצרים לא תחודש השבוע

העיתונות המצרית: יוסי מימן וסם זל החלו בהליך בוררות נגד הממשלה המצרית; EMG בוחנת תביעת פיצויים נגד מצרים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק

אספקת הגז הטבעי ממצרים לישראל לא תחודש השבוע, כך מעריכים גורמים במשק האנרגיה. זאת, חרף הדיווח שמסרה ספקית הגז המצרי לישראל, EMG, לפיו הזרמת הגז - שהופסקה לפני כחודש בעקבות הפיצוץ השני של צינור הגז בסיני - תחודש עד מחר. לפי הערכות, תודיע EMG על דחייה של מספר ימים עד שבועיים במועד חידוש ההזרמה.

בתוך כך, העיתון המצרי "אל מסרי אל יום" דיווח אתמול כי שתי השותפות האמריקניות בספקית EMG - חברת אמפל של איש העסקים יוסי מימן, המחזיקה 8.8% מהמניות, ואיל ההון היהודי-אמריקני, סם זל (10%) - הודיעו בימים האחרונים למשרדי החוץ, המשפטים והתעשייה במצרים, כי יפנו לבוררות בין-לאומית נגד ממשלת מצרים בגין המשך העיכוב בהזרמת הגז לישראל. פנייה זו מבוססת על ההסכם הבילטראלי שנחתם בין מצרים לארה"ב במטרה להגן על ההשקעות ההדדיות בין המדינות.

לפי הדיווח, החברות דורשות ליישם את סעיף 7 להסכם, לפיו שרי הממשלה הרלבנטיים מצד שתי הממשלות נדרשים לקיים דיון מקדים בניסיון לפתור כל מחלוקת - לפני הפנייה לבוררות בינלאומית. בפנייה, מאשימות החברות את מצרים בהפרת אמנת ההשקעות הבילטראלית לפיה מצרים חייבת ליצא גז טבעי לישראל, כאשר ההפרה היא הן בכישלון השמירה על צינור הגז בין המדינות אשר פוצץ כזכור פעמיים והן משום סירובה של מצרים לספק את כמות הגז החוזית מאז פברואר השנה.

החברות מציינות במכתב כי יפעלו לשכנוע יתר השותפות ב-EMG לנקיטה בצעד דומה. זאת, כאשר EMG עצמה טוענת כי היא לומדת את המצב ושוקלת להגיש תביעה משפטית נגד חברת הגז המצרית (EGAS) ונגד משרד הנפט המצרי, בהתאם לחוזה אספקת הגז שנחתם בין הצדדים. זאת, משום לטענתן ספגו הפסדים כספיים ניכרים כתוצאה מן העיכוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker