חזון הנפט יחכה: הופסק הקידוח במאגר לוויתן

קידוח "לוויתן 1" אשר נועד להגיע אל שכבות הנפט שבמאגר, הופסק בנסיבות טכניות; האסדה תנויד למאגר תמר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת נובל אנרג'י הפסיקה את קידוח לוויתן 1 אשר נועד להגיע אל שכבות הנפט שבמאגר. זאת, ככל הנראה, מנסיבות טכניות. בעקבות ההחלטה הפסיק את הקידוח - תנוייד אסדת הקידוח של חברת סדקו במקום למאגר תמר - שם תחל בפיתוח מאגר הגז.

לפי הערכות, עשוייה נובל אנרג'י לדווח כי תמשיך בביצוע קידוח לוויתן 1 באמצעות האסדה PRIDE אשר מבצעת בימים אלה את קידוח האימות לוויתן 2. אסדה זו, בניגוד לאסדת SEDCO הצפה, מותאמת לקידוחי עומק - ותוכל להתגבר על קשיי הקידוח. ואולם לפי שעה אין עדיין ודאות לגבי דיווח זה.

לאחר תגלית הגז הגדולה במאגר לוויתן בסוף 2010 - הועמק קידוח לוויתן 1 ב- 700 מטר נוספים לשכבה מגיל אוליגוקן (תחתון). בשכבה זו, העריכה נובל את ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של עתודות הנפט והגז הטבעי הניתנות להפקה בכ-3 מיליארד חביות נפט, בהסתברות גיאולוגית של 17%.

לאחר מכן, תכננו שותפות לוויתן להעמיק עוד יותר את הקידוח לצורך בחינת פרוספקט נוסף בשכבות מגיל קרטיקון תחתון. מדובר בשכבת חול בעומק כולל של כ-7,200 מטר, שבה העריכה נובל כי ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של עתודות הנפט והגז הניתנות להפקה שווה ערך ל-1.2 מיליארד חביות נפט - אם כי בהסתברות נמוכה יחסית של 8%.

לפני שלושה שבועות הודיעו השותפות הישראליות בלווייתן, דלק קידוחים (22.5%), אבנר (22.5%) ורציו (15%) כי הקידוח יתארך בשל עיכובים טכניים. זאת, כאשר מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י (המחזיקה 40% מהרישיון), הודיעה כי בשל העיכובים יגדל תקציב קידוח לווייתן 1 בכ-27% והוא עשוי להגיע לכ-190 מיליון דולר.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker