השותפות בלויתן: "אין הערכות לגבי לוח הזמנים והתקציב המעודכנים"

השותפות מעניקות עתה לוח זמנים ל"תמר", וכותבות כי תחילת הפקת גז טבעי מהמקום צפויה להתחיל כבר בסוף 2010

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

המסחר ביחידות ההשתתפות של השותפות בלויתן - רציו (15%), דלק קידוחים (22.5%) ואבנר (22.5%) חודש בדקות האחרונות, לאחר שהוציאו הודעת הבהרה לבורסה אודות הפסקת קידוח "לוויתן1".

על פי ההודעה, שלא היה בה חידוש משמעותי לעומת מה שדיווחה מפעילת הקידוח נובל אנרג'י בסוף השבוע, "המפעילה השהתה זמנית את פעולות הקדיחה מסיבות תפעוליות-טכניות הקשורות בשחיקה מכאנית של צינורות הדיפון בקידוח, המונעת את המשך העבודה וכן בשל הצורך בהבאת ציוד וחומרים, שאינם נמצאים בישראל והדרושים לשם תיקון התקלה הנ"ל והמשך הקידוח".

אסדת הקידוח סדקו תועבר לביצוע הקידוחים בפרוייקט תמר. השותפות מעניקות עתה לוח זמנים ל"תמר", וכותבות כי תחילת הפקת גז טבעי מהמקום צפויה להתחיל כבר בסוף 2010, ואילו ההפעלה המסחרית, כלומר מכירת הגז הטבעי לחברת החשמל תתחיל במחצית השניה של 2013.

קידוח תמרצילום: אלבטרוס

לגבי לוח הזמנים החדש של לויתן כותבות השותפות כי הוא צפוי "להתארך, ואולם נובל טרם מסרה את הערכותיה לגבי לוח הזמנים והתקציב המעודכנים לקידוח". השותפות חוזרות על ההערכות לפיהן ייתכן ואסדת הקידוח פרייד, המבצעת בימים אלו את קידוח ההערכה לויתן 2, תשוב לאחר מכן לבצע את קידוח לויתן 1. אפשרות זאת הייתה על הפרק כבר בתחילת הקידוח, שכן הפרייד מותאמת יותר לביצוע קידוחים עמוקים.

"העיכוב הנוכחי בקידוח לויתן מדגיש שוב את מידת המורכבות בקידוח בעומקים אלו אולם יש לזכור כי אסדת הקידוח פרייד (Pride) הובאה בדיוק למטרות אלו" - כך אמר בסוף השבוע ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון. "תקלה זו מעכבת שוב את ההודעה על הממצאים בשכבות העמוקות יותר ואנו מעריכים שמשום כך השותפויות יאופיינו בירידות שערים חדות בימי המסחר הקרובים. אנו רק בתחילת העבודות בפרוספקט זה וצפוי כי נהיה עדים לעיכובים נוספים. אנו מעריכים כי לעיכוב טכני זה משמעות מינורית בטווח הארוך ועל כן אנו ממליצים לנצל חולשה להשלמת החזקות לפחות למשקל השוק" , הוסיף יונגר.

גיל בשן, אנליסט האנרגיה של אי.בי.אי, אמר כי "הפסקת הקידוח הינה מסיבות טכניות, צריך לזכור שמדובר במבצע הנדסי מאוד מורכב, עם אתגרים תפעוליים משמעותיים. ההפסקה מדגישה את הצורך של המשקיעים לגלם גם סיכוני תפעול ולא רק סיכוני תגלית ושוק". בשן הוסיף כי "החלפת אסדת הSedco באסדת ה Pride הייתה התוכנית המקורית, עיכוב של חודש או חודשיים אינו משנה דבר מבחינת השווים של השותפויות, השאלה הגדולה היא לגבי הימצאות הנפט ובעניין זה אין לנו שום מידע חדש".

גדעון תדמורצילום: אמיל סלמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker