לאחר חודשיים של המתנה: אושרה הזרמת הגז הטבעי לבתי הזיקוק בחיפה

הגז יחסוך לבז"ן 130 מיליון דולר בשנה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בשורה לתושבי חיפה והצפון: משרד התשתיות אישר הערב להתחיל בהזרמת הגז הטבעי למפרץ חיפה - ולבתי הזיקוק בחיפה (בז"ן). זאת, לאחר עיכוב של חודשיים אשר נבע מבדיקות בטיחות שביצעה רשות הגז במשרד.

הגז הטבעי אמור להחליף את שריפת המזוט והגפ"מ במפעלי התעשייה במפרץ חיפה - ולהפחית את זיהום האוויר. כמו כן, בז"ן דיווחה בעבר כי המעבר לשימוש בגז טבעי יביא לחיסכון כולל של 130 מיליון דולר בשנה בהוצאותיה, בזכות ההתייעלות בצריכת האנרגיה שלה, החיסכון בעלויות אחזקה והקטנת עלויות אנרגיה משום הפסקת שריפת המזוט היקר לצרכיה התפעוליים.

בנוסף, תלוי ועומד נגד בז"ן ומנהליה צו אישי בחתימה השר להגנת הסביבה, אשר מחייב את החברה להפחית את פליטות המזהמים משטח המפעל - ללא קשר להשלמת תשתית הזרמת הגז הטבעי. צו זה נחתם בסוף נובמבר 2009 ואמור להיכנס לתוקפו בחלוף 18 חודשים - כלומר בסוף חודש מאי הקרוב.

בחודש דצמבר האחרון חתמה בז"ן מול EMG על חוזה לאספקת גז טבעי למשך 20 שנה. מדובר ברכישה של 0.6 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי מתוך 1.1 BCM - להם היא זקוקה לצרכים תפעוליים שוטפים גם בחברות הבנות: כרמל אולפינים וגדיב. באשר ליתרת הגז, מחזיקה בז"ן באופציה לרכישתו מהמצרים - אך תמתין לתוצאות המשא ומתן בין החברה-האם, קבוצת החברה לישראל, לבין שותפות תמר.

צילום: בלומברג

אישור הזרמת הגז לחיפה - יאפשר למעשה את פתיחת הקטע הצפוני של הולכת הגז כולו - לרבות הזרמת גז שתחל לאלון תבור. בכך יצטרף קו ההולכה החדש של חברת נתיבי גז (נתג"ז) באורך 67 ק"מ - למערכת ההולכה הארצית.

שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, התייחס בדבריו לעיכוב בהזרמה ואמר: "אני מברך על העבודה המקצועית, המשותפת והאחראית של נתג"ז ורשות הגז, בהנחיה ובליווי של משרד התשתיות הלאומיות. לנגד עיני העושים במלאכה עמדה קודם לכל, המחויבות להקפיד על כללי הבטיחות המחמירים ביותר, על מנת לספק  את הגז הדרוש כחמצן למשק האנרגיה הישראלי. עם תחילת ההזרמה, הצפויה בימים הקרובים, אנו עתידים להיכנס לעידן חדש עם בשורה של אוויר נקי יותר ואיכות חיים טובה יותר לתושבי מפרץ חיפה והצפון".

מהנהלת נתג"ז נמסר כי: "במהלך שבע השנים האחרונות הקימה החברה מערכת בטוחה וחדשנית, שמוליכה מדי יום גז טבעי ליצרני חשמל ומפעלי תעשייה בכל רחבי ישראל. מדובר באחד המהלכים המשמעותיים במשק האנרגיה הישראלי, שיאפשר מעבר של צרכני אנרגיה לגז טבעי, שישמש כמקור האנרגיה העיקרי לצרכיהם ויחסוך למשק מאות מיליוני שקלים בשנה. עם הפעלת המקטע הצפוני, יוכלו תושבי מפרץ חיפה והצפון ליהנות משיפור דרמטי באיכות חייהם לאחר שצפויה הפחתה משמעותית בזיהום האוויר באזור המפרץ.

החברה מבקשת להודות לשר התשתיות הלאומיות ולמנכ"ל משרדו על העזרה, התמיכה והמעורבות הצמודה שהובילה במהרה לקבלת אישור להפעלת המקטע."

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker