"אם מחיר הגז ממאגר תמר לא יתאים לשוק - הממשלה תתערב"

קבוצת O.P.C וחברת ואוליה ערכו את טקס הנחת אבן הפינה לתחנות הכוח במישור רותם; עידן עופר: "הגז המצרי יזרום תוך ימים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "צריך הרבה סבלנות במדינה, אבל 15 שנה לאחר שהתחלנו לדבר על פרויקטים בחשמל בישראל - סוף סוף הצלחנו", כך אמר אתמול ל-TheMarker בעלי החברה לישראל, עידן עופר.

קבוצת O.P.C שבבעלות החברה לישראל (80%) ודלקיה (20%), ערכה אתמול את טקס הנחת אבן הפינה לתחנת הכוח שאותה היא מתעתדת להפעיל כבר בסוף 2012 במישור רותם שבנגב. מדובר בתחנה בהספק 440 מגה-ואט שתוקם בהשקעה כוללת של כ-2 מיליארד שקל. זאת, שבע שנים לאחר זכיית הקבוצה במכרז הממשלתי לבניית הפרויקט, שעוכב במשך שנים בשל תסבוכות משפטיות מול המדינה.

"הכוונה היא לבנות עוד תחנות כוח, ולא נעצור פה. כבר היום אנחנו שחקן דומיננטי בחשמל. יש לנו כ-3,000 מגה-ואט בדרום אמריקה, והחברה גדלה בקצב ענק. ברור שאנחנו מכוונים להעמקת האחיזה בענף גם בישראל", הוסיף עופר.

באשר לפעילות המשולבת האפשרית בין זרוע יזמות החשמל של קבוצת החברה לישראל, IC Power, לבין חברת תשתית המכוניות החשמליות של הקבוצה, בטר פלייס, אמר עופר כי זו תתבסס בעתיד על רכישת חשמל נקי דווקא. זאת, בין היתר, באמצעות פעילות הייזום הסולארי של הקבוצה דרך ICG וכן דרך ההשקעה בחברת הסטארט-אפ הליופוקוס, שמקימה פיילוט ברמת חובב בשיתוף חברת החשמל. "השותפים שלנו בחברה הם סינים, והכוונה היא לצאת ליזמות סולארית בעולם", הוסיף עופר.

תחנת הכוח של O.P.C חתמה על חוזה לאספקת 50% מן הגז הטבעי הדרוש לה מול ספקית הגז המצרית EMG, ומחכה לתוצאות המשא ומתן שמנהלת הקבוצה-האם מול הספקית המתחרה של שותפות תמר. "הגז המצרי יזרום. זה עניין של ימים ולא של שנים", השיב עופר לתהייה בדבר הישענות התחנה על הגז המצרי, שלא מסופק זה שלושה שבועות.

"נכון שברגע זה יש אי ודאות נקודתית, אבל ברמה האסטרטגית - אי הוודאות מוגזמת", הוסיף יו"ר החברה לישראל, אמיר אלשטיין. "יש לנו אספקה של גז, יש לנו אלטרנטיבות - ואנו פועלים לתמחור טוב של הגז", השיב באשר למשא ומתן מול שותפות תמר. "גז לתעשייה הישראלית יש ויהיה - ואם התמחור לא יתאים, אז תהיה התערבות ממשלתית", הוסיף.

את עבודות הקבלנות (EPC) בפרויקט תבצע חברת דייהו (מקבוצת פוסקו הקוריאנית) תמורת כ-370 מיליון דולר. הציוד העיקרי לתחנה יסופק בידי חברת מיצובישי מיפאן. "אני גאה בכך שחברות קוריאניות תורמות לפיתוח הנגב ולהגשמת חזונו של דוד בן גוריון", אמר שגריר דרום קוריאה בישראל, יונג סאם מה.

"ביורוקרטיה כפולה"

החברה לישראל מחזיקה באופציה להקמת תחנת כוח דומה נוספת בידי אותם קבלנים, ומתכננת להקימה בסמוך או במתחם אלון תבור שבגליל. "החברה לישראל יכולה להשקיע מיליארדים בישראל, אך היא נתקלת בביורוקרטיה הישראלית. אנחנו לא רואים מערכת שיודעת לעבוד בצורה מתואמת על פרויקטים עתירי השקעות", הלין אלשטיין, שבחר לתקוף את הביורוקרטיה של הליכי הרישוי והתכנון. "בהשוואה לפעילות בדרום אמריקה - אנחנו מתעכבים בישראל בממוצע פי שניים ושלושה".

שר התשתיות עוזי לנדאו הפתיע כאשר הביע תמיכה במיזם מעורר המחלוקת אותו מקדמת החברה לישראל, להקמה משותפת של תחנת הכוח באלון תבור ביחד עם חברת החשמל - ואף האשים את משרד האוצר בעיכובו.

יו"ר קבוצת ואוליה, אורי שטרקמן, אמר בטקס כי "שיתוף הפעולה בין ואוליה העולמית לבין החברה לישראל מעיד על מחויבותו של תאגיד ואוליה העולמי להמשיך ולהשקיע בישראל".

אמיר אלשטיין, עידן עופר, אורי שטרמן, עוזי לנדאו ועובדיה אלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker